Rusi će se vratiti na Kosovo
UNESKO i Rusija su 29. novembra potpisali Sporazum o finansiranju radova na obnovi pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji. U toku 2010. i 2011. godine vlada Ruske Federacije će za te svrhe izdvojiti 2 miliona dolara.
Uz saglasnost sa srbskom stranom i UNESKO, restauratorski radovi će se obavljati na četiri spomenika pravoslavnog neimarstva, koji su uvršteni u spisak Svetske baštine UNESKO. To su Pećka Patrijaršija, manastir Dečani, manastir Gračanica i Crkva Bogorodica Ljeviška. Osim toga, Rusija će obezbediti neophodnu organizacionu i ekspertsku pripremu radova za obnavljanje i restauraciju tako što će na Kosovo uputiti kvalifikovane arhitekte, inženjere – konstruktore, znalce iz sfere umetnosti. Ruski stručnjaci već su obišli objekte koji će biti restaurirani, a sačinjen je i plan predstojećih radova.
Rusija dosledno brani nesporni sa međunarodno-pravnog aspekta stav, prema kome se status Kosova i Metohije reguliše rezolucijom Saveta bezbednosti OUN broj 1244 (1999). Izdvajanjem sredstava za obnovu srbskih hramova u pokrajini Kosovo ruska strana daje doprinos realizaciji Konvencije UNESKO o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine (1972), pružajući pomoć u očuvanju unikatnih spomenika hrišćanske kulture. UNESKO je, sa svoje strane, proglasio akciju podrške Srbiji u obnavljanju i očuvanju njenih kulturnih spomenika, koji su postradali u toku vojnih operacija.
Uostalom, ovde je neophodno posebno apostrofirati, da je formulacija „postradali u toku vojnih operacija“ rasplinuta, polovična i ne odražava stvarno stanje stvari.
Od kraja 1990-ih godina do danas, kada se „vojne operacije“ već ne izvode, u rezultatu terora kosovskih albanaca, koji deluju pod zaštitom visokih međunarodnih pokrovitelja, na Kosovu i Metohiji i dalje se metodično brišu materijalni tragovi srpske pravoslavne kulture. Oštećuju se i ruše crkveni spomenici, isteruju iz svojih kuća i ubijaju Srbi.
Već nakon okončanja vojne agresije NATO protiv Savezne Republike Jugoslavije i uspostavljanja na Kosovu i Metohiji „humanitarnog svetskog poretka“, preciznije rečeno - „NATO okupacije“ pokrajine (na Kosovu i Metohiji bez mandata OUN postoje dve vojne baze NATO – Bondstil i Mali Bondstil, a pri tom je ova prva jedna od najvećih u svetu vojnih baza izvan granica Sjedinjenih Država), počela je ofanziva varvarstva na pokrajinu Kosovo. Proces ima usmereni karakter: za kratko vreme na Kosovu je porušeno preko 150 drevnih pravoslavnih svetinja – hramova, manastirskih samostana. Do početka vojnih i terorističkih operacija na teritoriji pokrajine postojalo je oko 1800 hramova i manastira, od kojih su većina – spomenici drevne srpske pravoslavne kulture, arhitekture i umetnosti X-XIVveka, koji su srećno preživeli 500-godišnje ropstvo pod Turcima. Samo u toku jednog pogroma, koji su organizovali kosovski albanci u martu 2004. godine, porušeno je i oskrnavljenju podvrgnuto nekoliko desetina hramova i manastira, od kojih neki, kako smo već rekli,
figuriraju na spisku objekata Svetske baštine UNESKO. Tada je ozbiljno postradala i Crkva Bogorodica Ljeviška u Prizrenu.
Akti vandalizma prema pravoslavnim svetinjama Kosova ne prestaju ni dandanas. Ni UNMIK,ni EULEKS,niti mnogobrojne međunarodne organizacije, koje su se ušančile u pokrajini zajedno sa NATO-vskim bazama, ne žure da tome stanu na put. Srbe su na njihovoj iskonskoj teritoriji već pretvorili u „nacionalnu manjinu“, sateranu u geto iza bodljikave žice, a na mestu spomenika hrišćanske kulture, na čije razaranje ravnodušno gleda civilizovana Evropa, pojavljuju se znamenja „novog poretka“. Na primer, na mestu Troicke crkve, koju su albanski bojovnici porušili u vreme NATO-ovske agresije juna 1999. godine, danas se šepuri spomenik bojovnicima Oslobodilačke armije Kosova...
Potpisavši Sporazum o finansiranju radova na obnovi pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji, Rusija je načinila važan i simbolično značajan korak u pravcu očuvanja nasleđa pravoslavne kulture na Evropskom tlu. To je realna pomoć srbskom narodu i Srbskoj pravoslavnoj crkvi kao dopuna diplomatskoj podršci, koju Rusija pruža Srbiji u vezi sa kosovskim pitanjem.
Ana Filimonova,
- Izvor
- Fond strateške kulture, srb.fondsk.ru/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- Kosovo
- spomenik
- pravoslavlje
- UNESKO
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.