Nekoliko zanimljivih činjenica o veš mašini
Istorija je puna fascinantnih zanimljivosti o ljudskom odnosu sa prljavom odećom, koji datira još iz vremena kada su naši drevni preci kamenom prali veš u rekama, samo da bi održavali svoju higijenu. Danas, naš život ne možemo da zamislimo bez uređaja koji se zove – mašina za pranje veša.
Mašine za pranje veša su osnovni uređaj svakog domaćinstva, još od 20.veka, bilo da je imate u svom domu ili odlazite obližnju perionicu veša. Osim što pojednostavljuju ceo proces pranja odeće, mašine za pranje veša su zapravo veliki deo naše kulturne svesti. Mnogi od nas ne razmišljaju o ovom uređaju kao nekom velikom civilizacijskom dostignuću, jednostavno stave odeću u nju, dodaju deterdžent i puste mašinu da pere. Međutim, mašine za pranje veša su interesantnije nego što većina nas u početku misli.
Istorija
U mnogim drevnim kulturama, ljudi su prali svoju odeću udarajući je kamenjem ili trljajući je abrazivnim peskom i tako ispirali prljavštinu u potocima ili rekama. Rimljani su izmislili sirovi sapun, koji je u sastavu imao pepeo i mast žrtvovanih životinja. U kolonijalno vreme, najčešći način pranja veša je bio da se prokuva u velikom loncu ili kazanu, zatim položi na ravnu dasku i tuče veslom.
Prve mašine za pranje veša pojavile su se 1760-ih godina i tada su to su obično bile drvene kutije koje su bile punjene odećom i rotirane ručno. U to vreme, pranje veša je bio događaj oko kojeg se okupljala cela porodica, budući da se ovaj „ritual“ obavljao samo četiri puta godišnje. Sve do kasnih 1800-ih, kućne mašine za pranje veša su pokretane ručno, dok su komercijalne mašine pokretane parom i kaiševima.
Kasnije će uslediti niz pronalazaka koji će nas dovesti tamo gde smo sada - uključujući izum Džejmsa Kinga iz 1851. o mašini sa bubnjevima sa ručnim pogonom. Godine 1874. Vilijam Blekstoun je izumeo mašinu koja je koristila klinove i zupčanike za guranje odeće kroz sapunjavu vodu kao rođendanski poklon njegovoj ženi. Kompanija koju je osnovao i danas proizvodi mašine za pranje veša.
Ženska prava i mašine za pranje veša
Sledeći put kada stavite veš na centrifugu, razmislite o ovome. Naučnici sa Univerziteta u Montrealu, pa čak i Vatikan, prepoznali su ulogu mašine za pranje veša u borbi za prava žena. Tradicionalno, pranje veša se uglavnom smatralo zadatkom domaćice, a samim tim i dužnošću žene u kući. Činjenica da je tehnologija mašina za pranje veša postala dostupna kod kuće, dala je ženi dovoljno vremena da može da radi i obrazuje se. Pronalazak automatskih mašina za pranje veša smanjio je vreme koje žene provode obavljajući kućne poslove, što im je omogućilo više vremena za sebe.
Odgovornost za izgubljene čarape
Da li ste ikada primetili koliko čarapa vi i vaša porodica izgubite pranjem u mašini? I u vašoj kući se neke čarape jednostavno nikada više nisu pojavile? Neki veruju da je vaša mašina za pranje veša krivac za većinu čarapa koje izgubite. U stvari, neki naučnici su čak otišli toliko daleko da su razvili formulu koju nazivaju Indeks gubitka čarapa kako bi otkrili zašto se to dešava.
Sirće je najbolji prijatelj mašine
Ako primetite da vaša mašina za pranje veša ne radi kako bi trebalo, a posebno ako živite u oblasti gde ima puno kamenca u vodi – sirće je najbolji izbor za brzo i temeljno čišćenje. Sve što treba da uradite je da stavite dve šolje sirćeta u mašinu za pranje veša bez ikakve odeće ili drugog deterdženta i da uključite program otkuvavanja. Sve će biti lepo, popravljeno i čisto nakon samo jednog ciklusa. Takođe, ukoliko je neko od vaših ukućana bio bolestan, mnogi će preporučiti da sve svoje posteljine, odeću i ostale tkanine prođu kroz mašinu za pranje veša.
Međutim, nemojte ih prati hladnom vodom (osim ako je štetna za tkaninu). Dok će hladna voda raditi posao kod dnevnog pranja veša, možete ubiti više klica pranjem odeće i posteljine toplom vodom. Toplota eliminiše klice i smanjuje rizik da se neko drugi u porodici razboli. Moderne Bosch veš mašine u sebi sadrže programe posebno namenjene dezinfekciji, pa ih razmotrite pri sledećoj nabavci ovih uređaja.
Za kraj...još ponešto
Iako je nepoznato i nije pravilno objašnjeno, mašine za pranje veša sa prednjim punjenjem su 30-50% efikasnije od onih sa poklopcem na vrhu, kako u pogledu potrošnje energije tako i vode.
Izumitelj Džejms Dajson kaže da 15 minuta ručnog pranja čisti odeću bolje od 1 sata mašinskog pranja. Njegovo objašnjenje je da pranje rukama pravilnije savija odeću, što mašine ne mogu.
Istraživači u Japanu rade na mašini za pranje veša koja će čistiti odeću samo penom sapuna. Ove mašine će biti od velike pomoći u područjima koje se bore sa nestašicama vode.
Sa ovom činjenicom povezano je da mašine za pranje veša čine oko četvrtinu potrošnje vode u domaćinstvima širom planete.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.