RT: Trgovinski sporazum Velike Britanije i EU posle Bregzita: Šta se njime definiše?
Velika Britanija i Evropska unija zaključile su u poslednjem trenutku sporazum kojim su izloženi trgovinski odnosi nakon Bregzita, samo nedelju dana pre nego što je Britanija trebalo da izađe iz ekonomske zone bloka bez dogovora. Šta se nalazi u sporazumu?
Sveobuhvatni dokument, koji ima oko 2.000 stranica, pokriva sve, od sertifikata lekara do ribarstva, i postavlja temelje za široku ekonomsku, bezbednosnu i političku saradnju.
Kako će izgledati trgovina između Velike Britanije i EU u budućnosti?
U mnogim aspektima ekonomska aktivnost između bloka i njegove bivše države članice ostaće nepromenjena. Sporazum poziva na slobodnu trgovinu između dve strane. To znači ekonomsku saradnju bez carina i kvota. Međutim, britanski proizvođači moraće da se pridržavaju i britanskih i evropskih standarda i propisa, što znači da će Britanci i dalje morati da slede smernice Brisela ako žele da trguju sa blokom. Postojaće carinske i regulatorne provere od kojih se odustalo dok je Velika Britanija bila deo jedinstvenog tržišta bloka.
Ko je pobedio u vatrenom ribolovnom sporu?
O ribolovnim pravima, koja su postala žestoko političko pitanje za obe strane, uskoro će se pregovarati na godišnjoj osnovi, jer će se Velika Britanija povući iz pravila bloka koja predviđaju ko može i gde loviti ribu. Brodovima EU i dalje će biti dozvoljeno da love u britanskim vodama, ali će njihove kvote za godišnji promet biti smanjene za 25 odsto u narednih pet i po godina.
Da li će građanima Velike Britanije sada trebati viza za rad ili studiranje u EU?
Vlasnici britanskih pasoša više neće moći da rade ili studiraju u EU bez vize. Britanci će morati da imaju vize ako ostanu u bloku više od 90 dana. Nova pravila odražavaju slične sporazume EU sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim zemljama. Britanski lekari, medicinske sestre, arhitekte, stomatolozi i drugi profesionalci kojima je potrebna sertifikacija moraće da zatraže priznanje od države EU u kojoj žele da rade, za razliku od automatskog postupka odobravanja koji se dodeljuje građanima EU.
Šta još obuhvata sporazum?
Iako je sporazum pre svega trgovinski sporazum, on zapravo dotiče čitav niz kritičnih pitanja, uključujući bezbednost i sprovođenje zakona. Prekogranične policijske istrage i operacije sprovođenja zakona će se nastaviti, ali Velika Britanija više neće biti deo evropskog sistema naloga za hapšenje i neće biti tretirana kao punopravni član Agencije Evropske unije za saradnju u sprovođenju zakona, poznatog kao Europol. Velika Britanija će zadržati pristup bazi podatakao sprovođenju zakona, koja deli policijska upozorenja o krađama i nestalim osobama.
Šta se događa ako se u budućnosti pojave trgovinski sporovi između dve strane?
Sporazumom se predviđa da će nesumnjivo doći do nesuglasica između dve strane u pogledu trgovine. Sporazum poziva arbitražno veće da pomogne u rešavanju trgovinskih sporova i da omogućava stranama da traže naknadu ako se postupcima veća kasnije presudi nešto kao prekomerno ili nepravedno. Takođe će postojati zajednički Odbor za upravljanje koji će biti zadužen za primenu i sprovođenje svih aspekata novog sporazuma.
- Izvor
- Tanjug
- foto: © REUTERS/Henry Nicholls/File Photo / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- VelikaBritanija
- EU
- odnosi
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.