BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Predsednik Rusije - Problem Severne Koreje bi se trebao rešiti mirnim putem

Predsednik Rusije - Problem Severne Koreje bi se trebao rešiti mirnim putem
12.11.2010. god.
Dmitrij Medvedev razgovarao sa korejskim novinarima

Medvedev je govorio o nuklearnom programu Severne Koreje i predstojećem samitu G20 u Seulu, koji će se održati  11-12 novembra, 2010. Razgovaralo se i o napretku  u odnosima ove dve zemlje tokom poslednje dve decenije, trenutnoj ekonomskoj saradnji, kao i planovima o reformi svetskog finansijskog i ekonomskog sistema.

 

PITANJE: Gospodine Predsedniče, prošlo je već 20 godina od kada su Republika Koreja i Rusija uspostavile diplomatske odnose. Tokom ovog vremena razvili su se korisni kontakti između vlada Južne Koreje i Rusije, zahvaljujući ličnom prijateljstvu lidera naših zemalja. Ali, odnosi u privatnom sektoru, uključujući i saradnju između preduzeća, nisu uspeli dostići nivo naših međudržavnih odnosa. Gospodine Predsedniče, možete li dati procenu rusko-južnokorejskih odnosa u proteklih 20 godina, i recite nam nešto o novim oblastima razvoja, na koje se naše zemlje trebaju fokusirati u budućnosti?

ODGOVOR: Tokom poslednje dve decenije, otkako smo uspostavili diplomatske odnose, naše zemlje su napravile veliki napredak u svim oblastima saradnje. Sada se samouvereno krećemo ka cilju postizanja strateškog partnerstva, kojeg su lideri naših zemalja postavili 2008. godine.

Rusija i Južna Koreja imaju aktivnu političku, ekonomsku i kulturnu saradnju, a takođe rade zajedno i na međunarodnoj sceni. Broj naših ljudi koji putuje iz jedne u drugu zemlju stalno raste. To odražava sve veće interesovanje naših naroda jedne za druge i razvoj međusobnih veza.

Ne mislim da naša poslovna saradnja zaostaje za našim političkim odnosima. Mi smo uspešno sprovodili nekoliko velikih zajedničkih projekata. Južnokorejske investicije u rusku ekonomiju su,  u prvoj polovini 2010, dostigle oko 600 miliona dolara. Naša bilateralna trgovina je porasla za 82,2 odsto tokom prvih osam meseci 2010. godine  u odnosu na 2009, i iznosila  je blizu 11 milijardi dolara. Nadamo se da će naša bilateralna trgovina dostići $ 17 milijardi za celu godinu.

Saglasan sam da su naši uspesi u velikoj meri plod naših redovnih kontakata na najvišem nivou. Ruski i južnokorejski predsednici su se sastajali više od 20 puta,  otkako su naše zemlje uspostavile diplomatske odnose. To pokazuje da naš politički dijalog ima stabilan temelj, koji nije vezan za trenutačne okolnosti, i da naši lideri vide jedni druge kao pouzdane partnere u budućnosti.

Moja saradnja sa predsednikom Li Mjung Bakom nije izuzetak. Tokom zvanične posete Predsednika Južne Koreje Moskvi, septembra 2008. godine, doneli smo veliku zajedničku deklaraciju, za koju smatramo da je osnovni dugoročni dokument. Predsednik Li Mjung Bak je ove godine  učestvovao na  Globalnom političkom forumu u Jaroslavu. Glavni rezultat našeg sastanka tom prilikom, je bio dogovor da intenziviramo saradnju u svim oblastima vezanim za modernizaciju i stavimo naglasak na inovacionu komponentu u privredama naših zemalja.

Ja ću vrlo brzo doći u zvaničnu posetu Seulu, tokom koje ćemo potpisati niz dokumenata,  koji će, nadam se, ojačati našu saradnju na svim nivoima i u širem spektru djelatnosti.

 

P: Gospodine Predsedniče, šta mislite koje su komponente uspešnog samita Grupe 20?

O: G20 je postao jedinstven, antikrizni centar, globalnih razmera. Samiti G20 2008-2010 su sačinili program koordinisane akcije vodećih privreda i međunarodnih finansijskih institucija, da nas izvedu iz krize i reformišu finansijski i ekonomski sistem u svetu. Pitsburška deklaracija i odluke koje su proizašle sa samita u Torontu,  stvorili su zajedničku platformu za delovanje zemalja, koje imaju različite ekonomske modele. Rastuće konvergencije u pristupima zemalja prema rešavanju ključnih globalnih  ekonomskih i finansijskih pitanja su, takođe, zahvaljujući G20.

 

Mislim da će glavni zadatak samita G20 u Seulu 11-12 novembra, 2010, biti  očuvanje duha jedinstva i spremnost za zajednički napor, koji je pomogao G20 da ostvari napredak u prevazilaženju krize. Mi sada treba da konsolidujemo dobitke ostvarene oporavkom  globalne privrede, posle krize. Glavna stvar u ovom kontekstu je da  se sačini i sprovede politika, koja odražava ravnotežu interesa svih strana.

 

 

Uloga G20 u konsolidaciji je bila osnova za perspektivu optimističnog globalnog ekonomskog razvoja, kojeg je MMF predstavio na samitu u Torontu. Implementacija perspektive ovog razvoja zahteva od nas da sprovedemo mere obezbjeđenja.



  • Izvor
  • RT TV, foto: AFP / RIA-Novosti / Kremlin Pool / Dmitry Astakhov)/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »