BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ekskluzivno: o ratifikaciji sporazuma za SNO i o drugim problemima

Ekskluzivno: o ratifikaciji sporazuma za SNO i o drugim problemima
24.11.2010. god.
Da li će SAD ratifikovati sporazum?

«Evropski saveznici i SAD su zabrinuti zbog kraha novog sporazuma o SON» - naslov je članka u američkim novinama «Vašington Post» («The Washington Post»). U njemu se, između ostalog, kaže da ako senat SAD ne ratifikuje novi Sporazum s Rusijom o smanjenju strateškog napadačkog oružja, do Božićnog odmora, to će biti udarac za Obamu i njegovu politiku «restartovanja» odnosa između SAD i Rusije, i osim toga, vrlo negativno će uticati na planove za smanjenje hiljada raketa u čijoj zoni dejstva se nalaze zemlje Centralne i Istočne Evrope.
 

- Dakle, šta će biti s novim Sporazumom o SON? Da li ima šansi za njegovo potpisivanje do kraja 2010.  godine? – pitanja su za predsednika Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku RF, profesora Sergeja Karaganova.
 

- Mislim da SAD najverovatnije neće ratifikovati sporazum, to je prva stvar. Druga: naravno, to će predstavljati ogroman udarac, pre svega za SAD, ali i za Evropu i Rusiju, zato što će biti osujećena važna politička komponenta Sporazuma i diskreditovan njegov primer za zemlje,  koje  još uvek razmišljaju: da li da se opskrbe nuklearnim oružjem ili ne, - smatra Sergej Karaganov. – Ipak, ne bih dramatizovao situaciju, jer novi Sporazum o SNO može postati važeći i bez ratifikacije, ako se Obama i Medvedev dogovore o takozvanom «Izvršnom sporazumu». To je vrlo moguće.

- Kako ste vi doživeli novu koncepciju NATO?


- U celini pozitivno. Ona je mnogo manje ambiciozna od prethodne koncepcije, i vrlo je razumna, - kaže Sergej Karaganov. – Osim toga, jednu od njenih glavnih komponenata predstavljaju odnosi između Alijanse i Rusije (...). Ovo odgovara interesima obe zemlje i realijama vremena, kad se postepeno uništavaju virusi «hladnog rata». O tome je bilo reči na Samitu Rusija-NATO u Lisabonu. Na njemu je Dmitrij Medvedev predložio Alijansi da zajedno s Rusijom brani evroatlantski prostor, slikovito govoreći, «rame uz rame», kao partneri, koji imaju potpuno međusobno poverenje. Čekamo odgovor iz Brisela.

- A da li je bilo odjeka na raniju inicijativu predsednika Rusije o stvaranju novog sistema evropske bezbednosti? Ili se na nju zaboravilo?
 

- Ona je već odigrala ogromnu ulogu iniciravši mehanizam ponovnog razmatranja sistema evropske bezbednosti. Ono što se dešava unutar NATO, ono što se dešava između Rusije i Alijanse, ono što se dešava između RF i Evropske Unije  – u mnogome je rezultat impulsa inicijative Dmitrija Medvedeva (...).

Vidimo da se bez obzira na objektivne poteškoće procesi ipak odvijaju u pozitivnom ključu. Rusija i NATO dobro sarađuju u borbi protiv terorizma i sprečavanju širenja nuklearnog oružja, što je od velikog značaja za sve.

Nastupaju velike promene. Možda će Rusija jednom u budućnosti biti pridruženi član Alijanse. Ali, moguće je da do toga neće doći. I nema nikakve drame! Za 20 godina ovo pitanje će biti mnogo jasnije, - rekao je predsednik Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku RF Sergej Karaganov, odgovarajući na pitanja dopisnika «Glasa Rusije» Irine Čajko.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »