Igre „u komšiluku neprijatelja“
Parlament Gruzije želi da osujeti održavanje Olimpijade u Sočiju 2014. godine. Program radnji napravljen je na zajedničkom zasedanju nekoliko komiteta i komisija. Planirano je da se veliki propagandni posao na diskreditaciji igara razvije na osnovu tri argumenta.
Argument bezbednosti: on podrazumeva da Soči može biti nebezbedan – pošto je Abhazija u blizini. Ekološki argument pretpostavlja da izgradnja olimpijskih objekata može loše da utiče na ekologiju regiona.
Ali, verovatno da za „džoker“ u svom špilu karata gruzijski političari smatraju istorijski argument. Radi se o tome što se Olimpijada u Sočiju vremenski podudara sa 150-godišnjicom odlučujućih događaja u ratu između Ruskog carstva i Čarkeza. Poraz je Čarkezima nanet na teritoriji savremenog Sočija. On je izazvao masovnu seobu Čarkeza. I Tbilisi sad želi da iskoristi događaje iz 19. veka u političkoj igri. Ističe se parola: ne može se održavati Olimpijada tamo gde je navodno izvršen „genocid“ nad čerkeskim narodom.
Međutim, argument Tbilisija je sumnjiv upravo s istorijskih pozicija, smatra rukovodilac analitičke agencije Andrej Jepifancev.
Gruzija je dva veka preklinjala ruske careve da je prime pod svoje okrilje. I kad je na kraju, u vreme Georgija XII Gruzija ipak primljena u sastav Rusije ispostavilo se da nema direktnih puteva između Gruzije i Rusije. Ovi putevi je trebalo da prolaze kroz zemlje severnokavkaskih naroda, koje su se tome suprotstavljale. Upravo zato je u znatnoj meri i započeo Kavskaski rat. U toku celog ovog rata Gruzija, emigranti iz Gruzije, ruski oficiri – Gruzijci po nacionalnosti, s verom i pravdom su služili i ratovali protiv severnih Kavkazaca. Danas Gruzija kaže: ne, nas je Rusija okupirala, mi smo patili, u tim trenucima smo saosećali sa severnokavkaskim narodima. To apsolutno nije bilo tako.
Pokušaji da se izdejstvuje ukidanje Olimpijade u Sočiju je rđava politika za Tbilisi. Ona mu neće vratiti izgubljene teritorije, ma kako to jako da žele neki u Gruziji, smatra jedan od lidera opozicije, bivši port-parol parlamenta Nino Burdžanadze.
Rusija takođe mora da shvati da za nas pitanje teritorijalnog integriteta Gruzije predstavlja vrlo bolnu temu, jer je naravno, tema Abhazije i Južne Osetije vrlo bolna. Međutim, s druge strane, ne mislim da nekim preprekama, koje Sakašvili i njegov režim žele da postave Olimpijadi u Sočiju možemo dobiti bilo kakav pozitivan rezultat. Sakašvili mora da shvati, i čini mi se da svi moraju da shvate da se s pozicije sile ili s pozicije provociranja Rusije ne može dobiti ništa dobro.
Sama po sebi inicijativa gruzijskih poslanika ne može da načini veću štetu Rusiji. Ali, prema realijama, koje se kriju iza ove inicijative treba se odnositi ozbiljno, smatra politikolog Pavel Zolotarjov.
Ono što poslanici mogu da učine povezano je s mlaćenjem prazne slame. Mnogo je ozbiljnije ono što mogu da učine gruzijske specijalne službe, pripremljene od strane Zapada za miniranje Olimpijskih igara. I prazne reči, koje budu pratile ove specijalne operacije su zaista opasne. Zato što se u tom slučaju stvara informaciona pozadina, koja će terorističke akcije prikazivati kao borbu za oslobođenje okupiranih teritorija, što će Zapad podržati sa zadovoljstvom.
U to da susedstvo s Gruzijom zahteva dodatne mere bezbednosti, uveren je i vojni dopisnik novina „Komsomolska pravda“ Viktor Baranec.
Ma kako žalosno bilo priznati, treba se spremati za raznorazne akcije, uključujući i banditske i terorističke, koje će biti usmerene na miniranje Olimpijade u Sočiju. Međutim, mi se spremamo. Spremamo se u svakom smislu – i političkom i vojnom, i priključene su specijalne službe, angažovano je MIP. Odlično shvatamo da će se ruska Olimpijada, Olimpijada u Sočiju u suštini odvijati u susedstvu neprijatelja.
Ponašanje Sakašvilijevog režima će u mnogome zavisiti od pozicija Zapada. A Zapad se, kao što je između ostalog, potvrdio i nedavni samint NATO, pridržava dvostruke pozicije. S jedne strane, ne želi da se svađa s Moskvom zbog Abhazije i Južne Osetije. I teško da će bojktovati Olimpijadu u Sočiju iz solidarnosti s Sakašvilijem. Ali, s druge strane, Zapad kao i pre insistira na obnavljanju teritorijalnog integriteta Gruzije. Tako da Sakašvili ove „signale“ može da tumači kako mu odgovara.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Gruzija
- odnosi
- olimpijada
- istorija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.