Vladivostok: Demistifikacija velikog grada na istoku Rusije
Kada se jedne prolećne večeri u Vladivostok spustio turboelisni avion An-24, stjuardese su zamolile da svi putnici pripreme pasoše koje proverava lokalna policija. To je bila unutrašnja avionska linija sa ostrva Sahalin, ali je policija na aerodromu postupala strogo po protokolu nasleđenom još od davnih sovjetskih vremena kada je ovaj grad bio sedište Tihookeanske flote i kao takav je bio zatvoren za strance. Ta opsednutost tajnošću i bezbednošću pre desetak godina je još uvek bila prisutna, piše Russia beyond.
Zaliv Zlatni rog, Vladivostok, aero-foto snimak.
Legion MediaDanas se Vladivostok znatno razlikuje od onoga što je bilo 2003. godine. Pre svega, infrastruktura se razvijala velikom brzinom tako da je ovo danas jedan od najotvorenijih i najgostoprimljivijih gradova u zemlji. To je bio jedan od prvih ruskih gradova u kome je uvedena elektronska viza za kratke posete. U gradu je u međuvremenu došlo do velikih promena. Između ostalog, napravljena su dva mosta kablovske konstrukcije kojima se ponosi ruski Daleki istok. Žitelji Vladivostoka različito doživljavaju te promene. Jedni žale za starim dobrim vremenima, drugi žive kao da im je poslednji dan, ali većina doživljava promene i život u Vladivostoku prilično opušteno i sa humorom.
Japanski automobili
Legion Media
Svake godine 2. jula, kada grad slavi dan svoga osnivanja, na servisima WhatsApp i Viber kruži polušaljivi opis života u gradu onako kako ga sagledavaju njegovi stanovnici.
Na prvom mestu je konstatacija da u Vladivostoku ima više japanskih automobila nego u bilo kom gradu Rusije. I to nije preterivanje. Zaista na periferiji grada postoji poseban auto-pijac koji se zove „Zeljonka“ ili „Zeleni ugao“ gde se prodaju razni modeli japanskih automobila i džipova. Zanimljivo je da je u tim vozilima volan na desnoj strani iako je u Rusiji standard da volan bude sa leve strane. U poruci se takođe kaže da žitelji Vladivostoka savršeno poznaju japanske brendove i njihove tehničke karakteristike. Na primer, džip Toyota Land Cruiser najčešće biraju oni koji se voze bespućima Primorja (područje u kome se nalazi Vladivostok). „Sve što imamo u gradu je iz Kine, osim automobila. Oni su iz Japana“, piše u poruci.
Jogunasto vreme i more
Železnička stanica „Vladivostok“ u centru Vladivostoka.
Legion Media
Za razliku od drugih delova Ruskog dalekog istoka, u Vladivostoku nema mnogo snega. Ali to uopšte ne znači da je klima blaga. Čak i po najvećoj vrućini vetar u gradu može da vas produva do kostiju. I onda zamislite šta taj vetar može da vam uradi u decembru!
Evo još jednog bisera: „Sunce sija, vi se sunčate na plaži, a onda iznenada udari pljusak. Dok stignete do auta da se sakrijete, pljusak je već prošao i sunce ponovo greje“. Vreme je krajnje nepredvidivo. Magla mnogima može da pokvari izlet jahtom na udaljena ostrva, ali ima i onih koji ne mogu ujutru da ustanu kada je dan vedar i sunčan!
Legion Media
Jedan od najpoznatijih stanovnika Vladivostoka je Jevgenij Moskaljov. On sa svojih 50 i kusur godina svako jutro izlazi na obalu Amurskog zaliva i sunča se, čak i po hladnom zimskom vremenu. Leti i pliva u zalivu.
Žitelji Vladivostoka imaju specifičan doživljaj mora. Kad se moj prijatelj preselio ovamo iz Moskve hteo je da kupi stan sa pogledom na more. To je po svemu sudeći začudilo njegovog agenta za nekretnine. „More je na sve strane. Sve što treba je da izađete napolje. Zašto baš hoćete da ga vidite iz stana?“, upitao je agent. U pomenutoj poruci se ljudi šale i na račun tog čudnog odnosa prema moru. „Mnogi ovde ceo život prožive pored mora, a ne umeju da plivaju, pa čak i ne odlaze na plažu“.
Skup život i Kina
Stanovnici Vladivostoka tvrde da su u ovom gradu nekretnine najskuplje u celoj Rusiji, ne računajući samo Moskvu i Sankt Peterburg, i dodaju da jednosoban stan u gradu košta skuplje od vile na Tajlandu. Male plate i visoke cene takođe su tema poruke koja svake godine cirkuliše u Vladivostoku: „Prosečna plata je 20.000 rubalja mesečno (oko 275 dolara), a prosečna cena automobila je oko 500.000 rubalja (oko 6.700 dolara)“.
Legion Media
Pa ipak, luksuzni restorani u centru grada i jahting klubovi uvek su prepuni lepo odevene omladine. Ali i to je odraženo u poruci: „Polovina mladih nigde ne radi i ne studira. Prava je zagonetka kako oni tako lepo žive“.
Getty Images
Kineska roba je na bukvalno preplavila grad – od mobilnih telefona do voća i povrća. Odnos Vladivostoka i Kine se u proteklih nekoliko godina promenio jer je Kina sve bogatija. „Veći deo poslovnih aktivnosti vezan je za Kinu i skoro svi su ovde nekoliko puta bili u Kini“, piše u porukama. Devalvacija rublje 2014. godine takođe je doprinela značajnom porastu broja kineskih turista u gradu. „Ranije smo mi odlazili na jeftin odmor u Kinu, a danas Kinezi dolaze kod nas na jeftin odmor“.
Ađaj Kamalakaran, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.