Dvadeset čuda prirode u Rusiji: Najzanimljiviji fenomeni koji krase najveću zemlju na svetu
Od bajkovitog Bajkala za koji zna ceo svet do potpuno nepoznatih nepristupačnih mesta sa pejzažima nestvarne lepote. Izabrali smo za vas dvadeset čuda prirode koja krase Rusiju, piše Russia beyond.
Bajkal
Bajkalsko jezero sa prefiksom naj u svemu, i dubini, i količini vode. Čuveno je po svojoj flori i fauni, u njemu obitava oko hiljadu vrsta živih organizama, uključujući 27 vrsta riba. Turizam se aktivno razvija, ali i kada se maknete od najpopularnijih lokaliteta očekuje vas netaknuta priroda.
Legion Media
Dolina gejzira
Vrela vodena para izbija iz zemlje, a u prirodnim močvarnim basenima ponekad se mogu sresti i medvedi. I sve to na maloj površini od samo šest kvadratnih kilometara u kanjonu reke Gejzerna na Kamčatki. Usput dolina je otkrivena relativno nedavno. Geolog Tatjana Ustinova stigla je ovde 1941. godine u psećoj zaprezi sa vodičem. 2007. godine dolina je nestajala sa lica zemlje zbog klizišta, ali 2013. godine gejziri su ponovo izbili. Novo klizište očistilo je prirodnu branu.
Vsevolod Pulja
Karelija
Lokalne stene pokrivene gustim četinarskim šumama se mogu istraživati beskrajno dugo, ali ako se željni instant utisaka treba da se uputite u planinski park Ruskeala. Do parka se iz Sankt Peterburga može stići za jedan dan, a pri kraju putovanja treba presesti na starinski voz.
Legion Media
Altaj
U planinskim masivima Altaja postoji još mnogo neistraženih staza, a ovo putovanje nikako nije za one koji preferiraju komfor. Međutim, za spartanske uslove i usiljeni marš u dužini od nekoliko kilometara uslediće nagrada u vidu pogleda na nestvarne vrhove, bistre reke i cvetne livade koji pucaju pred okom turiste. Altajom osim toga prolazi jedan od najlepših puteva u Rusiji, Čujski trakt.
Legion Media
Kuršska prevlaka
Na krajnjem zapadu Rusije nalazi se jedinstveni rezervat prirode koji na uskoj peščanoj prevlaci dugoj skoro sto kilometara krasi drveće najneverovatnijih oblika koje izgleda kao da je zaustavljeno u pozama za ples. U društvu audio vodiča ovde se može prošetati ekološkim stazama između dina i futurističkim peščanim plažama.
Legion Media
Manjpupunjor
Kameni gorostasi na Uralu nekada su bili planine. Međutim, pod uticajem vetrova i vremenskih prilika ostali su samo ovi stubovi. Mada, lokalni narodi Mansi prenose s kolena na koleno svoje legende o pojavi kamenih idola. Ovde se može stići helikopterom, ali i upustiti se u veliki pohod pešice i usput videti i misterioznu, po zlu poznatu prevlaku Djatlova.
Getty Images
Lenski stubovi
Četrdeset kilometara duž reke Lene pružaju se stubovi neverovatnih oblika. Stubovi beleže nekoliko krugova evolucije i čuvaju ostatke bića iz paleozojika. Bilo je tu i mamuta i drugih izumrlih sisara.
Vsevolod Pulja/Legion Media
Planinski vrh Elbrus
Kavkaski planinski masiv riznica je čuda prirode. Vodopadi, planinska jezera, i brojna druga bogatstva ovenčani su planinskim vrhom Elbrus. Ruski Everest i najviša planina u Evropi. Odatle se može videti ceo Kavkaz i izvršiti neobični eksperiment, odsesti u hotelu-kapsuli na padini.
Legion Media
Kungurska ledena pećina
Sa veličanstvenih visina silazimo pod zemlju. U blizini uralskog grada Perma ispod zemlje nalazi se čitav ledeni dvorac u kome caruje večna zima. Iako snežnu kraljicu ovde nećete sresti, na svakom koraku naići ćete na pećine i podzemna jezera, snežne kristale, stalaktite i stalagmite.
