Ruska istorija u minijaturi
U moskovskom Državnom istorijskom muzeju 3.decembra otvorena je izložba ruskih portreta u minijaturi. U njenoj osnovi je kolekcija čuvenog ruskog muzičkog para Galine Višnjevske i Mstislava Rostropoviča koja se čuva u privatnom fondu Seferot kneževine Lihtenštajn.
Preko 170 izložbenih eksponata – minijatura od emajla ili tehnikom akvarela na kosti – može se propratiti ogroman istorijski period. Pa čak i da se ne radi o biblijskim carstvima, to je „detaljna retrospektiva Ruskog carstva“ – objašnjava vodeći naučni saradnik Istorijskog muzeja Ljudmila Rudnjeva:
Kolekcija je faktički prikaz čitavog perioda razvoja minijaturnog portreta u Rusiji – od kraja 17.veka do kraja 19. Veliki deo kolekcije su sakupili Galina Višnjevska i Mstislav Rostropovič kada su stalno boravili u inostranstvu. Oni su počeli da prikupljaju kolekciju u vreme kada rusko slikarstvo još nije bilo tako popularno na Zapadu, kao danas, i imali su veliki izbor. Upravo te okolnosti su omogućile izvanredno visok umetnički nivo kolekcije, u kojoj su sva velika imena ruskih i stranih umetnika koji su radili u Rusiji.
Strastni kolekcionari ruskih starina Galina Višnjevska i Mstislav Rostropovič bavili su se time, može se reći, profesionalno. Od kraja 70-ih godina, kada se čuveni bračni par na nekoliko godina nastanio u Francuskoj, počeli su detaljno da prikupljaju ruska umetnička dela iz perioda od 17.do početka 20.veka. Njihova kolekcija ima skoro 1000 eksponata. To su i slikarska dela, stari nameštaj, predmeti dekorativno-primenjene i juvelirske umetnosti, porcelan i upravo ova ruska minijatura. Govoreći o najzanimljivijim primercima koji se mogu videti u Istorijskom muzeju, Ljudmila Rudnjeva kaže:
Imamo celu carsku ikonografiju, širok krug dostojanstvenika, vojnih načelnika pri raznim carevima, prelepe portrete heroja rata protiv Napoleona 1812. godine. Jedan od unikata kolekcije je portret imperatora Petra Prvog, na kojem je u potpunosti sačuvano drago kamenje.
Inače sama umetnost minijatura je dospela u Rusiju zahvaljujući Petru Prvom. 1698 godine Petar je u Francuskoj naručio kod umetnika Šarla Buata nekoliko svojih portreta minijatura u emajlu. A zatim ih pokazao svojim majstorima za emajl u Oružejnoj palati Moskovskog Kremlja.
Izložba istorijata ruskog carstva u minijaturi završava se portretom imperatora Aleksandra Drugog s kraja 19.veka. Zatim je i sama minijatura kao uspomena na nekog, koja se svuda može nositi sa sobom, izašla iz mode. Jer ispostavilo se da sa tim zadatkom izlaze na kraj i novi izumi – dagerotipija i fotografija...
- Izvor
- Golos Rossii, RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.