BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kakve su šanse Evrope da preživi bez ruskog gasa?

RT: Kakve su šanse Evrope da preživi bez ruskog gasa?
01.05.2022. god.
Isporuke Poljskoj i Bugarskoj su obustavljene nakon što su odbile da plate u rubljama

Ruski energetski gigant "Gasprom" je u sredu zaustavio isporuke gasa Bugarskoj i Poljskoj preko gasovoda Jamal-Evropa zbog nepoštovanja plaćanja gasa u rubljama. To je prvi prekid u snabdevanju otkako je ruski predsednik Vladimir Putin doneo ukaz da „neprijateljske zemlje“ od 1. aprila plaćaju prirodni gas u ruskoj valuti ili rizikuju da bude prekinuta isporuka vitalnog značaja.


Kako će zemlje EU pokriti nedostatak ponude?

Evropska unija navodno planira da značajno poveća kupovinu ruskog gasa preko država koje su spremne da plate u rubljama da bi nadoknadile manjak u isporukama Poljskoj i Bugarskoj. Takozvani mehanizam „obrnutih tokova“ mogao bi da omogući dvema zemljama da kratkoročno povećaju uvoz od svojih suseda. Uvoz tečnog prirodnog gasa mogao bi biti druga opcija, ali postoji ograničenje koliko dobavljači gasa mogu proizvesti i transportovati.

Štaviše, globalni kapaciteti za protok su skoro u potpunosti iskorišćeni, kažu stručnjaci. Neke zemlje EU nemaju alternativu jer nemaju izlaz na more i stoga ne mogu da primaju pošiljke. Prema ekspertima, te opcije neće moći da pomognu članicama EU da zamene nedostajuće zalihe iz Rusije.


Kakav je stav "Gasproma"?

Ruski energetski gigant je jasno stavio do znanja da će obustava isporuke gasa trajati sve dok se plaćanja ne izvrše u rubljama. "Gasprom" je upozorio i Poljsku i Bugarsku, koje su tranzitne države, protiv bilo kakvog „neovlašćenog povlačenja“ zaliha gasa koji protiče preko njihove teritorije. U suprotnom, zalihe za tranzit će biti „smanjene za taj obim“.


Kako je EU odgovorila?

Evropska komisija optužila je rusku kompaniju za kršenje ugovora, opisujući odluku o obustavi isporuke kao pokušaj "ucene". Brisel je saopštio da koordiniše odgovor među državama članicama EU.


Šta prekid znači za Poljsku i Bugarsku?

Obe zemlje se u velikoj meri oslanjaju na ruski prirodni gas. Snabdevanje iz "Gasproma" pokriva oko 50% potrošnje Poljske i oko 90% Bugarske. Prema podacima Federalne carinske službe Rusije, isporuke gasa Poljskoj porasle su za 9,4% u 2021. godini na 10,58 milijardi kubnih metara. Isporuke Bugarskoj su se udvostručile na 3,15 milijardi kubnih metara. Poljski zvaničnici kažu da zemlja ima dovoljne rezerve gasa i da neće biti manjka gasa u poljskim kućama jer je njeno skladište gasa bilo 76 odsto popunjeno. Bugarska vlada je takođe saopštila da neće biti domaćih ograničenja u potrošnji, ističući da je snabdevanje kupaca zagarantovano još najmanje mesec dana. Obe zemlje takođe pokušavaju da povećaju uvoz gasa.


Da li bi se zaustavljeni uvoz mogao obnoviti?

"Gasprom" je saopštio da će se snabdevanje nastaviti kada se uplate u ruskoj valuti. Novi mehanizam plaćanja omogućava kupcima da plaćaju u valuti po izboru, ali moraju da otvore račun u rubljama u ruskoj "Gasprombanci" kako bi uplate mogle da se konvertuju u rublje i da dođu do ruskih dobavljača gasa.


Koje evropske zemlje najviše zavise od ruskog gasa?

Motori ukupne privrede kontinenta – Nemačka, Italija i Francuska – najveći su uvoznici ruskog gasa u EU. Nemačka uvozi oko polovinu svog gasa iz Moskve, dok Francuska dobija petinu svog gasa, prema poslednjim podacima "Statista". Italija je takođe među glavnim potrošačima, oslanjajući se na Rusiju za 46% svog uvezenog gasa. Neke manje evropske zemlje, poput Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Moldavije, oslanjaju se isključivo na rusku energiju. Finska i Letonija dobijaju 90 odsto gasa iz Rusije, a Srbija 89 odsto.


Da li je neko spreman da plati u rubljama za gas?

Uprkos njihovom velikom oslanjanju na rusku energiju, neki od kupaca iz EU odbili su uslove plaćanja Kremlja. Međutim, drugi, poput Austrije i Mađarske, navode da su prihvatili novi mehanizam i da su spremni da ga se pridržavaju. Mađarskoj sledeća obaveza plaćanja za ruski gas dospeva sredinom maja, a zemlja će svoje plaćanje u evrima prebaciti "Gasprombanci", gde će iznos biti pretvoren u rublje, rekao je ministar spoljnih poslova zemlje. U međuvremenu, "Blumberg" je u sredu izvestio, pozivajući se na izvore bliske ruskom gasnom gigantu, da je deset evropskih kompanija već otvorilo račune u rubljama u "Gasprombanci". Četiri evropska kupca gasa platila su isporuke u ruskoj valuti, rekli su izvori.


Šta se dešava ako odbiju?

Predsednik Putin je jasno naveo da kupci iz „neprijateljskih“ zemalja plaćaju gas u rubljama ili će im se obustaviti isporuka, počev od datuma dospeća plaćanja u aprilu.

„Ukoliko takve isplate ne budu izvršene, smatraćemo da je to propust kupaca, sa svim posledicama koje iz toga proizilaze. Niko nam ništa ne prodaje besplatno, a nećemo ni mi da se bavimo humanitarnim radom – odnosno prekinućemo postojeće ugovore“, rekao je on prošlog meseca.


Može li Evropa da zameni ruski gas?

To neće biti lak zadatak, kažu ekonomisti, napominjući da bi za to bile potrebne velike promene. Evropska unija se oslanja na ruski prirodni gas za grejanje domova, proizvodnju električne energije i mmnogo toga drugog, u većini od 27 država članica bloka.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / onurdongel / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi

Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.



Ostale novosti iz rubrike »