BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija mora biti uključena u pregovore o Ukrajini – Austrija

Rusija mora biti uključena u pregovore o Ukrajini – Austrija
27.02.2024. god.
Austrijski kancelar Karl Nehamer rekao je da je spreman da se sastane sa predsednikom Vladimirom Putinom „ako to pomogne“


Rusija mora biti prisutna na pregovorima koji imaju za cilj rešavanje ukrajinskog sukoba, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer. Takođe je nagovestio da bi bio spreman da sedne sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom ako bi to moglo da proizvede rezultate.


Govoreći u ponedeljak na specijalnom samitu Ukrajine u Parizu kome je prisustvovao 21 zapadni lider, Nehamer je istakao potrebu da se pokaže „puna solidarnost“ sa Kijevom, dodajući da bi trebalo „više“ učiniti da se kriza reši.

Sugerišući da međunarodna zajednica mora da signalizira Putinu da njegova kampanja protiv Ukrajine „vodi Rusku Federaciju i njega u ćorsokak“, kancelar se zalagao za diplomatski angažman sa Moskvom.

„Putin takođe mora da bude za pregovaračkim stolom, jer u suprotnom nećemo postići mir“, izjavio je on i dodao da ne bi isključio razgovore sa ruskim predsednikom „ako budu korisni, ako pomognu“.

Nehamer je bio poslednji zapadni lider koji je održao sastanak licem u lice sa Putinom u Moskvi, koji je održan u aprilu 2022, nekoliko nedelja nakon sukoba u Ukrajini. „Ovo nije prijateljska poseta“, izjavio je tada kancelar, dodajući da je upozorio ruskog lidera da će Zapad nastaviti da pooštrava sankcije dok se sukob ne okonča.

Kancelar je takođe pozvao zemlje članice BRIKS-a, koje su nedavno doživele ekspanziju, da se „jače uključe” u ukrajinsku krizu kako bi izvršile pritisak na Rusiju. Niko od članova grupe, koja čini oko 30% globalnog BDP-a, nije podržao sankcije Moskvi.

Od početka sukoba u februaru 2022, Rusija je ostala pri stavu da je otvorena za razgovore sa Ukrajinom. Međutim, predsednik Vladimir Zelenski je u Moskvi potpisao ukaz o zabrani svih pregovora sa aktuelnim rukovodstvom. Taj potez usledio je nakon što su četiri bivša ukrajinska regiona velikom većinom glasala za pridruživanje Rusiji na referendumima.

Kijev je izneo „formulu mira“ u deset tačaka, zahtevajući da Rusija povuče svoje trupe sa teritorije koju Ukrajina smatra svojom, i da se uspostavi tribunal za krivično gonjenje Moskve za navodne ratne zločine. Rusija je odbacila inicijativu kao „odvojenu od stvarnosti“, bojkotujući nekoliko rundi pregovora o tom pitanju.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je prošlog meseca da bilo kakve razgovore treba voditi sa zapadnim sponzorima Ukrajine.


Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: KENZO TRIBOUILLARD / AFP/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »