BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Koje su znamenitosti pod zemljom najzanimljivije u Rusiji?

Koje su znamenitosti pod zemljom najzanimljivije u Rusiji?
27.06.2020. god.


Od podzemnih ledenih pećina do tajnih bunkera. Odabrali smo za vas najiteresantnije građevine u Rusiji koje se nalaze pod zemljom, piše Russia beyond.

Čufut kale, Bahčisaraj (1,4 hiljade kilometara od Moskve)

Srednjevekovni grad, prvobitno vizantijski, delimično uklesan u stenu. Počevši od petog-šestog veka brojni narodi koristili su ga kao tvrđavu. Današnji naziv potiče iz 17. veka i prevodi se kao „jevrejska tvrđava“. U njenoj okolini često su boravili Karaimi (mala etnička grupa turskog porekla koja je ispovedala karaimsku veru, tradicionalno borave u zemljama istočne Evrope), koje su krimski Tatari u to doba svrstali u Jevreje. U gradu ima ukupno 170 pećina, ukopanih u dva, ređe tri nivoa. Sve su služile kao pomoćne prostorije, podrumi i tamnice. Paralelno sa pećinama bile su sagrađene oružarnice, magacini, džamija, kovnica novca i prostorije za stanovanje.

Grad je napušten u 19. veku kada je ostao bez vode, a sada je pećinska tvrđava na raspolaganju turistima koji žele da prošetaju starim ulicama.

Kungurska ledena pećina, Kungur (1500 km od Moskve)

Jedno od najhladnijih mesta pod zemljom u Rusiji turistima dostupno od 1914. godine, više liči na carstvo Snežne kraljice. Nekada se nedaleko od pećine nalazio stari trgovački grad Kungur osnovan 1663. godine. Putnici koji su prolazili kroz Kungur nastojali su da posete pećinu, a glas o njoj nije se uzalud širio celom Rusijom. Podzemni prostor pokriven hiljadugodišnjim ledom čini 58 pećina, 70 malih jezera i Veliko podzemno jezero koje se ne ledi, površine 1460 kvadrata i dubine pet metara.

U obilasku pećina uživaćete u snežnim kristalima i stalagmitima, a možete i pogledati neki od kostimiranih programa ili laserski šou o legendama pećine.

Bunker 42, Moskva

Bunker u rejonu Taganka u Moskvi izgrađen je po Staljinovom nalogu 1956. godine. U vertikalnom podzemnom silosu dubine adekvatnoj višespratinici od 18 spratova i površine 7 hiljada kvadratnih metara nalazio se rezerni komandni centar štaba avijacije ukoliko bi došlo do nuklearnog bombardovanja.

U bunkeru je komotno moglo da se smesti pet hiljada ljudi koji bi imali hrane, goriva i vazduha u narednih šest meseci.

Komandovanje bombarderima sa nuklearnim naoružanjem obavljano je sa ovog mesta sve do 1986. godine. Muzej i restoran otvoreni su 2006. godine. Posetioci mogu da pogledaju simuliranu eksploziju nuklearne bombe, lansiranje nuklearne rakete ili uživaju u nekim avanturističkim igrama koje se nude.

Sijanski kamenolomi, Domodedovo (12 km od Moskve)

Pećinski sistem u ukupnoj dužini od 19 kilometara udaljen svega 12 kilometara od Moskve. Po svemu sudeći nastao u 17. veku na području gde se vadio kreč za gradnju Moskve. Eksploatacija je potpuno prekinuta 1917. godine, a sedamdesetih godina prošlog veka vlasti su zatrpale ulaze u pećine.

Digeri su raskopali ulaze u podzemlje osamdesetih godina prošlog veka. 2007. obavljeni su restauratorski radovi kako bi se izbeglo urušavanje. Sada se organizuju posete pećinama u kojima se pokazuje podzemni hram, pećine za stanovanje i pećinsko slikarstvo.

Objekat 825 GTS, Balaklava (1,4 hiljade kilometara od Moskve)

Sklonište podmornica u zalivu Balaklava dobilo je naziv Objekat 825 GTS. Gradnja je počela 1953. godine nakon što je na japanske gradove Hirošima i Nagasaki bačena atomska bomba. Gradnja je okončana 1961. godine, objekat je držan u tajnosti sve do 1994. godine, a o njemu nisu ništa znali čak ni meštani.

Ovde je bilo moguće zaštiti od nuklearnog napada devet malih i sedam srednjih podmornica zajedno sa posadom, kao i oko hiljadu zaposlenih.

Sklonište je inače radilo kao baza za remont podmornica. Plovila su u sklonište dolazila noću, bila snabdevana gorivom, kiseonikom i municijijom, a ujturo odlazila na dežurstvo.

Posle zatvaranja sklonište je opljačkano. Početkom dvehiljaditih u tajnom objektu otvoren je muzej u kome su turisti mogli da prođu lavirintima građevine i pogledaju izložbe posvećene istoriji kompleksa.

Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Vladimir Čuprikov (CC BY-SA 4.0)/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi

Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Ostale novosti iz rubrike »