Vladimir Chuprikov (CC BY-SA 4.0)
Visoravan Putorana
Jedinstvena visoravan u teško dostupnom severnom Sibiru ispresecana je drevnim stazama, dubokim klisurama kojima je stotinama hiljada godina unazad tekla vulkanska lava. Predeo bogat stenama, vodopadima i neverovatnim jezerima. Površina ovog planinskog platoa iznosi skoro dve stotine pedeset hiljada kvadrtnih metara. Poređenja radi američki Grand kanjon površine je od oko pet hiljada kvadratnih kilometara.
Legion Media
Vulkani na Kamčatki
Pejzaži poluostrva Kamčatka zadivljuju svojom raznovrsnošću. Najimpresivniji su vulkani, koji po rečima turista magnetskom snagom privlače pogled. Trideset aktivnih i tri stotine ugašenih vulkana u ovom regionu uvršteni su u svetsku prirodnu baštinu Uneskoa. I dok iz nekih izbija dim, drugi izbacuju lavu.
Legion Media
Jezero Sasik Sivaš
Slano jezero nedaleko od krimskog grada Jevpatorije, čija boja u zavisnosti od godišnjeg doba varira od ružičaste do jarke koralne. A sve to zbog algi koje proizvode beta karoten.
Legion Media
Tiha buhta, Sahalin
Jedno od najživopisnijih mesta na udaljenom ostrvu na krajnjem istoku Rusije. Stenovite obale koje se nadvijaju sa dve strane štite uvalu, sprečavajući po lošem vremenu vetrove da prodru.
Legion Media
Kinzeljukski vodopad
Najnepristupačniji lokalitet u Sajanskim planinama. Slapovi vode prelivaju se iz jednog planinskog jezera u drugo, a onda padaju u planinsku reku. Najveća visina slobodnog pada iznosi 90 metara.
Google Maps
Čarska peščara
Pustinja 700 kilometara istočno od Bajkalskog jezera jedna je od najčudnijih na svetu. Trideset kvadratnih kilometara peščare okruženo tajgom, močvarama i jezerima sa izuzetno oštrim prelazima iz pustinje u druge tipove pejzaža. Osim toga gde još možete da vidite pustinju sa pogledom na snežne planinske vrhove?
Zemlja Franca Jozefa
Fenomenalni snežni pejzaži na arhipelagu u Severnom ledenom okeanu koji čini preko 190 ostrva zaustavljaju dah putnika. U zoni večno smrznutog tla nalazi se i najsevernija tačka Rusije. Na ostrvu Čamp može se naći kamenje savršenog okruglog oblika, jedno od najzanimljivijih čuda na planeti Zemlji. Naučnici još uvek nisu postigli saglasnost oko toga kako je ovo kamenje nastalo.
Legion Media
Vasjuganska močvara
Močvara u Tomskoj oblasti koja se prostire na neverovatnih 53 hiljade kvadratnih kilometara, veličine poput čitave jedne evropske države, a uz to se stalno širi. Močvara je pod zaštitom države jer je reč o ogromnom rezervoaru slatke vode. Osim toga močvarni treset usporava globalno zagrevanje.
Sergeй Fomin/Global Look Press
Jezero Elton
Nekada se so iz ovog jezera nalazila na trpezi ruskih careva i uglednog plemstva. U ovom trenutku so se dobija iz susednog Baskunčaka, a Elton je prirodna znamenitost. Po vrućini voda praktično ispari, a so poput leda okiva biljke i sve što dospe u jezero. Tako da se turistima preporučuje da dobro pričvrste obuću kako ne bi zadobili opekotine od soli.
Planina Veliko Bogdo
Pored slanog jezera Baskunčuk u Astrahanskoj oblasti nalazi se neobična plania. Slana kupola prekrivena je kamenom peščarom i glinom, a u procesu erozije formirane su zanimljive rupičaste „raspevane stene“. Postoje brojne pećine i niše u kojima se mogu videti tragovi drevnih bića.
Legion Media
Jezero Džek London
U Magadanskoj oblasti, na području reke Kolima nalazi se živopisni lokalitet, usko izduženo jezero, čiji vijugavi pejzaž podseća na fjordove. Klima je izuzetno oštra, pa nije slučajno da je ovaj kraj u sovjetsko vreme bio poznat po odeljenjima Gulaga sa najsurovijim uslovima za rad.
Legion Media
Smatra se da su neobičan naziv jezeru dali geolozi, poklonici dela američkog pisca. Međutim, postoji i legenda da su članovi prve ekspedicije navodno na obali jezera pronašli knjigu Džeka Londona „Martin Idn“.
Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © facebook.com/lena.stogova/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- turizam
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.