Kako je Moskva menjala svoj izgled u drugoj deceniji ovog veka
Za manje od jedne decenije Moskva je doživela krupne promene. Za one koji to još uvek ne shvataju ili nisu videli nudimo dokaze, crno na belo. Zato je možda, ipak, najbolje da o veličini transformacije prosudite poređenjem pređašnjeg i sadašnjeg izgleda pojedinih destinacija.
Park „Zarjadje“
Park koji ima filharmoniju, ledenu pećinu, četiri klimatske zone i lebdeći most u obliku bumeranga iznad Moskve reke, postao je novi zaštitni znak ruske prestonice i u izboru časopisa TIME dospeo na listu najvrednijih znamenitosti izgrađenih poslednjih godina u svetu.
Park Zarjadje nikao je 2017. godine na mestu srušenog hotela Rusija. Projektovali su ga arhitekte iz čuvenog američkog biroa Diller Scofidio + Renfro.
VDNH
Park VDNH ili „Izložba dostignuća narodne privrede“ bio je remek delo eklekticizma u sovjetskoj arhitekturi. Međutim, vremenom su raskošne hale i pozlaćene fontane propadale, a na ogromnom prostoru širili se jezivi maloprodajni objekti i prljavština.
Obnova izložbenog kompleksa počela je 2013. godine, kada je za ovaj projekat izdvojeno sto milijardi rubalja ili 1,6 milijardi dolara (poređenja radi za gradnju Zarjadja koja je krenula od nule opredeljeno je 14 milijardi rubalja ili 224,4 miliona dolara). Prema planovima ruskih vlasti ovaj eks simbol Sovjetskog Saveza treba da postane jedan od najposećenijih turističkih objekata na svetu. Tako sada, recimo, izgleda Paviljon metalurgije koji je nekada bio hala bivše Kazaške republike.
Institut za nauku i tehnologiju u Skolkovu (Skolteh)
Zgrada Skolteha koja više liči na stadion ili tvrđavu otvorena je u jesen 2018. godine u naučnom gradu Skolkovo, ruskom pandanu američkoj Silicijumskoj dolini. Izgradnja naučnog grada počela je 2010. godine na zapadu Moskve.
To je prva zgrada u Rusiji koju je projektovao kultni švajcarski biro Herzog & de Meuron. Mediji su Skolteh krstili najlepšim institutom u Rusiji.
A evo kako će izgledati i drugi projekat ovog arhitektonskog studija u Rusiji koji će nići na mestu stare moskovske pivare.
Politehnički muzej
Projekat rekonstrukcije Politehničkog muzeja na Lubjanskom trgu datira iz 2011. godine. Tada je na otvorenom konkursu pobedio japanski ahitekta Išigama prema čijoj ideji će pri muzeju biti napravljen park u dva nivoa, sa podzemnim prolazom prema parku „Zarjadje“.
Rekonstrukcija muzeja još uvek nije završena. Otvaranje je planirano za kraj ove godine. Međutim, već je završena fasada i park s amfiteatrom i kockom koja se greje (kako bi i zimi mogla da se drže predavanja pod otvorenim nebom). Kasnije će u parku biti otvoreni kafei, trgovine i izložbeni prostori.
Tverska ulica
Centralna ulica u Moskvi sve do nedavno nije izgledala baš reprezentativno, zatrpana kako parkiranim automobilima tako i tablama firmi i telekomunikacionim vodovima. Velika rekonstrukcija izvedena je 2016. godine, a cela Tverska, kako su govorili Moskvoljani „bila je raskopana“. Kada su radovi završeni sve se iz korena promenilo.
Tjufeljeva rošča u industrijskoj zoni ZIL-a
Park „Tjufeljeva rošča“ pojavio se na jugu prestonice na mestu bivše Fabrike automobila ZIL. Novi prostor osmislio je Džeri van Ajk iz njujorškog arhitektonskog biroa !melk u saradnji sa ruskim studiom Meganom.
Jedno od najatraktivnijih rešenja je plava laguna veštačko jezero sa tirkiznom vodom i promenada sa drvenom nastrešicom, pešačke i biciklističke staze, scena, sportska zona sa trenažerima, paviljoni i kafei.
Krasnopresnjenski kej
Jedan od brojnih kejeva u Moskvi koji drugačije izgleda posle 2011. godine, kada je otpočelo veliko uređenje javnih površina. Asfalt je zamenjen kockom, postavljene su klupe i zasađene cvetne leje. Sada se odavde pruža jedan od najlepših pogleda na „Moskva siti“.
Područje oko metro stanice Čistije prudi
„Noć dugih kašika“ (bagerskih) u Moskvi mnogi pamte. Tokom samo jedne noći 2016. godine sa zemljom je sravnjeno oko sto improvizovanih prodajnih objekata. Kiosci u kojima su se prodavale šaurme, paviljoni u kojima se moglo kupiti sve od punjača za telefone do muzičkih diskova, postali su gomila đubreta. Tada je raščišćen prostor oko konstruktivističkog paviljona metro stanice Čistije prudi.
Muzeon
Park skulptura „Muzeon“ pored Nove Tretjakovke sa sve susednim delom Krimskog keja bili su 2012. čamotni prizor. Slučajno je otkriveno da su pored starih sovjetskih spomenika devedesetih godina ovde odlagane i čudne skulpture. Sve te nezakonito postavljane biste upravniku kvantaške pijace, direktoru nekog parnog kupatila ili prodavcu japanskih automobila demontirane su, a prostor doveden u red. Sada je to jedna od najposeećniji pešačkih ruta u gradu.
Tverska zastava
Trg ispred Beloruske železničke stanice bio je prvo što su mnogi gosti videli kad stignu u rusku prestonicu. Nekada su nebulozni kiosci i parking kvarili prvi utisak, ali danas više nije tako.
Trijumfalni trg u Moskvi
Transformacija je završena u septembru 2015. godine. Siv i neupadljiv trg sa spomenikom Vladimiru Majakovskom popločan je granitom, zasađen je travnjak i cvetne aleje, urađena dekorativna rasveta, postavljene romantične ljuljaške.Rešeno je i pitanje haotičnog parkinga koji je pretvoren u pešačku zonu.
Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Mos.ru / Russia beyond/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.