BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Iran nema „problem“ da razgovara sa SAD-om ako se izvine i ponude nadoknadu gubitaka zbog nuklearnog sporazuma - Rohani

RT: Iran nema „problem“ da razgovara sa SAD-om ako se izvine i ponude nadoknadu gubitaka zbog nuklearnog sporazuma - Rohani
24.06.2020. god.


Ništa ne sprečava Teheran da razgovara sa Vašingtonom, pod uslovom da se izvini i nadoknadi gubitke po nuklearnom sporazumu iz 2015. godine iz kojeg su SAD izašle, rekao je iranski predsednik Hasan Rohani.

"Nemamo problem da razgovaramo sa SAD-om", izjavio je Rohani. Jedini uslov je da "Vašington ispunjava svoje obaveze prema nuklearnom sporazumu, da se izvini i kompenzuje gubitke Teheranu zbog njihovog povlačenja iz sporazuma", rekao je Rohani.

Rohani je, međutim, jasno rekao da su "pozivi SAD-a na razgovore s Teheranom samo reči i laži". Američki predsednik Donald Tramp prethodno je ponudio da pregovara sa Iranom bez ikakvih preduslova i da se lično sastane sa Rohanijem.


Vašington je ponovio ponudio „ozbiljne razgovore“ ovog januara ali do toga nije došlo zbog atentata na Kasema Sulejmanija, poznatog iranskog vojnog komandanta, u američkom raketnom napadu.


Sa svoje strane, Teheran je jasno isključio da pregovara sa Vašingtonom pod pritiskom ili trgovanjem vitalnim nacionalnim interesima.


Prošle godine, međutim, ministar spoljnih poslova Džavad Zarif je saopštio da je dao predlog SAD-u, pod kojim bi Iran trajno prihvatio međunarodne inspekcije svog nuklearnog programa, u zamenu za ukidanje američkih sankcija.


Sledeći svoj obrazac da bude sumnjičav prema Iranu, Tramp je dao zeleno svetlo 2018. godine za izlazak iz teško sklopljenog nuklearnog sporazuma. Ubrzo nakon što su SAD formalno prestale biti strana u sporazumu, uvele su sankcije iranskoj naftnoj industriji, finansijama, investicionim aktivnostima i drugim ključnim sektorima u onome što SAD nazivaju „maksimalnim političkim pritiskom“.


Vašington će ove sedmice pokušati da osigura podršku UN-a za neograničeno produženje embarga koji bi Iranu zabranio prodaju ili prenošenje oružja u Iran, osim ako to ne odobri Savet bezbednosti. Da bi se usvojio nacrt američke rezolucije potrebno je devet glasova "za" i da nema veta Kine, Rusije, Velike Britanije ili Francuske - četvrtine zemalja koje se još uvek pridržavaju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS / RT / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...


Ruske trupe su tokom dana izvele seriju napada na ciljeve na teritoriji Ukrajine, uključujući Poltavsku i Dnjepropetrovsku oblast. Na internetu su se pojavili snimci uništenja Su-27

Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom


Spomenik "Krila slobode" Bošnjaci su izgradili na srbskoj zemlji na Žuči koju je od vlasnika Srba otkupila sarajevska opština Novi Grad po mizernoj cijeni od četiri KM po metru...

Zaraćene strane navodno nisu uspele da postignu sporazum o primirju i oslobađanju talaca


Sporazum sa Pekingom ima za cilj da konsoliduje vodeću ulogu Rusije u istraživanju svemira, saopštila je Moskva


Ostale novosti iz rubrike »