BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropa pred izborom: gas ili drva iz Sibira

Evropa pred izborom: gas ili drva iz Sibira
27.11.2010. god.

Stranim investitorima narednih meseci pojednostaviće pristup preduzećima strateških sektora ekonomije Rusije. Takvu izjavu dao je ruski premijer na ekonomskom forumu, koji je organizovao list Zidojče cajtung u Berlinu. Istovremeno Vladimir Putin je poduvkao – Moskva očekuje da će zemlje EU sa svoje strane prestati da prave prepreke ruskom biznisu u Evropi.
 

Zapadnim biznismenima koji žele da ulože sredstva u projekte na teritoriji Rusiji, danas nisu potrebne nikakve dozvole. Izuzetak čine strateški sektori, gde važi režim dozvola za strano učešće. Ipak ova pravila, kako je saopštio u petak Vladimir Putin, bitno će biti pojednostavljena u najbliže vreme.
 

A ruski biznis, nažalost, do danas nailazi na prepreke na putu kretanja u Evropu. Prepone koje Zapad postavlja kompanijama iz Rusije negativno utiču i na same evropljane, istakao je Vladimir Putin.
 

Evropske kompanije suočavaju se sa visokim troškovima u zoni evra i teže da prenesu svoju proizvodnju u inostranstvo. A kada ruski kapital pokušava da uđe u evropski biznis, jednostavno ga ne puštaju. Mada sa ekonomske i čak sa socijalne tačke gledišta evropljani su krajnje zainteresovani za to.
 

Premijer je podsetio na najupečatljivije primere sličnog odnosa. Između ostalog, bila je osujećen već usaglašen na najvišem nivou posao nemačkog koncerna Opel sa ruskom Sberbankom. Drugi slučaj: najveću privatnu rusku naftnu kompaniju Surgutneftegaz svim silama pokušavaju da nateraju da proda 20% mađarske kompanije MOL koji joj pripadaju. U Litvaniji ruski Gasprom je zakonito kupio aktive u gasnom cevovodnom sistemu. I sada, pozivajući se na nedavne popravke Evropske komisije uz Energetsku povelju, primoravaju ga da proda svoj deo akcija. Ove akcije imaju politički karakter, takav prilaz je nedopustiv, ubeđen je Vladimir Putin.
 

Ipak, najčešće su razlozi iz kojih vlasti EU postavljaju prepreke ruskom biznisu strogo ekonomske, smatra zamenik predsednika Komiteta Državne dume za preduzimaštvo Vladimir Golovnev.
 

Naš domaći biznis prilično je mlad, mnogi vlasnici kompanija su i aktivni upravljači. I ova zdrava agresija, želja da se radi ne samo na unutrašnjem tržištu, već i n van granica RF čini naše kompanije vrlo konkurentnim.
 

Jedan od glavnih pravaca saradnje Rusije i EU je energetika. Ali i ovde u poslednje vreme stvari ne stoje najbolje. Popravke uz Energetsku povelju, takozvani treći energetski paket, koje je pripremila Evropska komisija, mogu da dovedu do infrastrukturnih ograničenja za energetske kompanije i uvećanja cena energenata, smatra Vladimir Putin. Faktički, ovaj dokument ograničava dostup kompanija investitora gasovodima u koje su uložili sredstva. Po mišljenju ruskog premijera, EU treba da se konsultuje sa Moskvom u sličnim pitanjima, kako bi izbegao apsurdne situaicje u toj oblasti. Kolege su zaboravile neke elementarne osnovne principe: zakon nema povratnu snagu, povukao je Vladimir Putin.
 

Aktualna dejstva Evropske komisije ruskog premijera čude – ako Evropa odustaje od gasa i atomske energetike, onda će evropljani morati da dolaze po drva u Sibir.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Mađarski premijer sleteo je u Moskvu gde planira da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kako bi razgovarao o ukrajinskom sukobu


Kako se navodi u saopštenju, turski lider je potvrdio nameru Ankare da \"nastavi da teži miru\"

Ruske trupe izvele su raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije napale su dronovima industrijsku zonu u gradu Kotovsku, Tambovska oblas


Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije


  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins


Ostale novosti iz rubrike »