BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nevidljivi čovek? Naučnici eksperimentišu sa ljudskim ćelijama kako bi postale providne kao kod lignji

RT: Nevidljivi čovek? Naučnici eksperimentišu sa ljudskim ćelijama kako bi postale providne kao kod lignji
05.06.2020. god.


Istraživači su uspešno preneli prirodnu kamuflažnu sposobnost koju neke vrste lignji i sipi često pokazuju u ljudske ćelije, omogućavajući im prelamanje svetlosti.

Neke vrste hobotnica, lignji i druga morska stvorenja imaju specijalizovana tkiva u svojim telima koja im omogućavaju da manipulišu svetlošću i neprimetno se stope sa okolinom kako bi zbunili predatore ili iznenadili plen.



Sada su istraživači na Univerziteta u Kaliforniji projektovali ljudske ćelije tako da imaju slične mogućnosti kamufliranja kao one u koži glavonožaca. Iako zvuči kao zaplet stripa ili naučnofantastičnog filma, istraživači uveravaju da je to, u stvari, teška nauka.

"Naš projekat - koji je definitivno u domenu nauke - fokusira se na projektovanju i inženjeringu ćelijskih sistema i tkiva sa svojstvima koja se mogu kontrolisati, prenositi, odbijati i apsorbovati svetlost", kaže glavni istraživač, doktoe Atruli Čaterdži za hemijski i biomolekularni inženjering.

Čaterdži radi u laboratoriji Alona Gorodetskog, vanrednog profesora hemijskog i biomolekularnog inženjeringa, čiji su timovi prethodno napravili proboj u infracrvenoj kamuflaži i drugim visokotehnološkim materijalima.

Čaterdži je crpio inspiraciju iz ženske lignje Doryteuthis opalescens, koja može prebaciti prugu na svojem plaštu sa gotovo prozirnog u neprozirno beli kao zaštitni mehanizam, koristeći određene vrste proteina koji se nazivaju refleksini.

Tim je uzeo neke od čestica zasnovanih na proteinima iza ove „biološke tehnike prikrivanja“ da ponovo stvori zadivljujuću sposobnost u ljudskim ćelijama.


"Bili smo zadivljeni kada smo otkrili da ćelije ne samo da daju refleksin, već i stavljaju proteine u sferoidne nanostrukture i distribuišu ih po telu ćelije", rekao je Gorodetski, koji je koautor studije, dodajući da se ćelije ponašaju gotovo kao kod lignji.

Tim je takođe testirao mogu li uključiti ili isključiti sposobnost upotrebe spoljnih podražaja stavljanjem ćelija između dve ploče stakla obložene različitom koncentracijom soli.

„Prikrivene ćelije“ izložene sa više natrijum-hlorida raspršile su više svetlosti i više se izdvajale iz svoje okoline.

Za sada je, međutim, proboj ograničen na primenu medicinske i biološke mikroskopije, tako da verovatno uskoro nećemo progoniti nevidljive muškarce niz ulicu.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Ortwin Khan / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »