RT: Kongres SAD odobrio program naoružanja za Ukrajinu sličan onom iz Drugog svetskog rata
Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je nacrt zakona koji bi uklonio nekoliko ograničenja za slanje oružja Ukrajini usred tekuće ruske vojne operacije. Usvojen od strane Senata ranije ovog meseca, „Zakon o zajmu i najmu za odbranu demokratije u Ukrajini“ oživljava program koji je Vašington koristio za slanje vojne opreme zaraćenim stranama u Drugom svetskom ratu, dok je zvanično ostao neutralan.
Konačno glasanje bilo je 417-10, a tri člana nisu glasala. Sve demokrate su glasale za, dok su svih deset članova protiv bili republikanci.
Predlog zakona koji je predstavio senator Džon Kornin, Senat je usvojio 6. aprila, ali je Dom u kome dominiraju demokrate odložio tokom dvonedeljne uskršnje pauze pre nego što ga je preuzeo.
On ovlašćuje Belu kuću da „pozajmi ili iznajmi odbrambene proizvode” Ukrajini ili bilo kojoj „zemlji istočne Evrope na koje je uticala invazija Ruske Federacije na Ukrajinu kako bi pomogla u jačanju odbrambenih sposobnosti tih zemalja i zaštiti njihovo civilno stanovništvo od potencijalne invazije ili agresije koja je u toku”.
Korninov zakon ne stvara novi program, već olakšava američkom predsedniku da pošalje oružje u Kijev tako što se suspenduju ograničenja nametnuta od dva postojeća zakona, od kojih jedan ograničava dužinu pomoći na pet godina.
Međutim, cela stvar je uslovljena time da Ukrajina mora da plati za „povratak i nadoknadu i otplatu za odbrambene proizvode koji su joj pozajmljeni ili dati u zakup“. Sposobnost Kijeva da izvrši takve isplate je upitna, pošto ukrajinska vlada trenutno traži od SAD-a i EU sedam milijardi dolara mesečno samo da bi nastavila da isplaćuje plate i penzije.
Predlog zakona o zajmu je odvojen od tekućih napora SAD-a da Kijevu pošalju oružje iz zaliha Pentagona. Bajden je već potrošio skoro 3,5 milijardi dolara koje je Kongres odobrio u tu svrhu i traži dodatna sredstva.
„Još nemamo mehanizam“, rekla je novinarima sekretar za štampu Bele kuće Džen Psaki.
Originalni zakon o zajmu i najmu doneo je američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt u martu 1941. godine, devet meseci pre nego što su SAD ušle u Drugi svetski rat, i iznosio je 50,1 milijardu dolara (980 milijardi u današeim dolarima) do septembra 1945, kada je program završen. Većina oružja i opreme otišla je u Veliku Britaniju (31,4 milijarde dolara), sa udelom od 11,3 milijarde dolara u Sovjetski Savez i još 7,4 milijarde dolara u druge zemlje. U teoriji, pomoć je trebalo da bude vraćena ili plaćena, ali su SAD umesto toga prihvatile zakup vojnih baza u inostranstvu.
Izvor: RT
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
- Izvor
- Tanjug
- foto: © AFP / SERGEI SUPINSKY / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.