RT: Poljska će rado biti primiti američke nuklearne glave ako Nemačka odbije, tvrdi američki ambasodr, navijajući za novu Kubansku raketnu krizu
Pošto je američki ambasador u Nemačkoj i vršilac dužnosti šefa obaveštajne službe pokušavao da ubedi Berlin da nastavi da drži američko nuklearno oružje, njegov kolega u Varšavi nagovestio je da bi Poljska bila voljna da ih preuzme, što bi trebalo da izazove Moskvu.
"Ako Nemačka želi da umanji nuklearne sposobnosti i oslabi NATO, možda bi Poljska, koja plaća pravičan udeo, razume rizike i nalazi se na istočnom boku NATO-a, mogla da ih smesti", saopštila je u petak ambasador SAD Žoržet Mosbaher.
If Germany wants to diminish nuclear capability and weaken NATO, perhaps Poland - which pays its fair share, understands the risks, and is on NATO's eastern flank - could house the capabilities here: https://t.co/VIzpHIgoUN
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) May 15, 2020
Ona je komentarisala izjavu Rika Grenela, američkog ambasadora u Nemačkoj koji je i vršilac dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe, objavljenu u četvrtak, pozivajući vlasti u Berlinu da ne oslabe NATO tražeći uklanjanje američkog nuklearnog oružja sa njihovog tla.
„Svrha NATO-vog nuklearnog raspoređivanja je da zadrži nenuklearne države članice uključene u planiranje NATO-ve politike odvraćanja. Učešće Nemačke u nuklearnom raspoređivanju osigurava njen glas“, saopštio je Grenel.
„Da li će Nemačka snositi ovu odgovornost ili će se povući i jednostavno uživati u ekonomskim koristima sigurnosti koje pružaju njeni drugi saveznici?“
Iako saopštenje Mosbaherove nije ništa drugo do pokušaj jačanja Grenelove argumentacije, mnogi Poljaci su pozitivno reagovali sa željom da se nuklearne glave rasporede u njihovoj zemlji, iako za sada još uvek niko od njih nije zvanični predstavnik Varšave.
Samo je njih nekolicina upozorila na tu ideju, poput bivšeg američkog inspektora za pomorstvo i oružje Skota Ritera, koji je odgovorio Mosbaherovoj da "nema osećaja za istoriju", i nazvao njenu ideju "jednom od najglupljih" na svetu.
If Germany wants to diminish nuclear capability and weaken NATO, perhaps Poland - which pays its fair share, understands the risks, and is on NATO's eastern flank - could house the capabilities here: https://t.co/VIzpHIgoUN
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) May 15, 2020
Mosbaherova je takođe naslovne stranice naslove u Moskvi, gde je primećeno da bi premeštanje bombi u Poljsku uništilo poslednje ostatke spoaruima između Rusije i NATO-a iz 1997. godine u kojem se navodi da „NATO i Rusija ne smatraju jedni protivnicima“.
Doduše, NATO je ovaj stav više puta odbacio, od rata protiv Jugoslavije 1999. godine, čime je nameravao da pošalje Rusiji poruku, do ovonedeljnog saopštenja generalnog sekretara alijanse Jensa Stoltenberga, navodeći "rusku agresiju" kao razlog da nagovori Berlin da zadrži američke nuklearne bombe.
Our goal is a world without nuclear weapons, but as long as these weapons exist, #NATO’s nuclear deterrent remains essential to protect peace & freedom. Read my commentary from @faznet: https://t.co/zu5UvJH2y4
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) May 11, 2020
Ovo nije prvi put da je Mosbaherova, bivši rukovodilac kozmetičke kompanije, koja je ušla u diplomatiju za vreme Obamine administracije, a predsednik Donald Tramp je poslao u Varšavu 2018. godine, ispuni glavne stranice u Moskvi. Još u januaru je podržala poljsku reviziju istorije Drugog svetskog rata kada je ustvrdila da su nacistička Nemačka i Sovjetski savez „dogovorom“ započeli rat napadom na Poljsku.
Iako nije jasno da li je njeno saopštenje na Tviteru službeni stav Stejt departmenta, ono ne bi bilo van težnji Trampove administracije da trajno smesti američke trupe u Poljskoj, dok je raskinuo nuklearne sporazume sa Rusijom.
Prošle godine SAD su jednostrano izašle iz Sporazuma o kontroli oružja iz 1987. godine u Evropi, a čini se da su na putu da ne obnovi ni poslednji preostali nuklearni sporazum sa Moskvom "Novi start" iz 2011. godine, koji bi trebalo da istekne sledećeg februara.
Ako SAD prebace nuklearne bojeve glave u Poljsku, to bi moglo rezultirati ponovom Kubanskom raketnom krize iz 1962. godine, kada je Sovjetski Savez reagovao na američko nuklearno raspoređivanje u Turskoj slanjem svojih raketa na Kubu. Nakon suprotstavljanja koje je gotovo eskaliralo nuklearnim ratom, i Vašington i Moskva su odstupili i obavezali se da će povući svoje projektile.
The big story in Russia, tonight? Comments from the US Ambassador to Warsaw, Georgette Mosbacher, saying that the Americans could relocate their nuclear weapons from Germany to Poland.
— Bryan MacDonald (@27khv) May 15, 2020
The sort of dangerous posturing that could very quickly lead to a new Cuban Missile Crisis. pic.twitter.com/Mxtz79OZe0
- Izvor
- Tanjug
- foto: © US DoD / SSGT Phil Schmitten / RT/ vostok.rs
Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.