BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

O kombinovanom udaru Oružanih snaga Ukrajine na Sevastopolj i Krim

24.03.2024. god.
Već sledećeg dana nakon terorističkog napada u Moskvi, ukrajinske formacije izvele su masovni kombinovani napad na poluostrvo Krim, u kojem je učestvovalo najmanje 12 taktičkih aviona.
 

Devet aviona (verovatno Su-24M i Su-27) poletelo je sa Starokonstantinova, dva MiG-29 sa aerodroma Uman i još jedan Su-27 iz Mirgoroda. Po izlasku na liniju u Zatoki, Novoj Odesi i Snigirevki, lansirane su rakete Storm Šedou/Skalp, ADM-160 i Neptun.

Sevastopolj je bio podvrgnut najvećem napadu. Dve rakete su pokušale da pogode pristanište za ratni brod. Rakete su oborene, ali su olupine pale u blizini pristaništa u Sevastopoljskom zalivu; nije zabeležena ozbiljna šteta.

U brodogradilištu je zabeležena upotreba krstarećih raketa Skalp. Bojeva glava jedne od projektila nije eksplodirala, a druga je pogodila pristanište. Trenutno nema podataka o koičini štete, ali izostanak dima može ukazivati na to da je požar brzo lokalizovan.

Ovoga puta ukrajinske oružane snage počele su da udaraju po civilnoj infrastrukturi Sevastopolja. Mete su bile dve stambene zgrade i dve opštine. U udarcima je ubijen jedan civil, a četiri su ranjena.

Još dva Šedoua su iskorišćena za napad na zgradu koju je ranije koristila Crnomorska flota u centralnom delu grada. Međutim, bio je prazan, pa osim fizičkog oštećenja infrastrukture nije bilo žrtava.

Isto se može reći i za oblast Kozačkog zaliva. Ukrajinski kanali su cele noći pričali o monstruoznim udarima, ali je raketa pala u polje nedaleko od vojnog poligona. Žrtava nije bilo.

Na zapadu Krima na udaru se našao Crnomorski region. Najpre su Oružane snage Ukrajine nameravale da udare u kasarnu sa četiri drona. Bespilotne letelice su letele na izuzetno maloj visini, ali su ih oborile ekipe PVO.

Nešto kasnije iz Odeske oblasti je ispaljeno nekoliko protivbrodskih raketa Neptun, koje su na prilazu Crnom moru oborili avioni Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.

U centralnom delu Krima, ukrajinske formacije su ujutru napale skladište nafte u Gvardejskom dronovima koji su leteli na izuzetno maloj visini. Šest ih je uništila posada PVO raketnog sistema Pancir-S1 31. divizije RV i PVO.

Još tri su pala na teritoriju energetskog objekta, izazvavši požar. Ali glavni rezervoari za naftu nisu oštećeni, što je omogućilo da se požar brzo i bez žrtava ugasi.

OSU je takođe pokušale da raketnim oružjem pogode tačku razmeštaja 126. odvojene gardijske brigade obalske odbrane u rejonu Perevalnog. Zahvaljujući jedinicama PVO, oboreno je devet projektila.

Kao što se jasno vidi, ovoga puta Oružane snage Ukrajine pokušale su da pogode nekoliko ciljeva odjednom: počevši od zapada Krima i završavajući sa centralnim delom i Sevastopoljem. Ukupno je korišćeno preko 40 raketa i dronova raznih tipova.

Ponovo su ukrajinske oružane snage upotrebile rakete-mamce da dovedu u zabludu 31 diviziju. Nažalost, nisu svi ciljevi presretnuti. Međutim, blagovremeno preduzete mere omogućile su da se smanji šteta od napada kako na Crnomorsku flotu, tako i na druge jedinice na poluostrvu.

Najžalosnije je što su u napadu povređeni civili koji su postali meta ciljanog napada OSU, što opet postavlja pitanje šta je Ukrajina.


Izvor:
 Ribar (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Ribar/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.


Ostale novosti iz rubrike »