Konferencija o klimi na fonu klimatskih kataklizmi
U meksičkom gradu Kankunu ovih dana održava se 16. Međunarodna konferencija o klimi. U toku su pregovori u okviru radnih grupa, a od 7. decembra će početi susret na visokom nivou: doputovaće predsednici država, ministri ekologije i klimatske politike.
Najbolje od svih za konferenciju o klimi u Kankunu se pripremilo vreme. Jak sneg se obrušio na Evropu. Zbog smanjene vidljivosti zatvoreni su aerodromi u Londonu, Frankfurtu na Majni, Lionu, Edinburgu i Ženevi, s prekidima rade železnice u Nemačkoj i ne idu vozovi ispod La Manša. U Nemačkoj snežni pokrivač mestimično dostiže 60 santimetara, što je izazvalo mnogobrojne saobraćajne nesreće na putevima. U Francuskoj su počeli problemi s električnom energijom. Zbog jake hladnoće već je poginulo nekoliko ljudi.
Ako se setimo letnje žege i poplava, koje su se obrušile na mnoge zemlje, jasno je zbog čega je jedna od ključnih tema u Kankunu pitanje adaptacije na promene klime. Mnogi stručnjaci već upozoravaju da će se u budućnosti pojave ekstremnih vremenskih uslova više osećati i biti razornije. O drugim problemima, koji se razmatraju u Meksiku i odlukama koje treba doneti, u intervjuu za „Glas Rusije“ nešto je rekao rukovodilac programa „Klima i energija“ Fonda divlje prirode Aleksej Kokorin, koji se trenutno nalazi u Kankunu:
Postoji vrlo važno pitanje kao što je stvaranje novog klimatskog fonda. Zemlje mogu direktno da učestvuju u radu fonda i on će raditi u okviru Konvencije OUN za klimu. Dalje sledi pitanje stvaranja centara za prenošenje tehnologije. Još jedna stvar je adapacioni komitet, koji će razmatrati pitanja štete, koja je naneta najranjivijim i najslabijim zemljama, ili izvesnih kompenzacija. Istakao bih još jedno pitanje. To su obrazovni projekti, obrazovna pomoć za najnerazvijenije zemlje.
Učesnici konferencije u Kankunu već su došli do zaključka da promena klime do 2050. godine može da dovede do udvostručavanja cena pirinča, pšenice, kukuruza i drugih poljoprivrednih kultura.
Drugo podjednako važno pitanje jeste potpisivanje novog klimatskog sporazuma, koji će regulisati ispuštanje gasa po sistemu „staklene bašte“ u periodu 2012-2020. godine. Međutim, ovde postoje velike protivrečnosti između bogatih i siromašnih zemalja. Japan je čak izjavio dakategorički odbija da širi delovanje postojećeg Kjotskog protokola. Ulje na vatru dodao je Brazil, koji je posavetovao svima onima koji se ne slažu s protokolom da izađu iz njega. To je ćorsokak. Treba tražiti dodirne tačke, smatra Aleksej Kokorin.
U ovakvoj situaciji mnogi stručnjaci dolaze do zaključka da zemlje neće moći da postignu neke konkretne dogovore u Kankunu, kao što nisu mogle ni u Kopenhagenu. Međutim, svi se slažu da se treba dogovarati. Upravo zbog toga je razmatranje nastavljeno. Sledeća Konferencija biće održana u južnoafričkom gradu Durbanu 2011. godine.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- klima
- čovečanstvo
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.