BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pet najboljih ruskih aviona svih vremena

Pet najboljih ruskih aviona svih vremena
06.06.2021. god.


Ovi avioni, od „kukuruznika“ do lovaca četvrte generacije, poznati su širom svet.

1. Su-27
 

Su-27

Su-27 „Suhoj“ je bio sovjetski pandan američkim lovcima četvrte generacije F-15 i F-16 koji su proizvedeni tokom 1970-ih. Kada se saznalo za američki program stvaranja novog superiornog lovačkog aviona, sovjetskom rukovodstvu je postalo jasno da je ugrožena nacionalna bezbednost SSSR-a, jer je Hladni rat bio u punom jeku.

Sovjetski Generalštab je postavio ambiciozne zahteve i neophodne tehničke uslove koje će morati da ispuni perspektivni model novog sovjetskog lovca. Novi avion je morao imati veliki dolet, ali i sposobnost poletanja i sletanja sa kratkih nepripremljenih terena, brzinu od dva 
maha (dvostruko veću od brzine zvuka) i mogućnost da nosi teško naoružanje.

Zahtevi u pogledu tehničkih karakteristika bili su suviše ambiciozni da bi se mogli realizovati u okviru jednog projekta, i zato su se pojavila dva lovca. Jedan od njih je bio „Suhoj“ Su-27.

Su-27 je prvi put poleteo 20. maja 1977. godine, a u serijsku proizvodnju je pušten 1982. Borbeni radijus mu je bio 750 kilometara, i po tom parametru je bio lošiji od F-16, ali je zato bio brži. Mogao je da razvije brzinu od 2.525 km/č.

Imao je top kalibra 30 mm i rakete R-27 klase „vazduh-vazduh“. Namenjen je za uspostavljanje dominacije u vazduhu i za druge vazdušne ratne operacije. Ruska vojna industrija je tokom 1980-ih napravila nekoliko modifikacija ovog lovca. Dodate su mu rakete „vazduh-površina“. Danas avion Su-27 koriste ratna vazduhoplovstva Kine, Indije, Indonezije, Vijetnama i nekolicine postsovjetskih zemalja.

2. MiG-29 

MiG-29S (9.13S)

Mikojanov MiG-29 je bio drugi lovac koji se pojavio kao rezultat sovjetskih napora usmerenih na dostizanje pariteta sa američkim modelima F-15 i F-16. MiG-29 ne može da se poredi sa modelom Su-27 po brzini i borbenom radijusu, ali je zato bolji po svojim čuvenim manevarskim mogućnostima. Testiranja koja je izvršila nemačka armija po okončanju Hladnog rata pokazala su da je sovjetski MiG-29 imao bolje manevarske mogćnosti od američkog F-16.

Ovaj lovac može da nosi rakete klase „vazduh-vazduh“ i „vazduh-zemlja“. Prvi primerci su napravljeni početkom 1980-ih. MiG-29 je još uvek u arsenalu Rusije i niza drugih zemalja, uključujući Indiju, Srbiju, Peru, Poljsku i druge.

Sada Rusija namerava da umesto modela Su-27 i MiG-29 uvede lovački avion pete generacije Su-57.

3. Jak-9 

Jak-9

Jak-9 Jakovljeva pojavio se 1942. godine, kada je bio najpotrebniji Sovjetskom Savezu u ratu protiv Nemačke. Ovaj jednosed sa jednim motorom i propelerom na kljunu odigrao je fundamentalnu ulogu u suzbijanju dominacije nemačkog Luftvafea u vazduhu za vreme Drugog svetskog rata.

Zahvaljujući metalnim delovima u izgradnji konstrukcije povećana je količina goriva i naoružanja, tako da je Jak-9 mogao uspešno da se bori protiv nemačkih lovaca 
Focke-Wulf Fw 190 i Messerschmitt Bf 109G.

Ispostavilo se da je Jak-9 idealna platforma za izvršavanje različitih vrsta vazdušnih zadataka, uključujući borbene, vežbovne, osmatračke i putničke letove.

4. An-2 

An-2

Antonov An-2 je zaista legendaran avion. Ovaj dvokrilac sa jednim motorom i nadimkom „kukuruznik“ bio je namenjen za korišćenje u poljoprivredi i šumarstvu, ali se brzo ispostavilo da on množe još mnogo toga.

Pokazalo se, naime, da je neobično otporan i veoma pouzdan, a njegova najvažnija karakteristika je bila velika nosivost i mogućnost da sleti na bilo koju nepripremljenu ravnu površinu, i da sa nje uzleti. Zahvaljujući toj neverovatnoj mogućnosti An-2 je primenjen i tamo gde drugi avioni nisu mogli biti korišćeni iz tehničkih ili ekonomskih razloga.

Dugi niz godina je ovaj jednostavni i genijalni avion korišćen u različitim misijama, kao što je oprašivanje poljoprivrednih kultura, „bombardovanje“ vodom, uzimanje uzoraka atmosfere, itd. Služio je i kao leteća hitna pomoć u dalekim regionima Rusije. Druge njegove modifikacije korišćene su za desantiranje padobranaca.

Prvi An-2 se pojavio davne 1947. godine, ali ovi avioni još uvek čine oko 90% male 
avijacije u Rusiji, zbog čega je model dobio epitet „večni avion“.

5. Tu-154
 

Tu-154M, Specijalna letačka eskadrila „Rusija“

Tupoljev Tu-154 je bio glavni sovjetski putnički avion. Ovaj uskotrupni putnički avion sa tri mlazna motora prvi put je poleteo 1968. godine i ubrzo postao glavni adut sovjetskih, a zatim i ruskih avio-kompanija, i služio im nekoliko decenija.

U svojim „najboljim godinama“ Tu-154 je prevozio polovinu svih putnika kompanije „Aeroflot“, koja je držala monopol u oblasti avionskog saobraćaja i eksploatisala praktično sve avione u SSSR-u.

Jedna od najzanimljivijih karakteristika ovog aviona je njegova mogućnost da sleće na zemljane i šljunskovite piste, što je neverovatna fleksibilnost za putnički avion takvih gabarita. Intenzivno je korišćen na Arktiku i u drugim regionima Rusije gde vladaju ekstremni klimatski i drugi uslovi.

Avion ima brzinu krstarenja 850 km/č i može da preleti 5.280 kilometara. Mnoge zemlje su uvozile Tu-154, a pojedini šefovi država su ga čak koristili kao svoj službeni avion.

Nažalost, sa ovim avionom su se dešavale i tragedije. Tu-154 u kome su se nalazili tadašnji predsednik Poljske Leh Kačinjski i rukovodstvo zemlje srušio se blizu Smolenska.



  • Izvor
  • Tanjug
  • MiG-29 ruskog vazduhoplovstva, foto: © Mil.ru (CC BY 4.0) / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »