RT: Zapadni establiišment nikada ne bi prihvatio Rusiju u NATO-u, ali zašto bi se Rusija i pridružila, čak i ako bi bila pozvana?
Šta ako bi Rusija postala članica NATO-a na poziv Trampa? Zvuči nezamislivo s obzirom na mentalitet zapadnih elita, ali tako jedan nemački list vidi zagrevanje veza s Moskvom i šalje "signal očaja", navode analitičari za RT.
Nikada bez razdora, odnosi između Moskve i severnoatlantskog bloka sada su na najnižoj tački u poslednjih nekoliko decenija. Od ukrajinske krize 2014. godine, NATO je izdvojio Rusiju kao jednog od svojih zvaničnih protivnika, a ne prođe ni jedan mesec bez izveštaja o tome kako NATO preduzima korake vojne moći u istočnoj Evropi, na što Rusija odgovara recipročno.
Čini se da će animozitet postojati još dugo vremena, uprkos nekim nedavnim pokušajima Francuske da ublaži tenzije i ponovo se vrati u dobre odnose sa Rusijom.
Predložena „Alijansa za mir“ uključivala bi NATO-ovu svevremensku neprijateljsku Rusiju, i tako ublažila sve tenzije između njih dve, tvrdi autor. Vodila bi ga dva generala sa četiri zvezdice iz SAD-a i Rusije, sa dva sedišta u Briselu i Moskvi.
Šta više, ideja o ulasku Rusije u NATO nije sasvim nova, ona se plasirala još 1954. godine. Ponovo se je tema bila u centru pažnje početkom 90-ih i 2000-ih, ali na kraju je iščezla. Ali da li je Handelsblatov članak samo željno razmišljanje ili znak nekih stvari koje dolaze?
Nezamislivo sada, ali izvodljivo nakon završetka Hladnog rata
"To je svakako vrsta razumnog pristupa koji je trebalo da bude primenjen pre četvrt veka kada se Sovjetski Savez raspao, a Varšavski pakt okončao svoje postojanje, i iskreno, i NATO je u tom trenutku trebalo da prestane da postoji", navodi bivši američki diplomata Džim Džatras.
Sada će Tramp iskreno želeti da popravi veze s Moskvom, uključujući nekonvencionalne ponude, ali ruke su mu efektno vezane, navodi Džatras.
Ono što on misli zapravo nije važno jer ima aparat za nacionalnu bezbednost koji se ne može razlikovati od demokrata koji su snažno antiruski ili je po tom pitanju većina republikanaca.
Pretpostaviti da je Rusija članicom NATO-a „praktično je nemoguće jer establišment u Vašingtonu i većini evropskih zemalja nikada ne bi prihvatilo takav dogovor“, navodi on.
Ipak, Nemci nemaju isti apetit za sukobom s Rusijom kao što to imaju određeni američki zakonodavci i žele da se distanciraju od njihove politike.
Vili Vimmer, bivši potpredsednik Parlamentarne skupštine OEBS-a, rekao je da "to nije nezamisliv scenario za većinu mojih sunarodnika".
Ruski demonstranti pale NATO-ov logo u Moskvi u znak protesta protiv širenja NATO-a na istok, 1997. godine, foto: © Reuters
Makron je već odavno zagovornik stvaranja evropske vojske koja bi garantovala bezbednost kontinenta. Kada je NATO u očitom raskoraku i kada se evropski i američki establišment protivi toj ideji, zašto bi se Rusija sada kladila na konja koji se možda ne bi pojavio na startnoj liniji, a kamoli završio trku?
- Izvor
- foto: © Reuters / Yves Herman / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.