RT: Sirija navodi da SAD „kradu“ naftu nakon što su američke firme potpisale ssporazum s kurdskim pobunjenicima
Sirijska vlada optužila je SAD za "krađu" rezervi nafte u zemlji, za koje Vašington tvrdi da štiti od terorista, a američki zakonodavci priznali su da je potpisan sporazum sa kurdskim pobunjenicima.
Američki predsednik Donald Tramp prošlog oktobra povukao je deo američkih snaga iz Sirije, što nije bilo potpuno povlačenje obećavano tokom njegovih govora o inostranim intervencijama. Umesto toga, kontingent je ostavljen u oblastima severa Sirije koju kontrolišu kurdske "Sirijske demokratske snage" (SDF), navodno da bi zaštitili naftna nalazišta od terorista "Islamske države".
Međutim, sirijska vlada optužila je SAD da kradu naftu sebi. U saopštenju za državnu novinsku agenciju SANA, Ministarstvo spoljnih poslova Sirije osudilo je sporazum sklopljen između neimenovane američke naftne kompanije i SDF-a, nazivajući vađenje nafte "krađom" i pobunjenike "jeftinom marionetom u rukama Američka okupacija".
Ministarstvo je dodalo da će ovaj sporazum smatrati „ništavim“.
Vlada u Damasku dugo optužuje SAD da pljačkaju sirijske zalihe nafte. Dok američke snage koje su ostale na naftnim poljima navodno sprečavju da crno zlato padne u ruke terorista, sankcije sirijskoj vladi i dalje su na snazi. Takođe kruže razni izveštaji da SAD mirno prodaju naftu stranim kupcima, pri čemu je sirijski predsednik Bašar Asad optužio SAD da naftu prebacuju u Tursku, baš kao što su to ranije činili teroristi "Islamske države" i "Al Nusre".
S druge strane, tvrdnja američkog predsednika Trampa da je „zadržao naftu“ nije nimalo opovrgla ove izveštaje.
Ipak, dogovor koji je spomenulo Ministarstvo spoljnih poslova, potvrđen je od strane Vašingtona. U raspravi Odbora za spoljne odnose Senata SAD u četvrtak, senator Lindsej Grejem saopštio je da je potpisan sporazum o "modernizaciji naftnih polja u severoistočnoj Siriji". Grejem je pitao državnog sekretara Majka Pompea da li je Trampova administracija podržala sporazum, na što je Pompeo odgovorio „jesmo“.
Nejasno je, međutim, šta podrazumeva „modernizacija“ i hoće li nafta napustiti Siriju ili ne.
Pre pada u građanski rat, Sirija je dnevno proizvodila 387.000 barela nafte, od čega je 140.000 izvoženo za kupce, uključujući Nemačku i Italiju. Zauzimanje njenih naftnih rezervi, zajedno sa sankcijama, snažno je uticalo na njenu energetsku i izvoznu industriju, te je značajno negativno uticalo na sirijsku ekonomiju.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © AFP / Delil Souleiman / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.