BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Ako Tramp lansira nuklearke, možemo li ga zaustaviti?“: Nemačka partija SPD ne želi rapoređivanje nuklearnih glava u zemlji

RT: „Ako Tramp lansira nuklearke, možemo li ga zaustaviti?“: Nemačka partija SPD ne želi rapoređivanje nuklearnih glava u zemlji
04.05.2020. god.


Učešće Nemačke u NATO inicijativi za raspodelu nuklearnih glava samo povećava rizik od katastrofalnih grešaka, jer Berlin nema stvarni uticaj na odluke spoljne politike Vašingtona, saopštio je visoki nemački političar 
Rolf Mucenič.

Sa najnovijim Pregledom nuklearnog držanja Pentagona, kao i razvojem i raspoređivanjem taktičkih nuklearnih sistema, sve više postaje jasno da ih američka administracija više ne vidi kao čisto odbrambeno oružje odvraćanja, rekao je Mucenič, predsedavajući parlamentarne grupe SPD koja je u savezu sa vladajućim konzervativcima (CDU) kancelara Angele Merkel.


"Da li neko zaista misli da ako Donald Tramp planira nuklearni napad, da će ga zadržati Nemačka samo zato što transportujemo nekoliko bojevih glava?"

 


Njegovo snažno protivljenje stalnom prisustvu američkog nuklearnog oružja na nemačkom tlu dele i oba lidera SPD-a, Norbert Valter Borjans i Saska Esken, koji su ponovili svoj čvrst stav protiv bilo kakvog razmeštanja, delenja i upotrebe nuklearnog oružja.

Koalicioni partneri odmah su optužili SPD za populizam, pri čemu je poslanik CDU Patrik Sensburg izrazio zabrinutost što izjave poput ove potkopavaju solidarnost NATO-a i poverenje partnera u „sposobnost Nemačke da ispuni svoju buduću ulogu u okviru transatlantskog bezbednosnog aparata
.

SPD je u totalnoj nirvani o bezbednosnoj politici ... američko nuklearno oružje služi pre svega da bi nas zaštitilo.

Opozicija je u međuvremenu optužila vladajuću koaliciju CDU / CSU-SPD da su naneli štetu reputaciji Nemačke njihovom neprekidnom svađom, koja, kako je rekla portparolk Slobodne demokratske stranke (FDP) Meri-Agnes Strak-Cimerman, šalje "pogrešan signal u pogrešno vreme". Takođe je ponovila prvobitno opravdanje za držanje nuklearki u zemlji, tvrdeći da je „bilo kakva“ kontrola bolja nego nikakva.

"Naivno je verovati da bi Njemačka imala isti uticaj na nuklearnu strategiju NATO-a ukoliko bi se američko nuklearno oružje povuklo."

 

 

SAD od Hladnog rata imaju oko 100 nuklearnih glava u Belgiji, Holandiji, Italiji i vazduhoplovnoj bazi Bučel u Nemačkoj. Rasprava oko aranžmana o raspodeli nuklearnih glava ubrzo se rasplamsala jer Berlin nastoji da zameni svoju vremešnu flotu aviona "Tornado", sposobnih da isporuče američke bombe, sa "Eurofajterima", "Tajfunima" ili američkim F-18.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • Nemački avion „Tornado“, foto: © Reuters / Fabian Bimmer / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »