Kolona je krenula napred velikom brzinom – oko 80 km/h, jer im je srbska policija oslobodila put i tako obezbedila „zeleni koridor“.
U Jugoslaviji je kolona naišla na veoma toplu dobrodošlicu oduševljene mase. U Prištini su Srbi u prolazu zasipali ruske oklopne transportere cvećem. Ovo je zaista bilo veoma prijatno iskustvo za trupe, ali je takođe usporilo njihov marš. Oklopni transporteri su konačno pred zoru stigli do vazduhoplovne baze Slatina. Srbski vojnici su ih veoma srdačno pozdravili, a zatim su im prepustili kontrolu nad aerodromom i napustili svoje položaje.
Otprilike u 11 časova, britanske i francuske trupe su krenule ka Prištini iz Makedonije. Britanci su pokušali da iskoriste slatinsku pistu za sletanje svojih helikoptera, ali su ruski oklopni transporteri koji patroliraju aerodromom sprečili da se to dogodi.
"General Vesli Klark je bio besan. Nisam mogao da ga krivim za to, ali sam znao da, na sreću, nismo na ivici Trećeg svetskog rata", prisećao se kasnije američki predsednik Bil Klinton.
General Majkl Džekson, koji je komandovao kosovskim snagama NATO-a, istupio je napred i naredio britanskim tenkovskim posadama da krenu ka aerodromu. U tom trenutku, ruski prevodilac, stariji poručnik Nikolaj Jacikov, rekao je Britancima da će posledice biti strašne ako nastave dalje. U to vreme je jedan ruski vojnik, prezimena Ivanov, izašao i prkosno krenuo ka tenku, držeći bacač granata i spreman za upotrebu.
Jugoslovenske snage napuštaju Prištinu, foto: © Patrick Robert / Sygma / CORBIS / Sygma via Getty Images
Britanci ne bi imali problema da poraze ruski bataljon od 200 vojnika. Međutim, to je moglo da izazove rat između dve nuklearne sile. I upravo to je Džekson rekao svojim pretpostavljenima: „Neću da dozvolim da moji vojnici budu odgovorni za početak Trećeg svetskog rata“.
Britansko osoblje je opkolilo aerodrom. Ruski padobranci su narednih nekoliko dana proveli u okruženju. U međuvremenu, političari su nastavili pregovore.
Rezultat ovih pregovora je, uglavnom, bio razočaranje. Rusija je mogla da pošalje kontingent svojih trupa na Kosovo, ali nije dobila svoj poseban sektor. U stvari, to je značilo da kosovski Srbi nikada neće dobiti adekvatnu zaštitu od kampanje terora albanskih militanata. Rusija je u to vreme bila slaba nacija i nije mogla da nadoknadi nedostatak političke, ekonomske i vojne moći sa nekoliko smelih poteza.
Tokom narednih nekoliko godina, ruske mirovne snage (ukupno 650 ljudi) služile su na Kosovu. Trupe su se povukle iz pokrajine 2003. godine.
Tokom ovih godina, na Kosovu se odvijalo etničko čišćenje, uz prećutno odobrenje NATO-a. Većina Srba je napustila pokrajinu; mnogi su ubijeni. Srbski spomenici i istorijska mesta zbrisana su sa lica zemlje.
Na kraju krajeva, rusko zauzimanje prištinskog aerodroma nije rezultiralo bilo kakvom većom političkom promenom. Moskva na kraju nije uspela da obezbedi čak ni sopstveni sektor.
Za savremenu Rusiju, međutim, ova epizoda zadržava donekle simboličan značaj. Po prvi put od raspada Sovjetskog Saveza, Rusija se uključila u spoljna pitanja i vodila sopstvenu politiku – onu koja je bila u suprotnosti sa zapadnim narativom. U međuvremenu, operacija NATO-a na Kosovu imala je otrežnjujući efekat za one u Rusiji koji su podržavali Zapad.
U Rusiji su Srbi uglavnom viđeni kao srodan i na kraju prijateljski narod, osećaj koji je ostao i danas. Zbog toga su Rusi negodovali zbog demonstrativnog užasa kojem su Srbi bili izloženi od strane snaga predvođenih SAD-om.
Što je još važnije, stav EU i Amerike o kosovskom sukobu bio je u najboljem slučaju moralno dvosmislen. U ovom komplikovanom teatru, gde je svaka strana imala neke legitimne zahteve i nijedna nije bila nevina, Zapad je saosećao sa jednima, a osuđivao drugu. Bombardovan je Beograd pod izgovorom da štiti Albance od etničkog čišćenja, ali ništa nije učinjeno da se zaustavi etničko čišćenje Srba na istoj teritoriji posle bombardovanja.
Ova nedosljednost naterala je mnoge Ruse da dovode u pitanje zapadne moralne vrednosti i da ih posmatraju kao ništa drugo do dvojezičje i licemerje.
Moskva se takođe borila sa domaćim problemom – islamskim terorizmom na severnom Kavkazu. Samo nekoliko meseci kasnije, invazija boraca Šamila Basajeva i saudijskog komandanta Hataba na Rusku Republiku Dagestan izazvala je sukob poznat kao Druga čečenska kampanja.
Rusi nisu mogli da ne zamisle da su na mestu Srba. Moralni stav evropljana i Amerikanaca o ratu u Čečeniji, u pozadini NATO bombardovanja Beograda, izazivao je osećaj zlobne ironije.
Dok Rusi ne pamte operaciju u Prištini kao primer briljantne političke pobede, ona se i dalje doživljava kao prvi put da je Rusija, u svojoj postsovjetskoj istoriji, uspela da kaže odlučno „ne“ Zapadu, bez obzira na konačan ishod.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti