Lider Nagorno-Karabaha priznao vojni poraz: Krivi bliskoistočne plaćenike, izbijanje koronavirusa, umor i turske dronove
Jermenske snage koje su se borile u spornom Nagorno-Karabahu bile su iscrpljene i na ivici slamanja, do trenutka kada su sa Azerbejdžanom dogovoreni uslovi primirja, rekao je lider regiona.
Jerevan je u ponedeljak potpisao mirovni sporazum uz posredstvo Rusije sa Bakuom, odrekavši se velikih delova azerbejdžanske teritorije koju su ranije kontrolisale etnički jermenske snage Nagorno-Karabaha. Najviši zvaničnik otcepljenog regiona Araik Arutjunjan, koji je takođe potpisao primirje, saopštio je razvoju događaja, priznajući vojni poraz u TV obraćanju.
Rekao je da su ustupci Azerbejdžanu sprečili potpuni gubitak Nagorno-Karabaha, što bi se dogodilo za nekoliko dana da su se neprijateljstva nastavila. Odbrambene snage bile su iscrpljene izbijanjem koronavirusa i više od 40 dana borbe jačeg protivnika, objasnio je Arutjunjan. Turski dronovi i plaćenici sa Bliskog istoka koji se bore za Azerbejdžan, preokrenuli su tok borbi, rekao je on.
13. Certainly we didn't fight against Azerbaijan, and definitely not only the Turkish officer or military equipment was on the battlefield during the hostilities. The participation of Turkish soldiers, terrorists, mercenaries from different countries were too - Arayik Harutyunyan
— 301 (@301_AD) November 10, 2020
„Da su borbe došle do naše pozadine, posledice po front bile bi nepovratne“, rekao je političar.
Nagorno-Karabah se otcepio od Azerbejdžana početkom devedesetih godina u dugotrajnom ratu, koji je sam region i okolna azerbejdžanska područja ostavio pod kontrolom svoje samoproglašene vlade. Tokom nedavnih neprijateljstava, azerbejdžanske snage koju je podržala Turska povratile su veći deo teritorije.
Primirjem, koje je posredovala Rusija, ostavlja deo Nagorno-Karabaha, kao i kopneni koridor koji ga povezuje sa jermenskom teritorijom pod nadzorom Stepanakerta. Ruski mirovnjaci raspoređeni su u to područje kako bi razdvojili zaraćene strane.
Vest je izazvala previranja u Jermeniji, koja je vojno podržavala Nagorno-Karabah. Preko noći besna gomila upala je u zgradu parlamenta i rezidenciju jermenskog premijera Nikol Pašinjana, kojeg krive za poraz.
Izvor: Vostok / RT
Čitajte više na Sukob u Nagorno-Karabahu - pregled situacije
- Izvor
- Tanjug
- foto: ©REUTERS / Gleb Garanich / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Jermenija
- Azerbejdžan
- sukobi
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.