BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Revolucija na mreži

Revolucija na mreži
04.08.2007. god.

Svojom pojavom na globalnoj mreži, web-sajtovi MySpace i YouTube izvršili su revoluciju u muzičkoj industriji zahvaljujući ponudi i novom pristupu korisnicima. Usluge koje pružaju ova dva sajta besplatno koristi više stotina miliona ljudi dnevno.
Majspejs (www.myspace.com) postoji od 2003. godine i ima više od sto miliona registrovanih korisnika. Konglomerat kontroverznog medijskog mogula Ruperta Mardoka The News corp. otkupio je 2005. firmu eUniverse, bivšu vlasnicu ove strane, za 580 miliona američkih dolara (vrednost majspejsa procenjena je na oko 330 miliona).

Svaki korisnik koji se na njoj registruje ima mogućnost da otvori svoju profil-stranu na koju, osim kratkog opisa, može da postavi i svoje slike i video-fajlove, ima mogućnost da piše blog i komunicira sa drugim korisnicima koje može „dodavati” kao prijatelje čime se stvara jedna od najmoćnijih zajednica na globalnoj mreži. Mnoge istorijske i poznate ličnosti imaju svoju majspejs-stranu, baš kao i kandidati demokrata za predsedničke izbore u SAD 2008 godine.

Strane muzičkih izvođača razlikuju se od ostalih po tome što im je na njima omogućeno da postave do pet svojih pesama za slušanje (i skidanje), što posebno pogoduje neafirmisanim grupama. Osim toga, majspejs strana pruža informacije o mestima i datumima održavanja koncerata, nove video-spotove i reklame za aktuelne albume. Muzički aspekt majspejsa dodatno je izražen činjenicom da od 2005. postoji izdavačka kuća (MySpace Records) koja objavljuje snimke neafirmisanih izvođača koji imaju majspejs stranu.

Jutjub (www.youtube.com) postoji od 2005. godine i na njemu se mogu postaviti, gledati i razmenjivati video-fajlovi. Od novembra 2006. nalazi se u vlasništvu Gugla, poznatog web-pretraživača koji je za ovu namenu izdvojio 1,65 milijardi dolara.

Postavši popularan preko noći, Jutjub se za tili čas pretvorio u najveću video-datoteku na Internetu. Time su najviše bile pogođene televizijske korporacije koje su u nekoliko navrata podigle tužbe, zahtevajući povlačenje materijala sa sajta i naplatu ogromnih odšteta zbog kršenja autorskih prava. Poslednja u nizu, u vrednosti od milijardu dolara, došla je od medijske korporacije Viacom u čijem su vlasništvu poznati televizijski kanali MTV i BET. I dok traju kontroverze sa autorskim pravima, sve je veći broj medijskih kuća koje jutjub koriste u promotivne svrhe.

Korisnici majspejsa su pojavom jutjuba masovno počeli da koriste ovaj servis za postavljanje video-fajlova na svoje strane. Videvši konkurentsku pretnju, čelnici majspejsa doneli su odluku o zabrani korišćenje jutjuba na svojim stranama, što je dovelo do protesta korisnika, te je zabrana ekspresno povučena uz neka ograničenja. Vlasnik jutjuba, Gugl, uložio je 900 miliona dolara u pretraživački program i reklamu na majspejsu u avgustu 2006. S druge strane, poslednja istraživanja govore da je jutjub popularniji od majspejsa.

Kakva god da budućnost čeka ova dva web-sajta, reč je o najvećim fenomenima na globalnoj mreži poslednjih godina, sa širokim implikacijama na svetsku muzičku industriju.



  • Izvor
  • politika.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »