Pravo predsednika Rusije da koristi vojsku van granica ne protivreči međunarodnim normama
Pravo predsednika Rusije da koristi vojsku van granica zemlje u ekstremnim slučajevima nije u protivrečnosti s evropskim i međunarodnim normama. To smatra Venecijanska komisija Saveta Evrope. Njena delegacija je ove nedelje boravila u Moskvi. Evropska komisija za demokratiju kroz pravo, poznatija je po nazivu grada u kojem se okuplja, kao Venecijanska komisija. To je konsultatitivni organ Saveta Evrope za ustavno pravo.
Evropski parlamentarci su od proleća ove godine pažljivo proučavali izmene ruskog zakona „O odbrani“. Da bi napravili analizu dokumenta održali su niz sastanaka i imali su konsultacije s ruskim parlamentarcima u Moskvi. Podsetićemo na to da je krajem prošle godine Državna duma donela predsednički nacrt zakona, koji dozvoljava da se pod kontrolom članova parlamenta vojni kontingent operativno uputi u inostranstvo. On je usmeren na zaštitu interesa države i njenih građana. To je normalna praksa, koja se primenjuje u mnogim zemljama i u tome nema ničeg natprirodnog, istakao je predsednik Venecijanske komisije Đani Bukiko na susretu s ruskim senatorima.
Unošenje ovih korekcija u zakon „O odbrani“ predstavlja važan korak napred. Mi pozdravljamo privrženost ruskih vlasti poštovanju međunarodnog prava u ovoj oblasti. Važna je i činjenica da će se vojne operacije u inostranstvu odvijati pod kontrolom parlamenta. U nekim evropskim zemljama stvari su potpuno suprotne, - požalio se Đani Bukiko.
Treba reći da su zakoni i ranije predviđali primenu oružanih snaga u inostranstvu, ali isključivo u borbi protiv međunarodnog terorizma ili za učestvovanje u mirovnoj delatnosti. Gornji dom Ruskog parlamenta je već imao prilike da donese ovakve odluke. Tako je u julu 2006. godine nakon ubistva radnika ambasade Rusije u Iraku predsedniku dozvoljeno da van granica ruske teritorije koristi jedinice specijalne namene.
U poslednje vreme je geopolitička situacija u svetu vrlo pormenljiva. Oružani konflikti su često kratkog daha i odluku o učestvovanju vojske treba doneti operativno. Sad Moskva brzo može da uputi vojsku i inostranstvo radi odbijanja napada na ruske vojnike, locirane van granica zemlje. Vojnici će zaštiti i građane Rusije, koji su dospeli u nevolju u inostranstvu. To se između ostalog, tiče i operacija u borbi protiv morskih pirata.
Uzgred rečeno, Rusija je već koristila novi zakon. Pomorska flota učestvuje u međunarodnoj misiji u borbi protiv somalijskih pirata. Počevši od 2009. godine u Adenskom zalivu je bilo preko dvadeset ruskih brodova, uključujući i admiralsku krstaricu „Petar Veliki“. Mornari su oslobodili zarobljeni ruski tanker „Moskovski univerzitet“ i uhapsili su ukupno 38 pirata.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.