Leteća žaba kao način dobijanja nobelove nagrade
Među ruskim naučnicima-nobelovcima se našlo još dvoje. Počasnu diplomu i zlatnu medalju sa profilom osnivača nagrade iz ruku švedskog kralja Karla 16. dobili su pripadnici ruske škole fizike – Andrej Gejm i Konstantin Novoselov. Takvu visoku ocenu su naučnici dobili za otkriće najčvrstijeg i najtanjeg materijala u svetu – grafena.
Već u toku nekoliko godina taj se materijal nalazi u centru pažnje perspektivnih sfera primene raste geometrijskom progresijom. Recimo, u elektronici tranzisteri na osnovi grafena će potisnuti siliciumske, promeniće se ekrani mobilnih telefona i televizora. Aparati će postati manji i lakši.
Prenerežuje ne samo otkriće Gejma i Novoselova, već i način kojim je to otkriće učinjeno: naučnicima su trebali samo flaster i delić srca jedne olovke. Tanka mrena grafitskih mrvica na flasteru je ustvari grafen. Inače, sve probe tih fizičara su interesantne i razumljive čak i za one, koji nemaju veze sa naukom. Na primer, prethodna etapa nastanka grafena je otkriće efekta levitacije – leta predmeta u prostoru bez ikakvog oslonca. Nama je bilo dosadno, priča Andrej Gejm, - da objavimo u naučnom časopisu članak o svojstvima magnetskih polja bez očigledne ilustracije. Zato smo pomislili da bi neko živo biće moglo da lebdi. S mišem nije uspelo. On se držao kandžama za kraj suda, a žaba je lebdela.
Međutim, ozbiljni naučnici ne baš uvek adekvatno prihvataju takve neobične korake, - žali se Andrej Gejm, - jer su bile komplikacije u vezi sa radom o grafenu.
Teško je bilo ne samo napisati rad, već ga i objaviti. Pre nego što ga je prihvatio, časopis Nejče ga je dva puta odbio. Iz toga proizilazi: ako je neko odbio da objavi vaš rad – Nejče ili neki drugi naučni časopis, nemojte se predati. Moguće je da taj rad vredi Nobelovu nagradu.
Mora da se istakne da su neobični ne samo eksperimenti Andrej Gejma i njegovog kolege Konstantina Novoselova, već i njihov odnos prema slavi. Želimo da se što pre završi ova galama da bi nastavili da radimo, - kaže Andrej Gem.
Mislio sam da je Nobelova nagrada, kao i one od pre, poput komada metala. Međutim, drugi ljudi to smatraju velikim blagom. Priznajem, još nisam naučio da živim s tim blagom.
U istorijatu Nobelove nagrade to nije prvi slučaj kada su ruski naučnici-fizičari dobili visoku nagradu. Sve do sada je nobelovaca bilo 10: među njima su Lav Landau, Nikolaj Basov, Aleksandar Proohorov, Petar Kapica, Žores Alferov. Ni današnji fizičari neće biti poslednji na tom spisku.
- Izvor
- Golos Rossii, © Foto: «Vesti.Ru»/ vostok.rs
- Povezane teme
- Nobel
- istraživanje
- pronalazak
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.