RT: „Priča o zahvalnosti“: Beogradska operacija
Povodom 75. godišnjice oslobađanja Beograda od nacističkih osvajača, Ministarstvo odbrane Robjavilo je ranije klasifikovana dokumenta iz fondova Centralnog arhiva Ministarstva. Radi se o fotokopijama vojnih časopisa, političkim izveštajima, novinarskim publikacijama i odlikovanjima najuglednijih boraca tokom Beogradske operacije.
Rat i okupacija
Nakon Prvog svetskog rata, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca formirana je od malih balkanskih zemalja i delova teritorije Austro-Ugarske, koja je 1929. preimenovana u Jugoslaviju. U spoljnoj politici, zvanični Beograd je u početku bio orijentisan ka Parizu i Londonu, a posle izbijanja Drugog svetskog rata pokušao je da održi neutralnost.
Međutim, u proleće 1941. godine rukovodstvo nacističke Nemačke primoralo je premijera Jugoslavije Dragišu Cvetkovića da se pridruži Trojnom paktu. Ogorčeni stanovnici svrgnuli su Rajhu lojalnu vladu. Međutim, Hitler je to iskoristio kao formalni izgovor za invaziju na Jugoslaviju, koja je počela 6. aprila. Nedelju dana kasnije SS jedinice su zauzele Beograd.
Prema istoričaru, Srbija je izgubila niz pograničnih teritorija.
U Hrvatskoj su nacisti regrutovali više od 100 hiljada dobrovoljaca u Vermaht i SS, kao i nekoliko desetina hiljada vojnika po nalogu nemačke policije. Nacisti su zajedno sa hrvatskim nacionalistima započeli masakre nad Srbima, Jevrejima i drugim lokalnim stanovnicima koji su zastupali opozicione stavove. Naučnici procenjuju ukupan broj žrtava nacizma u Jugoslaviji na oko 1,7 miliona. Samo u koncentracionom logoru Jasenovac u Hrvatskoj, prema nekim izveštajima, ubijeno je do 700 hiljada ljudi.
Pod vojnom kontrolom Srbije, nacisti su stvorili čitav sistem koncentracionih logora. Na nekadašnjem poligonu u selu Jajinci kod Beograda, nacisti su izvršili masovna pogubljenja srbskih i jevrejskih civila. Ovde je ubijeno oko 80 hiljada ljudi.
„ Od oktobra do novembra 1941. godine, svi Jevreji koji su se tada našli, uhapšeni su u Beogradu i drugim gradovima Srbije. U leto 1942. godine većina njih je ubijena“, rekao je Emeljanenko.
Ministarstvo odbrane Ruske Federacije objavilo je svedočenje primljeno 1944. godine od ratnog zarobljenika 392. nemačke pešadijske divizije Karla Vajmana koji je izveštavao o zlostavljanju Srba od strane nacista u koncentracionom logoru u srbskom gradu Ruma.
„Na velikom otvorenom prostoru, u blatu je bilo više od 40 hiljada ljudi. Na sredini trga nalazio se toranj sa zvučnikom, kroz koji su imena celog dana objavljivana. To su bili popisi Srba koji su trebali biti streljani narednog dana (od 800 do 1000 ljudi dnevno). Pored svakodnevnih pogubljenja, policija specijalnih snaga noću se zabavljala na taj način što je pucala na logoraše kroz bodljikavu žicu. Mnogo je Srba poginulo, a često ih je smrt zadesila u snu“, navodi se u dokumentu.
Pored toga, kako je rekao Emeljanenko, nacisti su praktikovali hvatanje i ubijanje talaca kao odgovor na akcije partizana i sabotera.
„Jasna ocena ovih događaja u Srbiji se još uvek ne može“, pimećuje Zotova.
Beogradska operacija
Prema njegovim rečima, 28. septembra, jedinice 3. Ukrajinskog fronta, prema dogovoru sa predsednikom Komiteta za narodno oslobođenje, maršalom Titom, ušle su na teritoriju Jugoslavije, započinjući Beogradsku operaciju. Zajedno sa sovjetskim trupama, delovale su ne samo jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, već i bugarske formacije.
Na ulicama grada izgrađeni su bunkeri, a svaka kuća je imala dobro utvrđenu odbrambenu strukturu. Jugoslovensku prestonicu branio je garnizon, u kome je bilo preko 20 hiljada vojnika, 40 tenkova i oko 170 topova i minobacača. Teške borbe na ulicama grada opisane su u vojnom časopisu 3. Ukrajinskog fronta i u telegrafskom izveštaju.
„Borbe za grad bile su veoma žestoke. Borbe su se proširile na svaku ulicu, kuću, sprat“, navodi se u dokumentu.
Ovu sliku događaja dopunjuju materijali časopisa „Borbene epizode artiljerije 57. armije“.
„Neprijatelj je unapred stvorio snažnu, dugoročnu odbranu u gradu. Na trgovima i raskrsnicama ulica izgrađeni su armirano-betonski bunkeri, a cigle su bile postavljene u zgradama“, navodi sej u tekstu.
Beograđani su ukrasili sovjetski tenk cvećem i na njemu napisali: "Živio maršal Staljin, živio maršal Tito!"
U opisima podviga vojnika Crvene armije navode se i odlikovanja koje je objavilo Ministarstvo odbrane. Tako je poručnik medicinske službe 42. Odvojene borbeno-tenkovske artiljerijske brigade RGK Nikolaj Kravcov, koji je bio u sastavu jurišne grupe za zauzimanje beogradske pošte i telefonske centrale, u kritičnom trenutku bitke pojurio na bunker, žrtvujući svoj život porazom neprijatelja. Za herojstvo mu je posthumno dodeljeno zvanje Heroja Sovjetskog Saveza.
16. oktobra, tokom borbe na prilazima Beogradu, pomoćnik komandanta 3. Puškomitraljeskog bataljona 309. gardijskog puka 109. divizije, viši narednik Ivan Adamenko, videvši da dva neprijateljska mitraljeza nisu dozvolila da četa napadne, puzao je prema bunkeru te ubacio granatu u njih, a zatim je pred drugi stao kako bi svojim telom zagradio njegov otvor. Posthumno je nagrađen Zlatnom zvezdom heroja Sovjetskog Saveza.
U borbama za oslobađanje Beograda poginulo je više od 2900 vojnika Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i oko hiljadu vojnika Crvene armije. 20. oktobra 1944. glavni grad Jugoslavije je potpuno oslobođen.
„Danas, 20. oktobra, u 22 časa, glavni grad naše domovine, Moskva, u ime Domovine pozdravlja odvažne trupe 3. Ukrajinskog fronta i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, koji su oslobodili Beograd, glavni grad Jugoslavije, sa 24 artiljerijske salve iz 324 topa“, navodi se u saopštenju Naredbe Vrhovnog komandanta br. 201 od 20. oktobra 1944. godine.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Građani Beograda i sovjetski vojnici, foto: © Wikimedia Commons / Ministerstvo oboronы RF/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Srbija
- istorija
- rat
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.