Zaharova: Glasanje o «Kosovu» u Savetu Evrope je sramota koja gazi međunarodno pravo i ruši temelje odnosa u Evropi
Parlamentarna skupština Saveta Evrope je 16. aprila preporučila da se samoproglašena „Republika Kosovo“ pozove da postane članica strazburške organizacije. Očekuje se da će to biti odlučeno na sastanku Komiteta ministara Saveta Evrope sredinom maja.
Većinom glasova je odobren suštinski pristrasan i netačan zaključak izvestioca PSSE, Grkinje Dore Bakojani, koja je sastavila „mišljenje“ o kosovskoj prijavi na osnovu poseta Prištini i Briselu, ali ne i Beogradu, čiji se suverenitet prema međunarodnom pravu i rezoluciji SB UN 1244, prostire i na Autonomnu pokrajinu Kosovo i Metohija. Izvestilac je pohvalila pokrajinski „pravosudni sistem“ i „zakonodavstvo“, videla „napredak“ u borbi protiv korupcije i potvrdila da Kosovo ispunjava kriterijume za pristupanje Savetu Evrope. Dokumentu je pridat karakter čisto političke odluke, daleke od prava, koja PSSE odvodi daleko izvan okvira njene savetodavne funkcije.
Otvorenim manipulacijama Priština je oslobođena od ključnih zahteva za stvaranje Zajednice srbskih opština sa značajnim izvršnim ovlašćenjima i za okončanje eksproprijacije imovine nealbanskog stanovništva. Za glavni uslov proglašeno je vraćanje zemljišne imovine pravoslavnom manastiru Visoki Dečani. Kosovari su to ispunili – zasad samo na papiru. Kako će se u praksi poštovati prava manastira, ostaje da se vidi.
Očigledno je da je Priština potpuno nespremna za ulazak u Savet Evrope, štaviše, ona nema pravo na to, pošto se, prema Statutu, u Organizaciju primaju samo nezavisne države, što Kosovo nije. Ta fundamentalna činjenica je ponovo zanemarena. Šta tek reći o bezakonju koje traje u pokrajini – progonu Srba, otimanju i skrnavljenju pravoslavnih svetinja, čudovišnoj korupciji, organizovanom kriminalu i svakodnevnom nasilju. U pokrajini ne postoje minimalni standardi ljudskih prava, ali to ne smeta PSSE, koja po svom nahođenju postavlja prioritete: umesto da zahteva od Prištine da efikasno štiti nacionalne manjine i sprovodi briselske sporazume sa Beogradom, Kosovarima je nametnuta obaveza da se priključe odioznom „registru štete“ u kontekstu sukoba u Ukrajini.
Glasanje za podršku Kosovu je postalo sramota PSSE, koja je potvrdila svoju privrženost obezvređivanju međunarodnopravnih normi i rušenju temelja međudržavnih odnosa u Evropi.
Ipak, jednodušnosti među poslanicima nije bilo. Mišljenja su bila podeljena čak i u delegacijama onih zemalja koje su svojevremeno priznale „nezavisnost Kosova“. To ukazuje da na kontinentu još uvek postoje zdrave snage sposobne da se odupru praznoglavim pristalicama „kosovskog projekta“ i njihovoj neprincipijelnoj liniji.
Izvor: srbratstvo.ru
- Izvor
- Tanjug
- Foto: MIP RF/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.