BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Privatno zdravstvo kao jedini izlaz za pacijente

Privatno zdravstvo kao jedini izlaz za pacijente
11.03.2022. god.

Pandemija koronavirusa je u značajnoj meri promenila navike građana, ali i odnos celog zdravstvenog sektora prema pacijentima.

U poslednje dve godine su često otkazivane operacije, a i na neke druge intervencije se čekalo duže vreme, sve iz dobro poznatog razloga - preopterećenosti lekara, naročito specijalista, te medicinskih sestara i tehničara. Zbog svega navedenog, sve veći broj građana se okreće privatnim zdravstvenim ustanovama i ordinacija ma, gde da ironija bude veća, najčešće rade lekari zapošljeni i u državnom zdravstvu. Najčešći razlog ta ovakvu odluku pacijenata je - predugo čekanje na određenu dijagnostiku ili medicinski zahvat u državnom zdravstvu. Za određene dijagnoze, pak, ima i veoma malo lekara određene specijalizacije, pa se takvi pacijenti neretko upućuju i ka klinikama i stručnjacima u inostranstvu.
Većina građana, sudeći po istraživanjima, i ne zna na koje zapravo zdravstvene usluge ima pravo, sa overenom knjižicom republičkog fonda RFZO. U Vranju je do pre nekoliko godina postojao i radio Zaštitnik prava pacijenata u Domu zdravlja, ali je od tada ova funkcija ukinuta.
 
Goran Jovanović, kolumnista i novinar, prati ovu tematiku već duže vreme:
 
"To je negde ostalo iz vremena socijalizma, taj neki narativ 'solidarnog lečenja' - svi uplaćuju u Fond, a leči se onaj kome je potrebno, i kada je potrebno. Međutim, ovaj koncept je odavno prevaziđen, čak i u bivšim komunističkim zemljama. Imate npr. u Belorusiji, ili na Kubi, stoprocentno besplatno lečenje o trošku države, ali to je danas retkost. U Evropi, gde i mi pripadamo barem ekonomski i trgovinski, zdravstvo je ogroman sistem, ali i ogroman biznis. Svako ko se u EU školuje na medicinskom fakultetu, zna da će to svoje znanje veoma dobro i naplatiti jednog dana. Kod nas se i dalje balansira, sa nekim opštim mestima 'zdravstvenih usluga za sve', ali je poprilično jasno da se veliki broj lekova i medikamenata kupuje - nisu na tzv. 'pozitivnoj listi'. I mnogi lekovi koji jesu na toj listi, često se doplaćuje do punog iznosa" objašnjava Jovanović.
 
Još jedan od velikih problema domaćeg zdravstva je i masovni odlazak lekara, a sve više i srednjeg medicinskog kadra u inostranstvu, najviše u zemlje EU - Nemačku, Austriju i Sloveniju. Tako danas već ima i slučajeva da mladi ljudi ciljano upisuju Srednju medicinsku školu, kako bi odmah nakon završetka otišli 'trbuhom za kruhom' u inostranstvo. Veliki problem je i što sa Kiliničkih centara u inostranstvo odlaze i dugogodišnji eksperti i stručnjaci u svojim oblastima, pa dolazi do 'kvaka 22' situacije - mladim lekarima jednostavno nema ko da prenese nove metode i postupke lečenja. Za dodatno školovanje i usavršavanje u inostranstvu većina lekara nema sredstava, naročito oni koji već godinama čekaju specijalizaciju.
 
Statistika od pre izbijanja pandemije (jer u međuvremenu nisu rađene nove) kaže da npr. u Nišavskom okrugu na 100.000 pacijenata dolazi oko 400 lekara, dok na isti broj građana u Sremskom okrugu dolazi njih oko 192. Iz ovoga je i jasno da su veliki gradovi i 'meka' za lečenje određenih bolesti, jer se takve procedure jednostavno ne rade u manjim gradovima. Zbog svega navedenog, naši sugrađani se često pitaju 'Zašto ja moram da čekam ili putujem na lečenje , a imam knjižicu?'. 
 
NIV 

 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »