Kosmički remorker s nuklearnom vučom
Ruska raketno-kosmička korporacija „Energija“ izradila je projekat za remorker na nuklearni energetski pogon. On će zaštititi Zemlju od opasnih asteroida i očistiće orbitu od satelita koji ne rade. Moćan kosmički aparat na nuklearnu vuču moći će da doleti do Meseca za svega 20-30 dana.
Po mišljenju stručnjaka, bez nuklearne energetike je nezamislivo rešavanje problema osvajanja kosmosa u 21. veku. Rusija je s pravom proglašena za svetskog lidera, u njoj je napravljeno već preko 30 nuklearnih reaktora za kosmičke aparate.
Novi projekat RKK „Energija“ je kosmički remorker s nuklearnom vučom. Konstruktori smatraju da će on biti odličan čistač prenatrpane geostacionarne orbite naše planete. Lokacija svakog satelita se naziva tačkom stajanja. S nje on može da održava stalnu vezu sa Zemljom, što je vrlo važno za obavljanje kosmičkih istraživanja. Pošto je resurs orbite ograničen, vrednost ovakve tačke stajanja dostiže 50 miliona dolara, objašnjava naučni konsultant predsednika korporacije Viktor Sinjavski.
Danas se na geostracionarnoj orbiti nalazi preko 600 pasivnih aparata, koji ne rade, ali zauzimaju deficitarne tačke. Uz pomoć nuklearnog elektroraketnog remorkera ove tačke će moći da se oslobode, postojaće mogućnost skupljanja satelita, njihovog dovođenja na nisku orbitu oko Zemlje i potapanje u Svetskom okeanu.
Osim toga, u RKK „Energija“ su uvereni da je remorker neophodan za stvaranje sistema zaštite od opasnosti od asteroida i kometa. Kosmički aparati, koji u nju ulaze, otkrivaće i istraživaće asteroide, koji presecaju Zemljinu orbitu. Objekti, koji predstavljaju opasnost moraju biti neutralizovani, nastavlja Viktor Sinjavski.
Najefikasniji način je da se minira termonuklearno ustrojstvo na površini ili ispod površine asteroida. Od izbacivanja reaktivnog mlaza materijala samog asteroida stvara se momenat, koji ga skreće s trajektorije, koja je opasna s tačke gledišta dospevanja na zemlju. Asteroid će proleteti pored (...).
U ulozi hvatača opasnog objekta u ovom slučaju uspešno može da nastupi remorker s jakom nuklearnom vučom. Troškovi izrede kosmičkog nuklearnog ustrojstva kapaciteta od 500 kilovati u Rusiji se procenjuju na 60 milijardi rubalja (oko 2 milijarde dolara). Letačko-konstruktorska tekstiranja polifunkcionalnog remorkera mogu započeti već 2020. godine.
U bližoj budućnosti nuklearna energetska ustrojstva će se koristiti u pilotiranim kompleksima za ispitivanje Marsa i osvajanje Meseca. Najefikasniji put za stvaranje stalnih naseobina na njima i industrijsku proizvodnju po mišljenju RKK „Energija“ jesu atomske energetske stanice. Tako je optimalna za mesečevu bazu AC kapaciteta 20-40 kilovati. Ove stanice, ako bude potrebno, mogu se kao moduli montirati u velike sisteme. Pritom će kosmonautima za puštanje u pogon ovakvih autonomnih kosmičkih AC biti potrebno da prosto „pritisnu dugme“. Budućnost u osvajanju kosmosa pripada nuklearnoj energetici.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- kosmos
- tehnologija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.