BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Petanaest neverovatnih prizora Čukotke

Petanaest neverovatnih prizora Čukotke
12.12.2020. god.


Fotografi Oleg Zotov i Ida Ručina bili su u ekspediciji na Čukotki, u kraju gde živi narod Čukče, u carstvu irvasa, kitova i nesvakidašnje netaknute prirode. Njihov foto-projekat o ovom poluostrvu na kraju sveta prava je epska saga koja će biti prikazana u Tretjakovskoj galeriji, piše Russia beyond.

Čukotka je poluostrvo na samom kraju Zemlje i najistočnija tačka Rusije. U ovom surovom području nalazi se najseverniji ruski grad Pevek, gde veći deo godine duvaju jaki i 
nepredvidivi vetrovi. U ovdašnjoj tundri žive autohtoni narodi Čukče, Eskimi i drugi. Na fotografijama Olega Zotova i Ide Ručine odražena je neverovatna divlja priroda ovdašnjeg kraja, i čovek u svom prvobitnom ambijentu.

1. Planeta Čukotka 

Čukotka je zemlja gde se vreme zaustavilo. Ruski pioniri su stigli ovamo sredinom 17. veka, ali se od tada u ovdašnjem pejzažu skoro ništa nije promenilo.

2. Ponos Juljtinske tundre 

Gajenje irvasa je temelj tradicionalnog načina života malih autohtonih naroda Čukotke. Populacija čukotskih irvasa trenutno broji 198.000 grla.

3. Gospodarica tundre 

Za ovdašnje žitelje irvasi nisu samo sredstvo za prevoz, izvor hrane i odeće, nego su i deo lokalnog folklora. Čukče imaju ceo jedan praznik posvećen irvasima. To je dan kada ove životinje odbacuju svoje rogove. Čukče ih skupljaju i koriste u razne svrhe, pa i kao suvenire.

4. Devojka iz Ueljkalja 

Ovdašnji narodi se odvajkada bave lovom na divljač i na kitove. Ueljkalj je eskimsko selo na obali Beringovog mora čuveno po Kitovoj aleji.

5. Obred 

Elementi tradicionalne kulture i obreda stalno se susreću u svakodnevici autohtonih naroda. Obraćanje duhovima tundre i silama prirode je znak poštovanja prema Zemlji predaka.

6. Tišina jezera Ravkergigitgin
 

 

Cvetok je jedno od najživopisnijih uzvišenja Čukotke. Nalazi se iznad jezera Ravkergigitgin (na čukotskom „Prozračno jezero“). Voda ima narandžastu nijansu zahvaljujući limonitu (hidroksidu gvožđa).

7. Leto (Ostrvo Vrangelja) 

Ostrvo Vrangelja je jedno od najneobičnijih mesta na planeti. Otkrio ga je pre 150 godina američki lovac na kitove Tomas Long. To je prirodni rezervat na Arktiku sa jedinstvenom florom i faunom.

8. Pristanište vere 

Hram Vozdviženja Krsta Gospodnjeg podignut je 2016. godine u naselju Egvekinot. To je prvi kameni hram na Čukotki.

9. Čukotski tranzit 

Čukotski zaprežni pas je pasmina stara preko dve i po hiljade godina. Ovi psi i danas pomažu ljudima, kako u prevaljivanju velikih rastojanja, tako i u lovu.

10. Čukotska bajka – pseći kralj 

Vrlo je važno prepoznati budućeg vođu zaprege. Takav pas se od šteneta vaspitava na poseban način. On treba da bude posrednik između vlasnika i ostalih pasa u zaprezi, da se odlično orijentiše u mraku i smetovima.

11. Prestonica Čukotske zemlje 

Grad Anadir je osnovan 1889. godine. Tokom 1950-ih je počeo da se razvija kao morska luka, a tokom 2000-ih je sprovedena kompletna rekonstrukcija grada sa primenom najsavremenijih antidepresivnih dizajnerskih tehnologija u uređivanju gradova iznad Polarnog kruga.

12. Sa horizontom u pozadini 

Tejkev je tradicionalna borilačka veština Čukča i način rešavanja spornih pitanja. To je slobodni stil u kome se protivnici bore bez košulje, nezavisno od godišnjeg doba i vremenskih prilika.

13. Četiri Sunca 180. meridijana 

Halo efekat oko Sunca je jedinstvena i vrlo upečatljiva optička pojava. Fotografi su imali sreće da zabeleže prelamanje sunčevih zraka koje ostavlja utisak kao da postoje četiri sunca.

14. Živa toplota 

Ognjište je u staništu Čukči veoma važan simbol porodičnog života, sreće i toplote. Iznad ognjišta je otvor kroz koji, kako veruju Čukče, preci posmatraju porodicu. Porodica Vikviragtirgirgin ljubomorno čuva čukotski jezik i kulturu, i vaspitava decu u istom duhu.

15. Početna tačka 

Ako zamislimo da smo „probušili“ zemaljsku kuglu na nultom meridijanu po Griniču, onda će drugi kraj zamišljene ose „izbiti“ na Čukotki, u okolini sela Egvekinot. Ovde se presecaju 180. meridijan i Severni polarni krug. Tu se završava stari i počinje novi dan, ne samo za Rusiju, nego i za čitavu planetu.

Izložba „Čukotka. Epska saga. Uvod“ održava se u Novoj Tretjakovskoj galeriji do 7. februara 2021. godine. Više fotografija možete pogledati onlajn, preko 
ovog linka.


Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Oleg Zotov, Ida Ručina / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.


Ostale novosti iz rubrike »