BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pola sata pre ponoći

Pola sata pre ponoći
03.12.2010. god.

Samit Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi, koji je završen u četvrtak u prestonici Kazahstana bio je spasen od potpune propasti tek u poslednjem trenutku. Kad je do ponoći u Astani ostalo manje od pola sata napokon se razrešila dramatična intriga vezana za prihvatanje zaključne deklaracije.

U principu, čitava atmosfera, koja je vladala u salama za zasedanje i kuolarima samita od samog početka teško da se mogla nazvati optimističkom. Opšte raspoloženje izrazio je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev, koji je izjavio da je organizacija počela da gubi svoj potencijal. S velikim naporom je nakon desetočasovnih usaglašavanja prihvaćen zaključni dokument. Nije uspelo usaglašavanje plana OEBS. U ruskoj delegaciji je konstatovano da je „kompromis postao nemoguć zbog toga što su pojedini učesnici u pregovaračkom procesu pokazali ideološki pristup“.

Odmah nakon što je predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev obznanio zaključni dokument niz učesnika samita je dao sopstvene izjave. Evropska Unija je izrazila podršku teritorijalne celovitosti Gruzije. A Jermenija i Azerbejdžan su se oštro razišli u pitanju Nagornog Karabaha.

Nade da će samit u Astani OEBS dati dodatnu snagu, nisu se opravdale, - izjavio je u intervjuu za našu radio stanicu predsednik fonda „Nova Evroazija“ Andrej Kortunov:

Verovatno je preuranjeno govoriti o nekom napretku, o tome da rad OEBS izlazi na principijelno novi nivo. I ne radi se samo o nesuglasicama, ne radi se samo o protivrečnostima povodom niza regionalnih konflikata. Radi se i o tome što rad na stvaranju novih, funkcionalnijih i efikasnijih zajedničkih evropskih struktura zahteva velike napore. Naravno, u današnjem obliku OEBS postaje nezgrapna stuktura, koja nažalost, više obavlja funkcije preporuka, nema mandata koji joj omogućava da izdejstvuje izvršenje svojih odluka.

Ne treba žuriti s ocenom zaključnog dokumenta samita u Astani, smatra ruski politikolog Aleksej Vlasov:

Ne treba se ograničavati pogledom na samit samo na osnovu ova dva decembarska dana. Treba shvatiti da je postavljen vrlo ozbiljan temelj za dalji razvoj onih pozitivnih promena, koje svi mi očekujemo od najvažnije strukture u oblasti evropske bezbednosti. Njeni prvi obrisi dati su pre 35 godina, u vreme savetovanja o bezbednosti u Evropi. Tada su mnogi govorili o helsinškom duhu poverenja, međusobnog razumevanja i saradnje. Da li je na smenu duhu Helsinkija došao duh  Astane? Verovatno, ovde ne treba žuriti. Videćemo kakve zaključke će izvuči učesnici ovog samita iz onih teških, ali veoma važnih pregovora, koji su se odvijali u prestonici Kazahstana.

Vreme će pokazati da li će OEBS izdržati ispitivanje čvrstine i opstanka u uslovima novih rizika i izazova, s kojima će se svet susresti u sledećih nekoliko godina.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »