RT: SAD izdale smernice za „etičku upotrebu“ borbene veštačke inteligencije
Savetodavno telo Pentagona objavilo je set smernica za „etiku veštačke inteligenicje“ za „odgovornu“ upotrebu autonomnog oružja, ali da li će zaustaviti pojavu bezdušnih mašina za ubijanje?
U svetu veštačka inteligencija neprestano postaje faktor koji će definisati buduće ratovanje. Dok vojske glavnih sila gledaju na njegove prednosti, naučnici i neki tehnološki lideri oglašavaju uzbunu - upozoravaju da bi veštačka inteligencija, ako je instalirana na sistem oružja, na kraju mogala da nauči kako samostalno da vodi neprijateljstva ili donosi samostalne odluke.
Ministarstvo odbrane SAD pokušava da ublaži te strahove. Odbor za inovacije, savetodavna organizacija Pentagona, objavio je set od pet principa za veštačku inteligenciju koji su dobili jednoglasnu saglasnost.
Iako su neki američki mediji pozdravili principe, iznenađujuće za kratko vreme su usvojeni ti nisu postavljena mnoga pitanja granice za koje se bore protivnici veštačke inteligencije.
Drugi princip zahteva da sistem bude u stanju da analizira sopstvene akcije i da se zaustavi čim otkrije mogućnost nanošenja nepotrebne štete. Takođe bi trebala postojati opcija da kontrolu predaju ljudskom operateru.
"Preporuke Odbora za inovacije pomoći će da se poveća predanost Ministarstva pridržavanju najviših etičkih standarda kao što je navedeno u strategiji, istovremeno prihvatajući snažnu istoriju američke vojske u primeni rigoroznih standarda ispitivanja i terenskog uspostavljanja tehnoloških inovacija", rekao je potpukovnik ratnog vazduhoplovstva Džon Šanahan, direktor Zajedničkog centra za veštačku inteligenciju.
Ostaje da se vidi hoće li izveštaj izmeniti bilo koji od stvarnih planova Pentagona, jer se veruje da će veštačka inteligencija pomoći američkoj vojsci da pobedi protivnike poput Kine ili Rusije.
Smernice američke vojske bez veštačke inteligencije takođe su daleko od besprekornih. Smrtonosni napadi bespilotnim letelicama, odnosno borbenih dejstava u kojima se koriste savremene tehnologije i oslanja se na daljinsko upravljanje, odavno su kritikovani zbog ubistva mnoštva nedužnih civila. Operatori bespilotnih letelica takođe su opisali svoj rad kao traumatizujući.
Šta bi se moglo dogoditi ako američka vojska odluči da prenese kontrolu nad ovim smrtonosnim oružjem sa ljudi na bezdušne mašine?
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Foto: © Reuters / US Air Force / Bobbi Zapka / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- oružje
- tehnologija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.