BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Za spas Pančićeve omorike udruženi na obe strane Drine

Za spas Pančićeve omorike udruženi na obe strane Drine
13.01.2020. god.

 
Za čuvenu Pančićevu omoriku, damu među četinarima, kažu da je ponos najšumovitije naše planine Tare i okolnog Podrinja. Otkrio ju je još 1875. Josif Pančić, po kome je nazvana, ali savremeno doba ne ide u prilog toj retkoj vrsti. Ugrožena je jer klimatske promene čine svoje, pa tu svetsku retkost valja sačuvati. Stoga je započet projekat za očuvanje staništa Pančićeve omorike, prekogranični Srbije i BiH uz evropsku pomoć, i trajaće čitavu ovu godinu u šest opština na obe strane Drine.


Ozbiljan poduhvat za zaštitu ovog četinara, ističu biolozi, zahteva brzu aktivnost na terenu, pa i u teže pristupačnim dubinama šuma. Potrebno je precizno uraditi mape rasprostranjenosti i raznovrsnosti omorike, obaviti analize naslednog materijala, utvrditi prilike na svakom njenom staništu u zapadnoj Srbiji i istočnoj Bosni, ako zatreba i uz snimanje iz aviona, piše Politika.

Tim poslovima baviće se učesnici projekta „SAVE – Očuvanje jedinstvene biološke raznolikosti u slivu Drine”. To je prekogranični poduhvat u okviru IPA programa, koji se finansira iz pretpristupnih fondova EU, uz podršku resornih ministarstava dve uključene države.

Partnerski ga sprovode JP „Nacionalni park Tara” i JP „Šume Republike Srpske” s ciljem, kako ističu, da zajedničkim akcijama doprinesu očuvanju i promociji biodiverziteta najugroženijih endemskih vrsta u regionu. Projekat omogućava da se sagleda situacija na ukupno 20 staništa Pančićeve omorike u području šest opština na dve strane Drine (Bajina Bašta, Srebrenica, Milići, Rogatica, Višegrad i Foča). Uključeni su zavodi za zaštitu prirode, instituti, fakulteti, ekološke organizacije...

U „Nacionalnom parku Tara”, pišući o ovom projektu, navode da je alarmantna situacija s Pančićevom omorikom, četinara koji se nalazi samo u srednjem toku reke Drine. Poslednjih godina prirodna rasprostranjenost i broj jedinki stalno opadaju, a naučnici iz regiona u svojim radovima upozoravaju da omorika, bude li zanemarena, može nestati u narednih pola veka. Otuda važnost poduhvata i odgovornost obe države za očuvanje ove retke vrste.

– Na obe strane Drine napravićemo jedan popis, kroz studije koje se rade u okviru projekta biće prikazano kakva su to staništa, populacije, genetska raznovrsnost. To će nam pomoći da utvrdimo koja bi stabla Pančićeve omorike u budućnosti mogla da obezbede opstanak vrste – izjavila je vođa projekta Marijana Josipović, biolog iz „Nacionalnog parka Tara”.

U poduhvat je, naravno, uključena i dr Jelena Aleksić, viši naučni saradnik na beogradskom Institutu za molekularnu genetiku i genetički inženjering. Ona se više od 15 godina bavi proučavanjem Pančićeve omorike, glavni je procenitelj stanja tog četinara Međunarodne organizacije za očuvanje prirode (IUCN), dakle vodeći stručnjak za omoriku u svetu. Genetički aspekt joj je u ovom projektu primaran, s tim što to neće biti jednostavan posao, jer je omorika i s te strane posebna.

– Prema svim naučnim teorijskim očekivanjima, omorika bi svuda gde je ima na ovim prostorima trebalo da bude genetički jednoobrazna. Da je tako, dovoljno za opstanak bilo bi očuvati jednu njenu populaciju, grupu od recimo stotinak stabala. Međutim, sva ova istraživanja o njoj koje sam radila u proteklih deceniju i po pokazuju da se ona van teorije ponaša, neočekivano, pa je svaka populacija (od tridesetak koliko ih danas ima) drugačija. Zato moramo sve da ih zaštitimo, kako bismo sačuvali ukupnu raznovrsnost koju sada ima. To nam zapravo govori da ona poseduje veliki potencijal da opstane u budućnosti. Samo joj moramo pomoći zbog ovih klimatskih promena koje joj ne pogoduju – rekla je za naš list Jelena Aleksić, uz napomenu da je ovaj projekat prvi korak te da u ovoj godini otpočinje još jedna dugoročna aktivnost na očuvanju Pančićeve omorike.

Branko Pejović, Politika


  • Izvor
  • Tanjug
  • Retku vrstu četinara otkrio je još 1875. Josif Pančić, po kome je i dobila ime, foto: S. Jovičić / Politika/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »