BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Patrijarh Porfirije: Gledajući Vidovdanom i Gračanicom, gledamo Hristom i sve vidimo kao braću

Patrijarh Porfirije: Gledajući Vidovdanom i Gračanicom, gledamo Hristom i sve vidimo kao braću
28.06.2021. god.

Njegova svetost Patrijarh srbski g. Porfirije služio je danas, 28. juna 2021. godine, na Vidovdan, Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Gračanica uz sasluženje: Episkopa mileševskog Atanasija, izabranog Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, Episkopa raško-prizrenskog i kosovsko-metohijskog Teodosija, Episkopa pakračko-slavonskog Jovana, Episkopa australijsko-novozelandskog Siluana i Episkopa remezijanskog Stefana.



U besedi nakon čitanja Svetog jevanđelja Patrijarh srbski g. Porfirije je kazao da se danas raduje nebo i zemlja, “radujemo se i mi sa čitavom Crkvom Božijom, sa anđelima na nebesima i sa Svetima koji su na zemlji:

“Radujemo se i mi sabrani ovde braća episkopi zajedno sa vama, naša srca i naše duše su ispunjene radošću Duha Svetoga jer nas je Gospod sabrao da proslavimo Vidovdan, da proslavimo ono što Vidovdan nosi sobom, što je bio, što jeste i što će biti. Da proslavimo i sedam vekova od postojanja ovog bisera, ove lepotice, crkve Gračanice koju je podigao Sveti kralj Milutin”, rekao je Patrijarh Porfirije.

Svjatješi je kazao da svaki put kada dođemo na Kosovo i Metohiju znamo da smo se vratili u dom Očev:

“O tome svedoči sveta Gračanica, Visoki Dečani, Pećka Patrijaršija, Bogorodica Ljeviška, toliko svetinja svjedoče o tome da je ovo naš dom- Kosovo i Metohija – zemlja u kojoj smo se rodili za Hrista, i stekli mnogo toga što drugi ili ne mogu ili ne žele da razumeju. Gračanica i svetinje koje smo pobrojali jesu svetska kulturna baština, ali svetsko kao takvo, po sebi, ne postoji, ako negde nije poniklo, ako nema svoje ime i prezime. Naša imena i prezimena jesu, Gračanica, Dečani, Pećka patrijaršija, Sveta Trojica, Devič, Bogorodica Ljeviška.. Kosovo i Metohija. Naše ime i naše prezime jeste Pravoslavna crkva”, poručio je Patrijarh.

Iako to jesu dragulji kulturne svetske baštine, naglasio je, pre svega oni su “baština naših otaca, naša baština, baština Srba pravoslavnih i to ne treba nikome da smeta” jer “svako ima svoju baštinu, kulturu, svako se na neki način Bogu moli”. Mi pravoslavni Srbi se molimo hrišćanski, pravoslavno, Hristu raspetome i vaskrslome i taj dar smo dobili od Boga, a drugi su dobili drugačiji, ali to ne znači da, kako je kazao, darovi različitosti treba da budu povod za sukobe, nesporazume, razdvajanja. Dalje je objasnio da različitosti jesu upravo darovi, te da sama reč “dar” znači da je to nešto što smo dobili kako bi ga umnožili i kroz to istupili iz sebe i darovali sebe drugima.

“Ali isto tako i oni drugi, drugačiji, koji stvaraju svoju baštinu i postaju, takođe, deo kulturne svetske baštine kroz svoj dar, kroz umnožavanje onoga što su od Boga dobili, nama se otkrivaju. Mi ih kroz to upoznajemo i prihvatamo. A Crkva pred kojom stojimo, treba li ikome govoriti čija je baština?! Gračanica jeste naše oko, naše uši, naše srce. To je ono za šta se knez Lazar na Vidovdan opredelio, izabrao je veru u Hrista, a ne večeru. Opredelio se knez Lazar za Gračanicu, da ima uši, oči, da ima srce”, besedio je poglavar SPC.

Zapitao je one, koji kažu da treba da se odreknemo Gračanice i svetinje na KiM, Kosova i Metohije, da li bi oni pristali da im iskopaju oko, odseku uši, iščupaju srce:

“Znamo mi dobro da ne bi ste pristali, a hteli biste to od nas. Mi čujemo, gledamo, osećamo, Vidovdanom i Gračanicom, a to znači Hristom, to znači Hristovim Jevanđeljem – to je Vidovdan. Bog Hristos na prvom mestu. To je unutarnja, duhovna borba za suštinsko slobodu, slobodu od svakog tiranina, koju seje nečastivi po zemljinoj kugli. Sloboda od biranja bilo čega što je prolazno, sloboda od svake vrste idola, sloboda od izbora komfornog i lakog života, po cenu da izgubimo ono što jesmo, svoje srce, oči i uši. Mi, gledajući Vidovdanom i Gračanicom, gledamo Hristom i Njegovim zapovestima, stoga sve ljude vidimo kao svoju braću”, poručio je Svjatjejši Patrijarh Porfirije.



Danas je u Gračanici molitva za čitav svet, rekao je Patrijrh, “susrećemo se sa drugima kroz Jevanđelje Hristovo”:

“Ima braće episkopa iz Australije, Hrvatske, Crne Gore, odavde iz Srbije. I svugde imamo priliku da srećemo druge i drugačije, ali ne pristajemo da uspostavljamo sa njima odnos na bilo kojoj osnovi osim osnove i okvira Crkve. Ne želimo da stupamo s njima u kontakt bez našeg prethodnog kontakta iz zajednice sa Hristom. Zato i braću Albance vidimo kao svoju braću. Siguran sam da se možemo itekako ne samo razumeti nego živeti zajedno, rasti i graditi, samo neka nas ne uče miru i zajednici, onima koji seju razdore među ljudima, a imaju samo neke nama strane, daleke, ovozemaljske interese.”

Mi Pravoslavni Srbi, ako smo Hristovi i ako smo u Hristu, sa svima smo braća, i u Australiji, i u Hrvatskoj i u Crnoj Gori..

“I sa Australijancima, Mađarima, Amerikancima, Hrvatiima, braća su i Srbi i Crnogorci, neka se svako oseća kako hoće, ali ako smo u Hristu onda jesmo braća. Ali ako neko neće da bude sa nama brat, budući da je Hristos nama na prvom mestu, mi njih vidimo kao svoju braću. To je paradoks, znam da će neko reći to je utopija, ali to je dan Vidovdan, kada biramo veru, a ne večeru, to jest kada i večera dobija svoj duhovni smisao i značaj, produžetak i u večnost, onda kada izvire iz vere”, kazao je Patrijarh srbski.

Podsećajući na pesmu Desanke Maksimović o Gračanici, Patrijarh Porfirije je poručio da postoji dom Očev, ove svetinje kosovsko-metohijske, ova zemlja i da treba svako od nas da dođe i dolazi i da razume da je stranstvovao, da je bio izvan sebe, daleko od doma Očevog i od svoje braće.

“Neka bi Gospod dao da ovde dolazimo da se obnavljamo, da se molimo Bogu za mir čitavog sveta, da pre svega Gospod nama podari mir. Ali onda i svima onima oko nas, ljudima koji žive na ovom prostoru, da razumeju da niko ne može bez drugoga, da smo siromašni kada smo sami, da smo potrebni jedni drugima da izgrađujemo jedni druge, doprinosimo jedni drugima. Da Gospoda da tu spoznaju svima koji žive na Kosovu i Metohiji, ali i nama gde god da se nalazimo. Da nam da to osećanje da kad je Bog na prvom mestu sve će biti na svom mestu. Da znamo dolazeći ovde, kao što je kaže današnje Jevanđelje, ako hoćemo da budemo Hristovi mnogi nas neće razumeti, biće protiv nas, hteće da nam nanesu i zlo. Pre nas, za nas, Gospod je raspeo sebe na krstu, pobedio svako zlo i pokazao da smo stvoreni ovde na zemlji, tu imamo svoj početak, ali za Carstvo nebesko”, zaključio je Njegova svetost Patrijarh srbski g. Porfirije u manastiru Gračanica.

Vesna Dević, Jovan D. Radović / Mitropolija


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Mitropolija crnogorsko-primorska/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi

Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.



Ostale novosti iz rubrike »