RT: SAD podstiču trgovinski rat kako bi uklonile lance snabdevanja iz Kine
SAD žele da umanje zavisnost od industrije i robe iz Kine usred porasta tenzija između dve sile. Međutim, ne žele svi da spakuju svoje kofere i napuste unosno kinesko tržište usred tenzija.
Trampova administracija dugo je pritiskala američke kompanije da se vrate na tlo SAD-a, posebno kada su trgovinske tenzije rasle između dve najveće svetske ekonomije. Sada su SAD ponovo oživele trgovinsku ratnu retoriku.
„Radili smo na smanjenju oslanjanja naših lanaca snabdevanja iz Kine poslednjih nekoliko godina, a sada sa tom inicijativom radimo maksimalno“, rekao je podsekretar za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu u američkom Stejt departmentu Kejet Kreč za Rojters.
Kreč i drugi zvaničnici su saopštili da bi neka kritična i suštinska proizvodnja trebalo da se preseli iz zemlje, te da bi vlada mogla uskoro da preduzme korake u vezi s tim. Osim naizgled omiljenih opcija, carina i sankcija SAD-a, planovi mogu uključivati poreske olakšice i potencijalne podsticajne subvencije, kao i bliže odnose sa Tajvanom, što je potez koji je oduvek ljutio Peking.
Vašington takođe razmišlja o stvaranju onoga što je jedan od zvaničnika nazvao „Mreža ekonomskog prosperiteta“, koja bi uključivala kompanije i grupe nekih „pouzdanih partnera“. Mreža je postavljena tako da deli iste standarde „o svemu, od digitalnog poslovanja, energije i infrastrukture do istraživanja, trgovine, obrazovanja i trgovine“.
Vitalna uloga Kine u globalnim lancima snabdevanja dosta se osetila usred pandemije koronavirusa jer se mnoge velike međunarodne industrije, od tehnološke do automobilske, oslanjaju na tu zemlju. Pandemija je primorala neke američke kompanije da ozbiljno razmotre barem delimično preselenje i promenu strategije lanaca snabdevanja, navodi se u jednoj od poslednjih anketa koje su sprovele Američka privredna komora u Kini i njena sestrinska organizacija u Šangaju. Međutim, većina firmi je saopštila da ih epidemija gura da okrenu leđa Kini.
Ipak, jedan od "kineskih sokola" rekao je za Rojters da je virus stvorio "savršenu oluju" jer je "kristalizovao sve brige koje su ljudi imali oko poslovanja s Kinom", a da je šteta od koronavirusa sprečila moguću zaradu.
Ogromni troškove preselenja, koje je Bela kuća nedavno obećala da će pokriti ukoliko američka kompanije odluče da odustanu od Kine, u ovom planu je još jedna velika prepreka. Kina je i dalje vodeći svetski proizvođač retkih metala - grupa elemenata vitalnih za proizvodnju više uređaja, od mobilnih telefona do napredne vojne opreme. Ukoliko bi se sva proizvodnja preselila iz Kine, mogao bi se zabraniti izvoz tih materijala. Prošle godine kineski mediji su preneli da Peking tu mogućnost još više razmatra, te da bi mogao ponovo razmotriti drastičnu meru ako tenzije u trgovinskom ratu dodatno eskaliraju.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- Kineski brod u Hamburgu, foto: © Reuters / Fabian Bimmer / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.