RT: Zlobne sankcije nanose štetu Rusiji, ali Moskva planira da odustane od američkog dolara i zavisnosti od Zapada, navodi Zaharova
Suočavajući se sa oštrim ekonomskim merama koje su nametnuli Vašington i njegovi saveznici u Evropi, Rusija radi na tome da izbaci ekonomiju Zapada iz svoje ekonomije, rekla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u intervjuu za RT.
U aprilu je američki predsednik Džo Bajden predstavio novi paket sankcija protiv ruskih preduzeća i zvaničnika, dok je istovremeno zabranio američkim finansijskim institucijama kupovinu udela u ruskom državnom dugu. Zvaničnici u Vašingtonu opisali su ograničenja kao "proporcionalni" odgovor na navodno uplitanje Moskve u američke predsedničke izbore 2020. godine i tvrdnje da Rusija stoji iza sajber-špijunaže "SolarVindsa". Kremlj je snažno negirao obe tvrdnje.
Velika Britanija i EU su od tada uvele svoje sankcije, a u evropskim prestonicama se razgovara o novim merama koje predstoje. Ipak, malo je poteza bilo tako ekstremno kao odluka o ciljanju državnih obveznica, za koju Bela kuća kaže da je usmerena da pogodi ekonomiju zemlje, istovremeno smanjujući uticaj na svetska tržišta. Međutim, neki ekonomisti tvrde da je paket mera uglavnom „simboličan“, a nova pravila mogla bi se jednostavno „zaobići“ ako kupci i dalje žele da preuzmu akcije u ruskom dugu.
"Gest očaja"
Karakteristično otvorena, Zaharova je rekla za RT da nove ekonomske barijere „imaju složen negativan uticaj i na rusku i na zapadnu ekonomiju“. Prema njenim rečima, cena neprijateljstava na finansijskim tržištima je visoka, a „procene štete variraju, ali su u granicama stotina milijardi dolara“.
SAD insistiraju da je njihov pristup jednostavno da pošalju poruku da neće tolerisati ono što smatraju agresivnim i zloćudnim uticajem Moskve.
„Sa predsednikom Putinom bio sam jasan da smo mogli ići i dalje, ali odlučio sam da to ne učinimo“, rekao je tada Bajden novinarima.
„Sjedinjene Države ne žele da započnu ciklus eskalacije i sukoba sa Rusijom.“
Međutim, od tada su odnosi otišli iz loših u gore, praćeni diplomatskim proterivanjima i sve borbenijom retorikom obe strane.
Krajem aprila, parlament EU doneo je neobavezujuću rezoluciju u kojoj se traži da se preduzmu najoštriji mogući koraci protiv Rusije u slučaju sveopšteg sukoba sa susednom Ukrajinom. Poslednjih nedelja napetost je naglo porasla zbog žestokih borbi u Donbasu između kijevskih i snaga dveju samoproglašenih otcepljenih republika.
SWIFT, mehanizam međunarodnih transakcija sa sedištem u Belgiji, kamen je temeljac koji podupire veliku većinu prekograničnih transakcija, sa više od 30 miliona finansijskih poruka koje se svakodnevno kreću kroz njegovu mrežu.
Govoreći na sastanku sa svojim kineskim kolegom prošlog meseca, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da su „Sjedinjene Države proglasile da je njihova misija ograničavanje mogućnosti tehnološkog razvoja i Ruske Federacije i Narodne Republike Kine“. Dodao je da bi dolar trebalo da bude potisnut kao prioritetna valuta međunarodnih tržišta, te da dve države treba da se odmaknu od upotrebe „međunarodnih platnih sistema pod kontrolom Zapada“.
Novo kretanje u finansiranju putem interneta takođe bi moglo biti put prema zavisnosti od najčešćih institucija koje vodi Zapad. Zaharova je dodala da „Rusija aktivno proučava mogućnosti koje nudi digitalna tehnologija i njihov potencijal za unapređenje održivosti, stabilnosti i nezavisnosti nacionalnog finansijskog sistema i sredstava za plaćanje, sa razumevanjem da bi digitalni novac mogao u budućnosti postati osnova za međunarodni finansijski sistem i prekogranične transakcije“. Ako se taj potez realizuje, potencijalno bi mogao potkopati centralnost SWIFT-a i omogućiti kretanje novca uprkos političkoj intervenciji.
Umesto toga, rekao je ministar, zemlje su sada "prinuđene da preduzmu mere protiv rizika od ekonomskih gubitaka i poremećenih transakcija. Stoga je sve veći interes za razvoj alternativnih mehanizama. Korišćenje drugih valuta u trgovini postaje sve važnije na međunarodnom planu".
Zaharova je za RT rekla da je „postepeno odstupanje od američke konfiguracije globalnog monetarnog sistema“ već započelo. Pozvala je na preduzimanje „koordinisanih koraka u ovom pravcu“ sa trgovinskim partnerima, „ne samo da bi pomogli jačanju naših nacionalnih valuta, već kako bi se omogućila minimalizacija potencijalne ekonomske štete od uvođenja bilo kakvih novih restriktivnih mera od strane Zapada“. Nedavni sporazumi sa Kinom i Turskom, dodala je ona, pomogli su upravo u tome.
„To je na njihovu štetu“.
„Samo na taj način, verujemo, međunarodni odnosi mogu biti održivi.“
Izvor: RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © AFP / YURI KADOBNOV; © RIA / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.