BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Novi kompjuteri i smartfoni su napravljeni od starih

Novi kompjuteri i smartfoni su napravljeni od starih
28.10.2023. god.
Brza tehnološka evolucija stvara stalnu potrebu za novom opremom, a time i veliki porast tehnološkog otpada. Da bismo sačuvali resurse i zaštitili okolinu, recikliranje komponenti računara i pametnih telefona postaje sve važnije. Ova praksa ne samo da pomaže u smanjenju količine otpada koja završava na deponijama, već omogućava i povratak vrednih materijala u upotrebu.
 
Jedan od najvrednijih resursa koji se može reciklirati iz starih računara i pametnih telefona su metali. Ovi uređaji sadrže značajne količine aluminijuma, bakra i čelika. Recikliranjem ovih metala smanjuje se potreba za ekstrakcijom prirodnih resursa i energijom potrebnom za proizvodnju novih metala. Takođe, reciklirani metali imaju manji uticaj na okolinu u procesu proizvodnje.
 
Baterije su još jedan važan aspekt elektronskog otpada. One sadrže materijale poput litijuma, kobalta i nikla, koji su dragoceni i istovremeno potencijalno opasni za okolinu ako se odbace nepravilno. Proces recikliranja baterija omogućava izdvajanje ovih materijala i njihovu ponovnu upotrebu u proizvodnji novih baterija. Ovo je posebno važno u vreme kada se sve više uređaja napaja baterijama.
 
Takođe, elektronski uređaji sadrže komponente poput ekrana, mikročipova i memorijskih modula. Recikliranje ovih komponenti omogućava njihovu ponovnu upotrebu ili recikliranje njihovih vrednih materijala. Na primer, staklo iz ekrana može se reciklirati i koristiti u proizvodnji novih ekrana, a mikročipovi i memorijski moduli se mogu ponovno upotrebiti u drugim uređajima.
 
Važno je napomenuti da nepravilno odlaganje elektronskog otpada može dovesti do ozbiljnih ekoloških problema. Mnoge od ovih komponenata sadrže štetne supstance, kao što su teški metali i hemikalije. Kada se odbace na deponiju, ovi toksični materijali mogu zagađivati tlo i vodu.
 
Zato je recikliranje elektronskog otpada ključno za očuvanje životne sredine. Vlade i organizacije za zaštitu okoline promovišu i podržavaju programe za recikliranje elektronskog otpada kako bi obezbedili pravilno odlaganje i recikliranje ovih uređaja.
 
Recikliranje komponenti računara i pametnih telefona nije samo odgovoran način postupanja sa tehničkim otpadom, već i ključni korak ka održivijoj budućnosti. Smanjuje se zagađenje, štede resursi i smanjuje potreba za eksploatacijom prirodnih materijala. Kroz edukaciju i podršku, možemo zajedno doprineti očuvanju naše planete i promovisati održivo upravljanje elektronskim otpadom.
 
 
Ivan Trajković 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »