BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gratis za turiste: Šta je u Rusiji potpuno besplatno?

Gratis za turiste: Šta je u Rusiji potpuno besplatno?
01.02.2020. god.


Evo šta ćete kao turista dobiti „za džabe“ u najvećim turističkim gradovima Rusije. Navodimo spisak najboljih besplatnih ponuda u Moskvi, Sankt Peterburgu i Sočiju.

U Moskvi

Muzeji i galerije. Svake treće sedmice u mesecu možete besplatno posetiti nekoliko desetina prestoničkih državnih muzeja. Tokom ove sedmice svaki od njih ima jedan dan kada je ulaz slobodan. Na primer, u utorak možete besplatno posetiti Moskovski muzej savremene umetnosti, „Multimedija Art“ i Muzej istorije GULAG-a, a u nedelju Galeriju Ilje Glazunova, piše
 Russia beyond

Bivša letnja rezidencija Katarine Velike je sada oaza zelenila u prostranom južnom delu Moskve.

Pored toga, nikada se ne naplaćuje ulaz u sve prestoničke hramove i manastire, uključujući Hram Hrista Spasitelja, a takođe Donski i Novodevičji manastir. Uvek je slobodan ulaz i u Lenjinov mauzolej (ovde je sve što treba da znate pre nego što odete tamo), kao i ulaz u velike parkove starih moskovskih imanja Caricino, Kuskovo i srednjovekovnog imanja Kolomensko. Povrh svega, do kraja 2020. godine će biti besplatni svi muzeji i izložbe u nedavno renoviranom centru VDNH. To je akcija povodom 80-godišnjice postojanja ovog izložbenog prostora.

Zid sa grafitima na centru „Vinzavod“ u Moskvi.

Za ljubitelje moderne umetnosti postoje centri Vinzavod i CUBE, sa po desetak galerija u svakom od njih.

Vidikovci.
 Lep pogled na Moskvu pruža vidikovac Vorobjove Gore. To je najpopularniji besplatni vidikovac u Moskvi (stanica metroa „Vorobjove Gore“). Blizu je i vidikovac Ruske akademije nauka, za koji mnogi turisti ne znaju. Tu se sa 60 metara visine dobro vide neboderi Moskva sitija, zgrada Moskovskog državnog univerziteta, Hram Hrista Spasitelja, kremaljske kule, Andrejevski manastir i još mnogo toga. Vidikovac je udaljen 700 metara od stanice metroa „Lenjinski prospekt“.

Pogled na centar Moskve i stadion „Lužnjiki“ sa Vorobjovih Gora.

Muzika i ples. Svake poslednje nedelje u mesecu u 15:00 u Moskovskom centralnom baptističkom hramu organizuje se besplatan koncert na orguljama. Na repertoaru su Bah, Mocart, Hendl i Čajkovski. Treba doći na vreme, jer su ovi koncerti dosta posećeni.

Besplatno možete plesati uz muziku tokom leta u Parku Gorkog. Ljubitelji latinoameričkih plesova se tradicionalno okupljaju na keju blizu Andrejevskog mosta, a ljubitelji društvenih plesova na Puškinovom keju.

Postoji nekoliko klubova gde možete provesti noć. To su, na primer, stari klub „Propaganda“ (tehno i haus muzika), bar „Tema“ (pop-rok) gde možete đuskati i na šanku, klub LOOK IN ROOMS (pop muzika) u Tverskoj ulici i Jagger Bar (klasični rokenrol). Ulaz je svuda slobodan.

Najvažniji festivali. Moskva je 2018. godine dobila prestižnu međunarodnu nagradu World Festival and Event City Award kao grad sa najboljim masovnim manifestacijama. I zaista, u Moskvi ima mnogo takvih događaja. Pored jedinstvenih događaja tu su i godišnji praznici. Na primer, Dan Rusije 12. juna i festival „Moskovsko vreme“ (koncerti, šou-programi i pokazni nastupi po celom gradu). U junu se održava i sajam knjiga na Crvenom trgu.

Prve subote u septembru Moskva obeležava Dan grada (to je veliko slavlje, širom prestonice se priređuju koncerti i vatrometi). Krajem septembra je tradicionalni međunarodni festival „Krug svetlosti“, kada dizajneri svetlosnih efekata iz celog sveta pomoću projekcija, instalacija i pirotehnike pretvaraju grad u ogroman eksperimentalni poligon.

Maslenica
 je slovenski praznik kojim se obeležava kraj zime. Obično pada krajem februara i praznuje se nedelju dana (pred početak Velikog posta). U Rusiji postoje na desetine običaja vezanih za celu tu sedmicu, a jedan od glavnih je pečenje palačinki. Najupečatljiviji šou program se priređuje na Manježnom trgu ispred Istorijskog muzeja.

Internet. U Moskvi je krajnje jednostavno naći besplatan internet. On je dostupan u metrou i drugim vrstama gradskog prevoza, u parkovima, kafe-barovima i restoranima, a takođe na ulicama Moskve. Ovde je objašnjeno kako da se ulogujete.

U Sankt Peterburgu

Ermitaž

Muzeji i galerije. Kao i u Moskvi, većina muzeja i galerija u Sankt Peterburgu jednom mesečno omogućava besplatan ulaz. Na primer, u Ermitažu, Kunstkameri i Zoološkom muzeju je to svaki treći četvrtak u mesecu (a u Ermitažu još i 18. maj i 7. decembar). U Vojno-pomorskom muzeju (gde ima 13.000 eksponata vezanih samo za brodove) to je svaka poslednja sreda u mesecu. Isto važi i za filijalu muzeja, krstaricu “Aurora“.

Slobodan ulaz u Ruski muzej je svakog 18. u mesecu, i to važi za posetioce mlađe od 18 godina.

Uvek je besplatan 
ulaz u Petropavlovsku tvrđavu. To ne važi za tamnicu, grobnicu i ekspozicije, ali svako može da se prošeta tvrđavom bez ulaznice. Isti je slučaj sa Petergofom, takozvanim „ruskim Versajem“. Gornji i donji park sa pozlaćenim fontama, zelenim vrtovima i tihim alejama sam po sebi je eksponat, a za boravak u ovom prostoru nije potrebna ulaznica (potrebna je samo onima koji hoće da posete dvorac).

Petropavlovska tvrđava

Modernu umetnost potražite u loft-projektu „Spratovi“ (Ligovski prospekt 74), gde su na pet spratova razmeštene izložbe, galerije i slušaonice sa predavanjima, i dosta toga je besplatno. Pored toga, ovo je zanimljivo stecište predstavnika peterburške kulture i mode.

Peterburg ima stotine manjih i većih parkova. Njegovi žitelji najviše vole 
„Novu Holandiju“. Ovo bivše skladište drvene građe na ostrvu je pre nekoliko godina preuređeno u jedan od najpopularnijih gradskih prostora. Tu možete poležati na travi, igrati frizbi ili badminton, organizovati piknik ili potražiti umetnička dela (a ima ih, jer je to Peterburg).

Muzika.
 Kulturna ikona i izlog Sanktpeterburške opere i baleta je Marijinski teatar (poznat pod nazivom Marijinka). Svake srede je ulaz besplatan. Tu se u Foajeu Stravinjskog organizuju koncerti klasične muzike, od Baha i Mocarta do Britna i Geršvina. Da biste ušli morate na kasi uzeti besplatnu kartu. Pazite, ima samo 170 mesta.

Krovovi kao vidikovci.
 Svaki žitelj Sankt Peterburga će vam reći da su gradski krovovi najbolji vidikovci. 
Pentranje po krovovima je posebna atrakcija, na njoj se specijalizuju mnogi peterburški vodiči. U Rusiji penjanje po krovovima nije zabranjeno zakonom, ali stanovnici dotičnih zgrada mogu imati izvesne primedbe. I pored toga, ako se ispoštuju sve mere predostrožnosti, to može biti neponovljivo iskustvo. Nije lako pronaći otvoreni krov, ali ako se upoznate sa meštanima gotovo je izvesno da ćete saznati gde se on nalazi.

Ekskurzija po krovovima u Rubinštajnovoj ulici, Sant Peterburg, Rusija, 27. jul 2017.

Najvažniji festivali. Jedna od najlepših manifestacija u Sankt Peterburgu se dešava krajem juna. U severnoj prestonici se svake godine održava festival „Bele noći“ (posvećen čuvenim belim noćima, tj. periodu kada noć traje samo par sati) i šou-program „Grimizna jedra“ („Alыe parusa“) posvećen maturantima. Tu ima besplatnih muzičkih i baletskih predstava, besplatan je svetlosni šou i „piratski brod“ na Nevi.

Brod „Rusija“ plovi Nevom na probi maturskog festivala „Grimizna jedra“, Sankt Peterburg 2019.

Krajem jula grad praznuje dan Ratne mornarice Rusije. Tada se organizuju masovna veselja i parada vojne tehnike rekom Nevom, što je sve vrlo atraktivno.

Soči i Adler

Muzeji i art-objekti.
 Grad Soči je poznato odmaralište i turistička destinacija na Crnom moru. U njemu nema mnogo besplatnih sadržaja. Jedan od njih je Muzej slikarstva. Ulaz je slobodan svakog poslednjeg utorka u mesecu. Među najpoznatijim eksponatima su platna znamenitih ruskih slikara Ivana Šiškina, Vasilija Polenova, Valentina Serova i Ivana Ajvazovskog. Čuvena Staljinova vila u Sočiju besplatna je samo za decu do 7 godina.

Stadion „Fišt“ na kome su igrane utakmice Svetskog fudbalskog prvenstva 2018. godine u Rusiji i olimpijska baklja, Soči, Olimpijski park.

„Raspevane fontane“ su art-objekat koji svako može posetiti. Svetlosna predstava se može videti tokom leta u dve fontane. Jedna je u aleji platana u centru grada, a druga u Adleru, u Olimpijskom parku (pored stele sa bakljom). Smatra se da je ova druga fontana mnogo efektnija jer ima čitav arsenal „vodenih topova“ – šest snažnih i 246 slabijih. Raspored predstave je sledeći: zimi od 18:00 do 18:30 i od 19:00 do 19:30, u proleće i jesen od 19:00 do 20:00, a leti od 20:30 do 21:30. Možete proveriti raspored na sajtu ovog parka.

U blizini grada.
Okolina Sočija je ogroman rezervat sa reliktnim šumama, dendrarijumima i desetinama vodopada. Svuda se ulaz uglavnom plaća, ali je cena simbolična. Izuzetak je Orehovski vodopad. Nalazi se u selu Plastunka, 14 kilometara od centra Sočija. Put do njega nije težak (autobusom za samo pola sata), a vodi kroz hrastovu i kestenovu šumu. Na odredištu postoje stepenice sa balustradom, kafe-bar i dva izvora gde možete natočiti mineralnu vodu.

Kupači kod Orehovskog vodopada, reka Bezumenka, Hostinski rejon, Soči.

Parkovi i pešačke zone. Šetnje u Sočiju pružaju najveće zadovoljstvo. Tome doprinose priroda, klima i opuštena atmosfera. Okupajte se u Crnom moru i krenite jednim od ovih pravaca.

Istorijski bulevar ne liči na običnu ulicu. To je pešačka zona sa koje se pruža lep pogled na zaliv i luku. Tu ima znatno manje turista nego na šetalištu. Ima dosta „zavučenih“ mesta sa klupama i značajnih kulturnih objekata. Pešačka staza počinje od Morskog pristaništa u Sočiju. Najbolje vreme za šetnju je zalazak sunca.

parku Rivijera na obali koncentrisano je mnoštvo objekata ulične umetnosti. Najpoznatiji je jarkocrveni Lenjinov mozaik. To je svojevrsno „pokloničko mesto“ ljubitelja sovjetske estetike.

Krasna Poljana je ruski ski-centar. Ovo odmaralište vredi posetiti čak i ako ne planirate da se skijate. Najbolje je doći tokom dana, kada možete uživati u lepoti planine i prelepom pogledu na Soči.

Krasna Poljana

Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sergej Fadejčev / TASS / Russia beyond / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.


Ostale novosti iz rubrike »