BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Zlobne sankcije nanose štetu Rusiji, ali Moskva planira da odustane od američkog dolara i zavisnosti od Zapada, navodi Zaharova

RT: Zlobne sankcije nanose štetu Rusiji, ali Moskva planira da odustane od američkog dolara i zavisnosti od Zapada, navodi Zaharova
03.05.2021. god.

 
Suočavajući se sa oštrim ekonomskim merama koje su nametnuli Vašington i njegovi saveznici u Evropi, Rusija radi na tome da izbaci ekonomiju Zapada iz svoje ekonomije, rekla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u intervjuu za RT.


U aprilu je američki predsednik Džo Bajden predstavio novi paket sankcija protiv ruskih preduzeća i zvaničnika, dok je istovremeno zabranio američkim finansijskim institucijama kupovinu udela u ruskom državnom dugu. Zvaničnici u Vašingtonu opisali su ograničenja kao "proporcionalni" odgovor na navodno uplitanje Moskve u američke predsedničke izbore 2020. godine i tvrdnje da Rusija stoji iza sajber-špijunaže "SolarVindsa". Kremlj je snažno negirao obe tvrdnje.


Velika Britanija i EU su od tada uvele svoje sankcije, a u evropskim prestonicama se razgovara o novim merama koje predstoje. Ipak, malo je poteza bilo tako ekstremno kao odluka o ciljanju državnih obveznica, za koju Bela kuća kaže da je usmerena da pogodi ekonomiju zemlje, istovremeno smanjujući uticaj na svetska tržišta. Međutim, neki ekonomisti tvrde da je paket mera uglavnom „simboličan“, a nova pravila mogla bi se jednostavno „zaobići“ ako kupci i dalje žele da preuzmu akcije u ruskom dugu.


"Gest očaja"

Karakteristično otvorena, Zaharova je rekla za RT da nove ekonomske barijere „imaju složen negativan uticaj i na rusku i na zapadnu ekonomiju“. Prema njenim rečima, cena neprijateljstava na finansijskim tržištima je visoka, a „procene štete variraju, ali su u granicama stotina milijardi dolara“.

„Na nesreću“, kaže Zaharova, „stvarnost našeg vremena je povećana upotreba politički motivisanih jednostranih mera od strane nekih zapadnih država, uglavnom SAD. Sankcije protiv Rusije sve više doživljavamo kao `gest očaja` zbog nemogućnosti elita da prihvate novu stvarnost, napuste kolektivno razmišljanje i priznaju pravo Rusije da sama odredi svoj put razvoja i izgradi odnose sa partnerima“.

Jedan od razloga za to je, dodaje ona, taj što je Vašingtonu i njegovim saveznicima „izgleda teško da prihvate očigledne uspehe ruske ekonomije, povećanje njene međunarodne konkurentnosti i širenje prisustva kvalitetne ruske robe i usluga na tržištu“.

Iako je rublja pogođena padom cena nafte, geopolitičkom neizvesnošću i globalnom recesijom koja je pratila pandemiju koronavirusa, zemlja deluje otpornije od većine. Iako se niz drugih evropskih država još uvek trudi u zaključavanjima, većina ruskih preduzeća trguje dosljedno, sa malo ograničenja, od početnog strogog karantinskog perioda u prvoj polovini prošle godine.

Guverner ruske Centralne banke Elvira Nabiulina ranije je rekla da se „ekonomija prilično stabilno vraća“ i, „s obzirom na trenutne pozitivne trendove“, analitičari procenjeuju rast BDP-a za 2021. godinu na 3 do 4%. 

SAD insistiraju da je njihov pristup jednostavno da pošalju poruku da neće tolerisati ono što smatraju agresivnim i zloćudnim uticajem Moskve.

„Sa predsednikom Putinom bio sam jasan da smo mogli ići i dalje, ali odlučio sam da to ne učinimo“, rekao je tada Bajden novinarima.

„Sjedinjene Države ne žele da započnu ciklus eskalacije i sukoba sa Rusijom.


Međutim, od tada su odnosi otišli iz loših u gore, praćeni diplomatskim proterivanjima i sve borbenijom retorikom obe strane.

SWIFT odgovor

Krajem aprila, parlament EU doneo je neobavezujuću rezoluciju u kojoj se traži da se preduzmu najoštriji mogući koraci protiv Rusije u slučaju sveopšteg sukoba sa susednom Ukrajinom. Poslednjih nedelja napetost je naglo porasla zbog žestokih borbi u Donbasu između kijevskih i snaga dveju samoproglašenih otcepljenih republika.


U takvom scenariju, poslanici Evropskog parlamenta koji stoje iza predloga su saopštili: „Uvoz nafte i gasa iz Rusije u EU treba odmah zaustaviti“. Istovremeno, Rusiju „treba isključiti iz sistema plaćanja SWIFT, a svu imovinu u EU oligarha bliskih ruskim vlastima i njihovim porodicama u EU treba zamrznuti i otkazati im vize“.

SWIFT, mehanizam međunarodnih transakcija sa sedištem u Belgiji, kamen je temeljac koji podupire veliku većinu prekograničnih transakcija, sa više od 30 miliona finansijskih poruka koje se svakodnevno kreću kroz njegovu mrežu.

Ukrajina je prethodno izdala zahtev da Moskva izgubi pravo na korišćenje usluge, čak i bez vrste sukoba koji su opisali poslanici u Evropskom parlamentu. Ali Rusija je upozorila da će se, ukoliko se primeni, njeno isključivanje iz SWIFT-a smatrati „činom rata“, te je proširila domaće alternative kako bi smanjila svoju ranjivost na zapadne sankcije.

Govoreći na sastanku sa svojim kineskim kolegom prošlog meseca, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da su „Sjedinjene Države proglasile da je njihova misija ograničavanje mogućnosti tehnološkog razvoja i Ruske Federacije i Narodne Republike Kine“. Dodao je da bi dolar trebalo da bude potisnut kao prioritetna valuta međunarodnih tržišta, te da dve države treba da se odmaknu od upotrebe „međunarodnih platnih sistema pod kontrolom Zapada“.


Zaharova je upozorila da je „pitanje odvajanja Rusije od SWIFT-a i dalje samo hipotetičko“, ali je rekla da su „ipak u toku međuvladine studije kako bi se umanjili rizici i potencijalna ekonomska šteta koju bi prouzrokovalo ograničenje pristupa naše zemlje međunarodnim finansijskim instrumentima“. Ukazala je na sistem finansijskih poruka Banke Rusije kao moguću alternativu, sa „opcijama za povezivanje“ sa evropskim, iranskim i kineskim mehanizmima „o kojima se trenutno razgovara“.

Novo kretanje u finansiranju putem interneta takođe bi moglo biti put prema zavisnosti od najčešćih institucija koje vodi Zapad. Zaharova je dodala da „Rusija aktivno proučava mogućnosti koje nudi digitalna tehnologija i njihov potencijal za unapređenje održivosti, stabilnosti i nezavisnosti nacionalnog finansijskog sistema i sredstava za plaćanje, sa razumevanjem da bi digitalni novac mogao u budućnosti postati osnova za međunarodni finansijski sistem i prekogranične transakcije“. Ako se taj potez realizuje, potencijalno bi mogao potkopati centralnost SWIFT-a i omogućiti kretanje novca uprkos političkoj intervenciji.

Odustajanje od dolara?

Odluke Vašingtona o uvođenju sankcija suparničkim državama u kratkom roku potkopale su poverenje u dolar, tvrdi Moskva. Zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Pankin nedavno je upozorio da je nepredvidljivost američke spoljne politike „dovela u pitanje pouzdanost i pogodnost korišćenja američke valute kao prioritetne“.

Umesto toga, rekao je ministar, zemlje su sada "prinuđene da preduzmu mere protiv rizika od ekonomskih gubitaka i poremećenih transakcija. Stoga je sve veći interes za razvoj alternativnih mehanizama. Korišćenje drugih valuta u trgovini postaje sve važnije na međunarodnom planu".

Zaharova je za RT rekla da je „postepeno odstupanje od američke konfiguracije globalnog monetarnog sistema“ već započelo. Pozvala je na preduzimanje „koordinisanih koraka u ovom pravcu“ sa trgovinskim partnerima, „ne samo da bi pomogli jačanju naših nacionalnih valuta, već kako bi se omogućila minimalizacija potencijalne ekonomske štete od uvođenja bilo kakvih novih restriktivnih mera od strane Zapada“. Nedavni sporazumi sa Kinom i Turskom, dodala je ona, pomogli su upravo u tome.

Uprkos eskalaciji poslednjih nedelja, Zaharova je insistirala da Rusija nije izolovana u komercijalnoj areni. „Samo mali broj pojedinačnih nacija vodi neprijateljsku spoljnu politiku“, rekla je ona.

„To je na njihovu štetu“.

"Ne nameravamo da se zatvorimo od spoljnog sveta, kao što pokušavaju da nas nateraju oni koji guraju sankcije. Naprotiv, uvek smo otvoreni za dijalog o svim problematičnim pitanjima i spremni za ravnopravnu i obostrano korisnu saradnju sa svim zemljama, ali samo na osnovu principa jednakosti i međusobnog uvažavanja interesa jedni drugih“, navela je Zaharova.

„Samo na taj način, verujemo, međunarodni odnosi mogu biti održivi.

Ruski napori da se smanji upotreba međunarodnih sistema i američkog dolara nisu zamišljeni kao put ka tržišnom izolacionizmu. Umesto toga, oni su zamišljeni kao odgovor na napore Bele kuće da odseče zemlju od međunarodne trgovine i stranih investicija, zadržavajući protok gotovine i roba sa trgovinskim partnerima. Da bi prevazišli pristup Vašingtona, moskovski spoljnopolitički zvaničnici jasno veruju da bi odstupanje od finansijskih veza sa Zapadom moglo značiti preduzimanje dva koraka napred za ekonomiju.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AFP / YURI KADOBNOV; © RIA / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »