BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Bajden i Si se složili da izbegavaju sukob

RT: Bajden i Si se složili da izbegavaju sukob
16.11.2021. god.

Američki i kineski predsednik 
Džo Bajden i Si Đinping održali su danas poduži virtuelni sastanak i izrazili spremnost da poboljšaju zategnute bilateralne odnose i osiguraju da se konkurencija ne završi sukobom.

Bajden, koji se nasmejao i mahnuo Siju kada se pojavio na ekranu, rekao je da je odgovornost njih dvojice da obezbede da „konkurencija između naših zemalja ne pređe u sukob, bilo namerno ili nenamerno”.

Trebalo bi da postoji „jednostavna, direktna konkurencija“ između Vašingtona i Pekinga, dodao je on.

Si je takođe ukazao na potrebu „povećanja komunikacije i saradnje“ između dve zemlje. Rekao je da je spreman da sarađuje sa Bajdenom na „izgradnji konsenzusa, preduzimanju aktivnih koraka i pomeranju kinesko-američkih odnosa napred u pozitivnom pravcu“. On je, međutim, naglasio da ovaj proces mora biti zasnovan na međusobnom poštovanju.

Kineski lider je Bajdena nazvao „starim prijateljem“ jer se poznaju godinama, dok su još bili potpredsednici svojih zemalja.

I pored veselog početka sastanka, koji je inicirala američka strana, na dnevnom redu je bilo dosta teških pitanja. Do toga je došlo usred rastućih tenzija između Vašingtona i Pekinga zbog podrške SAD-a nastojanju za nezavisnost Tajvana i trgovinskih sporova, između ostalog. SAD takođe tvrde da Kina krši ljudska prava nad ujgurskom populacijom u regionu Sinđang - optužba koju Peking odlučno poriče.

Govoreći iz Ruzveltove sobe u Beloj kući, Bajden je rekao da Vašington veruje da „sve zemlje moraju da igraju po istim pravilima puta” i insistirao da će se SAD „uvek zalagati za naše interese i vrednosti i naših saveznika i partnera“.

Komentar bi mogao da bude naklon Tajvanu, ostrvu sa samoupravom oko 160 kilometara istočno od kontinentalne Kine, koje Peking smatra svojom otcepljenom teritorijom. SAD su privržene politici "Jedne Kine" od 1979. godine, a Bajden je to ponovo potvrdio Siju tokom pregovora, ali su takođe održavale nezvanične veze sa Tajpejem, prodajući mu oružje i upozoravajući da su spremne da vojno pomognu ostrvu ako Peking pribegne upotrebi sile. Kina je ljuta zbog tih kontakata, nazivajući ih mešanjem u njene unutrašnje stvari.

„Strpljivi smo i spremni da učinimo sve što je u našoj moći da težimo perspektivi mirnog ponovnog ujedinjenja“ sa Tajvanom, rekao je Si. Međutim, on je svom američkom kolegi ponovio da će Kina preduzeti „odlučne mere“ ako snage „protajvanske nezavisnosti“ pređu „crvenu liniju“.

Dvojica lidera su imala „proširenu diskusiju“ o Tajvanu, pri čemu je Bajden direktno rekao svom kolegi da je ponašanje Kine bilo u suprotnosti sa stabilnošću širom Tajvanskog moreuza.

Bela kuća je saopštila da je američki lider takođe izrazio zabrinutost zbog ljudskih prava, posebno izdvajajući Sinđang, Tibet i Hong Kong.

Si je istakao da je trgovinska i ekonomska saradnja Kine i SAD obostrano korisna i dobitna za dve zemlje, insistirajući da takva pitanja ne treba politizovati. Uoči razgovora, američki zvaničnici su upozorili da smanjenje američkih carina na kinesku robu nije na Bajdenovom dnevnom redu.

Kineski lider je govorio o o pandemiji koronavirusa, za koju SAD okrivljuju Kinu, rekavši da su solidarnost i saradnja „najmoćnije oružje“ protiv virusa i pozivajući svet da se ujedini protiv pretnje.

Dvojica predsednika su takođe obećala da će raditi zajedno na pitanjima energetike i klime tokom, a kineska strana je razgovor opisala kao „iskren, konstruktivan i plodonosan“.

Bio je to najopsežniji razgovor dvojice lidera otkako je Bajden preuzeo dužnost. Njih dvojica tek treba da održe sastanak licem u lice, pošto se Si uzdržavao od napuštanja Kine tokom pandemije.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Tingshu Wang / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »