BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pre 65 godina počela kosmička era - lansiran „Sputnjik 1“

Pre 65 godina počela kosmička era - lansiran „Sputnjik 1“
04.10.2022. god.

  

Pre 65 godina, 4. oktobra 1957. godine, Sovjetski Savez je lansirao prvi veštački satelit Zemlje.

„Sputnjik 1“ je 1440 puta obišao našu planetu, a u zemaljskoj orbiti je proveo preko 90 dana. Ovaj događaj je označio početak kosmičkog doba.



U SAD-u je let sovjetske letelice izazvao tako buran efekat da se u engleskom jeziku pojavio izraz „momenat sputnjika“ (sputnik moment). On se koristi u situaciji kada neko ko je svestan svog velikog kašnjenja mora da udvostruči snagu da bi stigao protivnika.



Sovjetska raketa-nosač R-7 je lansirana 4. oktobra 1957. godine. Pet minuta nakon starta, poslati u orbitu "Sputnjik 1", poslao je prvi signal, što je označilo zvaničan početak kosmičke ere. Već kroz nekoliko sati, ruska reč "satelit", pojavila se na naslovnim stranama novina širom sveta.



Prvi satelit nije nosio nikakve naučne aparate, ali je proučavanje prirode radio-signala i optičkih posmatranja orbite dalo važne podatke i odredilo pravac daljeg razvoja kosmičke tehnologije.




Dve nedelje kasnije, radio-predajnici satelita su prestali sa radom i signali iz kosmosa su prestali da stižu, ali je "Sputnjik 1" nastavio da se okreće oko Zemlje do januara 1958. godine.



Kosmički objekat koji je lansiran, prvi je satelit sa radio-predajnikom koji označio početak kosmičkog osvajanja i napredak čovečanstva.

 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © russianspacesystems.ru/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vašington je odobrio isporuku američkog naoružanja iz nemačkih skladišta, dok Moskva poziva na pregovore


Američki predsednik pozdravio je rusku inicijativu usmerenu na nastavak direktnih pregovora sa Kijevom

Severna Koreja je ranije pomogla Moskvi da protera ukrajinske trupe iz granične Kurske oblasti


Moskva je ranije optužila Kijev da nastavlja napade uprkos ruskom predlogu za 72-časovno zatišje

Specijalne jedinice policije Brčko distrikta pokušale su sinoć da uhapse predsjednika Vlade Srpske Radovana Viškovića, ali je on uspio da izbjegne hapšenje.


Trojica studenta koja su još 27. aprila krenula u humanitarni marš od Beograda do Zvečana, polako se bliže krajnjoj destinaciji. Oni su ušli na Kosovo i Metohiju, sa ciljem...


Ostale novosti iz rubrike »