BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Istorijski događaj: Iznad Baltičkog mora se po prvi put sreli Su-30SM i F-35A Lightning II

Istorijski događaj: Iznad Baltičkog mora se po prvi put sreli Su-30SM i F-35A Lightning II
12.06.2021. god.
Istorijski susret dve borbene letelice (4+ i 5 generacije) se desio iznad akvatorije Baltičkog mora u blizini vazdušnog prostora Ruske Federacije. Konkretno, u ovom susretu učestvovale su letelice dežurne lovačke eksadrile koja u svom sastavu ima višenamenske lovačke avione Su-30SM, i letelice pete generacije F-35A Lightning II, koje se nalaze u sastavu italijanskog Ratnog vazduhoplovstva sa bazom na aerodromu Emari (Estonija).
 
Kako se može videti na video materijalu, naoružani ruski avion sa kompleksom za PEB “Hibini” se na svega nekoliko desetina metara približio italijanskom lovcu pete generacije F-35A Lightning II koje je ova zemlja nabavila iz SAD, prenosi portal Borbeni Efektivi.

Podsećamo da je jedno lovačko odeljenje letelica F-35A Lightning II iz sastava RV Italije krajem aprila sletelo na vazduhoplovnu vojnu bazu Emari u Estoniji u okviru rotacije snaga vazduhoplovne komponente NATO koja je zadužena za obezbeđenje vazdušnog prostora iznad Baltičkih zemalja. Ova rotacija koja je uključivala i love pete generacije i predstavlja prvo razmeštanje najmodernijih borbenih letelica NATO u blizini ruskih državnih granica, gde je osnovna zamisao stvaranje dodatnog pritiska na Rusiju (zapadni operativno-strategijski pravac).


Što se konkretno tiče lovca F-35A Lightning II u istočnim a sve više i u zapadnim vojno-stručnim medijima projekat ove letelice koja ima veliki broj tehničkih problema se smatra strateškim neuspehom vojnoindustrijskog vazduhoplovnog kompleksa SAD. Iako je u brojne prepravke i modifikacije uložena basnoslovna količina novca, tokom njegove eksploatacije se i dalje pojavljuju novi softverski problemi, povećava cena održavanja, usložnjava generalna borbena upotrebljivost letelice da odgovori na čitav spektar zadataka za koji je namenjena.

F-35 je američki avion pete generacije. Njegova proizvodnja je počela 2006.godine, a eksploatacija u operativnim jedinicama ratnog vazduhoplovstva 2012.godine, Proizvodi se u tri varijante: standardna varijanta za ratno vazduhoplovstvo SAD, varijanta sa skraćenim ili vertikalnim poletanjem koja je razvijena za Korpus mornaričke pešadije, i palubna varijanta za jedinice ratne mornarice.

Su-30SM je ruski višenamenski nadzvučni borbeni avion, koga karakterišu vrhunske letno-tehničke karakteristike. Posebno je opasan u bliskom vazdušnom boju, gde je za većinu svojih inostranih konkurenata neuhvatljiv zahvaljujući izuzetnim manevarskim sposobnostima. Pored toga, ovaj avion je opremljen i radarskom stanicom uvećanih sposobnosti, motorima za upravljivim vektorom potiska i parom prednjih horizontalnih krila koji mu daju zaista impresivne letne sposobnosti.

Ovaj avion je sposoban da nosi široku paletu savremenog naoružanja klase „vazduh-vazduh“ i „vazduh-zemlja“. Zahvaljujući svojoj univerzalnosti, ovaj avion se može upotrebljavati i kao školsko-borbena letelica za obuku mladih pilota na supersoničnim avionima, jer se radi o dvosedu.
 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Snimak ekrana / Borbeni efektivi/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.


Ostale novosti iz rubrike »