BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

MARKIRANJU GRANICE RS

MARKIRANJU GRANICE RS
15.12.2010. god.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Srbska pristaje na to da u markiranju entitetske granice moraju da učestvuju svi zainteresovani, te da to i jeste suština ovog posla.

"Ali, to je bila suština i prije 15 godina, a nije urađeno. Pitanje markiranja granice davno je tebalo da bude završeno, ne aktivnostima Vlade RS, nego upornim nastojanjem OHR-a da obezbijedi zajednički rad na tom pitanju", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci, reagujući na pismo OHR-a upućenom Vladi RS da ne vrši markiranje granice bez druge strane.

Pošto OHR nije obezbijedio zajednički rad, Dodik je rekao da RS preostaje da zbog svojih potreba jasno utvrdi šta je grunt koji joj pripada, kako bi mogla da izvrši popis i da ima relevantne podatke o onome sa čime raspolaže.

Prema njegovim riječima, ulaskom u godinu popisa nemarkirana linija razgraničenja će unijeti mnoge probleme u podacima.

"Primjećujemo da OHR radi ono što su na dnevni red stavljali bošnjački političari, a bez pažnje su u prošlosti ostala pitanja poput rada komisije koja je uspostavljena za markiranje granice. Iz te komisije naprasno su istupili predstavnici Federacije BiH i danas imamo problem oko zemljišnih knjiga i mnogo čega drugog što je trebalo da bude riješeno", naveo je Dodik.

Dodik je napomenuo da je međuentitetska granica postavljena, ali da nije markirana, odnosno da ono što je u papirima nije preneseno na teren.

"Ona dakle nije sporna, ali nije markirana. To znači izaći na teren i postaviti granične oznake, koje služe kao orijentiri za kretanje, kuda se kreće linija razgraničenja. U našem interesu je da to uradimo", istakao je Dodik.

Dodik je napomenuo da se OHR godinama nije bavio ovim pitanjem, zbog čega se Vlada RS morala postaviti na ovaj način, kao što se nije bavio ni drugim pitanjima, poput provođenje odluka Doma za ljudska prava kada su u korist RS.

Iz OHR-a je danas saopšteno da je obilježavanje međuentitetske linije razgraničenja vojno pitanje koje, prema Aneksu dva Dejtonskog sporazuma, spada pod ovlaštenja komandanta međunarodnih snaga u BiH.

U saopštenju se navodi da "Aneks dva utvrđuje mehanizam koje strane mogu koristiti za utvrđivanje međuentitetske linije razgraničenja pod nadzorom komandanta međunarodnih snaga u BiH" i da "nijedna strana ne može preduzimati bilo kakve jednostrane aktivnosti", jer bi to "predstavljalo ozbiljno kršenje Dejtonskog sporazuma".





Komentara (4) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?

U Moskvi se ozbiljno shvataju izjave američkog predsedničkog kandidata, izjavio je ruski lider


Mađarski premijer sleteo je u Moskvu gde planira da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kako bi razgovarao o ukrajinskom sukobu

Kako se navodi u saopštenju, turski lider je potvrdio nameru Ankare da \"nastavi da teži miru\"


Ruske trupe izvele su raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije napale su dronovima industrijsku zonu u gradu Kotovsku, Tambovska oblas


Ostale novosti iz rubrike »