BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tim RT-a oslobođen nakon pritvora u Fort Beningu

Tim RT-a oslobođen nakon pritvora u Fort Beningu
22.11.2010. god.
22.11.2010 - Ekipa RT-a je puštena iz pritvora nakon hapšenja od strane američke policije, dok su snimali proteste u blizini vojne baze Fort Bening.

Ekipa RT-a , dopisnik Kajlin Ford i snimatelj Džona Konvej, je puštena iz pritvora nakon hapšenja od strane američke policije, dok su snimali proteste u blizini vojne baze Fort Bening, u američkoj državi Džordžiji.

Oni su odvedeni u pritvor, uprkos tome što su se povinovali zahtevu policije da se ne prilazi blizu ograde baze. RT pokušava da sazna detalje ovog incidenta.

Novinari su uhapšeni nakon što se protest završio i svi, uključujući i dopisnike, su napuštali mesto događaja. Kako obaveštava dopisništvo RT-a iz Vašingtona, hapšenje je bilo veoma grubo,  a tvrde plastične lisice su povredile zglobove Kajlin Ford. Ovu vrstu lisica obično koriste američki vojnici u Iraku i Avganistanu.

Na snimku se vidi da ona viče: "Mi smo novinari, zašto me hapsite?"

Dopisnici RT-a, kao i demonstranti, su optuženi za neposlušnost prema vlastima, učestvovanje u nezakonitom okupljanju i neizvršenju naredbe da se raziđu.

Svi uhapšeni su prebačeni u zatvor, njihove privatne stvari, odeća i donji veš muškaraca su oduzeti. Dobili su zatvorsku odeću sa natpisom „Okružni zatvor Maskudži“. Uhapšeni su stavljeni u iste ćelije sa kriminalcima, koje se nalaze na izdržavanju kazne. Kajlin Ford je uspela da obavi jedan telefonski poziv iz zatvora.

Nakon 24-časovnog pritvora, svi uhapšeni su izvedeni pred sudiju.

Nakon što je sudija šest sati saslušavao uhapšene i policajce, koji su ih u hapsili, ostao je pri većem delu optužbi.

Konkretno, dopisnik RT-a i snimatelj su se suočavali sa dilemom priznavanje krivice " učešća u nezakonitm okupljanju" i plaćanja kazne, ili povratka u zatvor.

Doneta je odluka da se plati kazna.

Druga optužba, "neposlušnost prema vlastima", će zahtevati dalje istražne mere.

Na kraju, u ponoć prema džordžijskom vremenu, 32 časa nakon hapšenja, dopisnici su pušteni.

Aktivisti sa protesta tvrde da je ovogodišnje rasturanje okupljenih bilo najteže i najiracionalnije. Jedan od organizatora mitinga, koji je želeo da ostane anoniman, tvrdi da je to učinjeno namerno, u cilju zastrašivanja demonstranata, sa porukom da, ako vlada može da preduzme takve grube mere protiv novinara, može da se ponaša još gore prema aktivistima.

Svake godine aktivisti za ljudska prava se okupljaju ispred Fort Beninga, u kojoj se nalazi Institut za bezbednosnu saradnju zapadne hemisfere (bivša Škola Amerike), zahtevajući njegovo zatvaranje. Na Institutu se obučavaju policajci i vojnici iz zemalja Latinske Amerike, od kojih se za mnoge govori da su navodno učestvovali u zločinima protiv civila i ubistvima stranaca.

Neki Fort Bening nazivaju Američkim kampom za obuku terorista. Tamo je obučeno oko 60.000 pripadnika snaga za sprovođenje zakona, a potom vraćeno u svoje zemlje.

Oni su počinili sve vrste kršenja ljudskih prava. Na primer, Komisija UN-a za istinu o Salvadoru je 1993. godine imenovala oficire koji su počinili najgore zločine u građanskom ratu tamo. Dve trećine njih su bili obučeni u Školi Amerike.

U Čileu, polaznici škole se cene i u  tajnoj policiji Augusta Pinočea i u glavnim zatvorima tamo, koji se često nazivaju koncentracionim logorima. Generali, koji su vodili krvavi vojni udar u Hondurasu 2009. godine, su  obučavani u Školi Amerike, koji se sada zove Institut za bezbednosnu saradnju zapadne hemisfere možda se ime promenilo, ali praksa nije.

Ove, po svim standardima nenasilne demonstracije u Fort Beningu se održavaju svake godine.

Na mitingu se okupilo više hiljada protestanata, uključujući i aktiviste za ljudska prava, žrtve torture. Jedan od uhapšenih je 90-ogodišnji sveštenik.



  • Izvor
  • RT TV, foto: SOAW photostream/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »