BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Trinaest zemalja EU u junu povećalo uvoz iz Rusije

Trinaest zemalja EU u junu povećalo uvoz iz Rusije
14.10.2022. god.

Trinaest zemalja EU je u junu povećalo uvoz iz Rusije, a preostalih četrnaest smanjilo je kupovinu ruske robe, proizilazi iz analize podataka nacionalnih statističkih službi, prenose RIA Novosti.


Lider među onima koji su povećali uvoz bila je Slovenija, koja je skoro udvostručila uvoz ruske robe u odnosu na maj. Španija je takođe značajno povećala uvoz (za 69%). Na trećem mestu po ovom pokazatelju bila je Švedska (48%).

Četvrto mesto zauzela je Belgija, koja je u monetarnom smislu povećala uvoz za četvrtinu. Prvih pet zatvara Poljska, koja je tokom meseca povećala isporuke iz Rusije za 19%. Uvoz su povećale i Bugarska, Danska, Letonija, Malta, Rumunija, Slovačka, Hrvatska i Estonija.

Istovremeno, četrnaest zemalja EU smanjilo je uvoz ruske robe. Kipar je prednjačio sa smanjenjem uvoza od 92%, a slede Austrija (40%) i Luksemburg (37%). Među zemljama sa maksimalnim padom snabdevanja iz Rusije su i Finska (pad od 27%), Portugal i Češka (pad od 23%). U junu su uvoz ruske robe smanjile i Mađarska, Nemačka, Grčka, Irska, Italija, Litvanija, Holandija i Francuska.
Nemačka je u junu najviše uvezla u monetarnom smislu – uvezla je ruske robe u vrednosti od 3,5 milijardi evra, a slede Italija (2,6 milijardi evra) i Holandija (1,7 milijardi evra). Na četvrtom mestu je Belgija (1,3 milijarde evra), na petom – Francuska (1,2 milijarde evra).

Malta je u junu postala zemlja sa najmanjim uvozom iz Rusije među zemljama EU - 365,4 hiljade evra. Luksemburg je uvezao ruske robe u vrednosti od 2,9 miliona evra, Kipar - 5,6 miliona evra. Hrvatska je kupila ruske robe za 12,1 milion evra, a Irska za 17,5 miliona evra.

Nakon što je Rusija pokrenula specijalnu operaciju u Ukrajini, EU je počela da uvodi sankcije Rusiji, uključujući i uvoz ruske robe i sirovina. Takođe, neke evropske zemlje su odbile da pređu na plaćanje ruskog gasa u rubljama, usled čega im je Gasprom obustavio isporuke.

Zbog sankcija i politike napuštanja ruskog goriva, zapadne zemlje suočene su sa rastom cena energenata i naletom inflacije. U kontekstu poskupljenja goriva, pre svega gasa, industrija u Evropi je u velikoj meri izgubila svoje konkurentske prednosti, što se odrazilo i na druge sektore privrede. Takođe, SAD i evropske zemlje suočavaju se sa rekordnom inflacijom u poslednjih nekoliko decenija.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Vitvickiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »