BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusko-kineski odnosi razvijaju se dinamično i konstruktivno

Rusko-kineski odnosi razvijaju se dinamično i konstruktivno
23.11.2010. god.

Pitanja daljeg razvoja strateškog parnterstva u ključnim oblastima razmotriće u toku zvanične posete Rusiji predsednik Državnog saveta Kine Veng Ćijabao. Ovde će on održati redovan sastanak sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom, a takođe će učestvovati u rusko-kineskom biznis-forumu.
 

Poslednjih godina rusko-kineski odnosi su stekli strateški karakter. Oni se zasnivaju na dugoročnim podudarnim interesima. Između ostalog na jedinstvu stavova o širokom krugu međunarodnih problema i ne u poslednjem redu na uzajamnom dopunjavanju privreda dve zemlje. Upravo zato veze Rusije i Kine karakteriše visoka dinamika razvoja i aktivni kontakti na svim nivoima. Dovoljno je napomenuti da su predsednik Rusije Dmitrij Medvedev i predsednik Kine Hu Ćintao samo ove godine održali 7 susreta kako u bilateralnom formatu, tako u okviru međunarodnih samita. Uspešno je protekla Godina kineskog jezika u Rusiji, posle koje strane nameravaju da razmotre mogućnost omladinskih i studentskih razmena. Konačno, u sferi trgovinsko-ekonomske saradnje Rusija i Kina su uspele da prevladaju uticaj svetske ekonomske krize i da izbiju na nivo 2008. godine.
 

U toku aktuelne posete predsednika Državnog saveta Kine Rusiji planirano je uoptavanje rezultata saradnje u protekloj godini i ocrtavanje prioritetnih pravaca saradnje za predstojeći period. Evo kako je okarekterisao ciljeve posete Venga Ćijabaa u intervjuu za našu radiostanicu profesor MGIMO Sergej Luzjanjin:
 

Kao prvo, dalje jačanje političkog formata strateških odnosa. I kao drugo, to je realizacija novih projekata za razvoj trgovinsko-ekonomskih odnosa. Prvi deo, tačnije politički format, danas je najbolji za strane u poređenju, recimo, sa odnosima Kina-SAD ili Rusija-SAD. A ekonomski odnosi zaostaju. Zato je poseta kineskog premijera usmerena na podizanje tih veza do nivoa političkih odnosa. Jasno da glavni deo naših veza otpada na energetsku i sirovinsku granu. Ali upravo je zadatak ove posete i sporazuma koji će biti potpisani ne prosto da se intenzivira, već da se diverzifikuje energetska sradnja. Drugim rečima, to nisu samo nafta i gas, već i električna energija, atomska, novi vidovi goriva, isporuke komprimovanog gasa, razrada visokih tehnologija u sferi energetike i energetske opreme. Uključujući, moguće, perspektivu delimičnog puštanje kineskog investicionog kapitala za razradu novih nalazišta Sibira i Dalekog Istoka. A sa druge strane, to je pokušaj da se napipaju nove visokotehnološke oblasti za rusko-kinesku saradnju. Na primer, Skolkovo, gde se planira kinesko učešće. I ne samo Skolkovo, već i niz novih rusko-kineskih tehnoparkova u pograničnoj zoni.
 

Premijeri dve zemlje, kako se očekuje, razmotriće i finansijske teme, između ostalog pitanje slobodne razmene juana i rublje. Ona će verovatno započeti već krajem novembra. Ovaj korak je moguć zahvaljujući rastu ekonomske saradnje izemeđu Rusije i Kine, kao i iz razloga nestabilnosti svetskog finansijskog sistema i slabljenja uloge dolara.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »