BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbski tobdžija u istoriji svetskih ratova

Srbski tobdžija u istoriji svetskih ratova
30.09.2019. god.

 Žitelji Trstenika danas će položiti cveće i vence na spomenik Radoja Rake Ljutovca, srbskog artiljerca, koji je ušao u istoriju svetskih ratova kao prvi vojnik tobdžija koji je oborio neprijateljski avion. Dogodilo se to 30. septembra 1915. godine, kada je iznad Kragujevca srušen austrougarski bombarder.

 
Radoje Ljutovac je rođen 4. septembra 1887. u selu Poljna. Vojevao je u oba balkanska rata, zatim i u Prvom svetskom, preživeo golgotu povlačenja preko Albanije, da bi se, po oslobođenju zemlje, ovenčan najznačajnijim vojničkim odličjima, u Trsteniku posvetio trgovačkom poslu.
 
Prema zapisima publiciste Slobodana Simonovića, autora „Enciklopedije Kruševca i okoline”, austrijska avijacija je tog 30. septembra 1915. neprestano bombardovala Kragujevac, naročito Vojnotehnički zavod.
 
„Srbska artiljerija se branila, ispaljivala granate, gađala avione, ali je borba bila neravnopravna. I, najzad, 30. septembra 1915. godine, oštro oko tobdžije Rake Ljutovca nanišanilo je austrijski avion ’Rumpler’ s motorom ’Dajmler-benca’ od 120 konjskih snaga. Avion je pao pored kuće trgovca Obrena Jankovića.”
 
Spomenik Radoju Ljutovcu u Trsteniku 
Raka Ljutovac je dejstvovao iz zarobljenog turskog topa, koji su prepravili majstori  kragujevačke Vojne fabrike, pa montirali na okrugle drvene platforme i popeli na Metino brdo iznad grada. Prema njegovom kazivanju, tog prepodneva iz pravca Lapova letela su tri neprijateljska bombardera. On je nanišanio jedan, zadržao dah, pa povukao obarač. Avion se nakrivio, a iz njegovog trupa izbio je gust crni dim. Potom se obrušio. Raka je od svog komandira dobio konja, kojim je hitro odjahao u grad, u Vrhovnu komandu. Uspeo je da se probije kroz okupljeni narod i vidi kako olupina još gori. Prekaljeni srbski ratnik je odao poštu poginulim članovima neprijateljske posade, pilotu kapetanu fon Šeferu i njegovom pomoćniku Otonu Krišu.
 
Za obaranje neprijateljskog aviona, ispoljenu hrabrost i požrtvovanost, Ljutovac je odlikovan srebrnim ordenom Karađorđeve zvezde i unapređen u čin narednika. Ljutovac je i nosilac Albanske spomenice, kao i Spomenice rata za oslobođenje i ujedinjenje 1914–1918.
 
Posle Velikog rata, živeo je u Trsteniku i radio kao trgovac. Dva puta se ženio, ali nije imao potomstvo. Umro je 25. novembra 1981. godine. U opštini Trstenik postoje dva spomenika njemu u čast –jedan u centru grada, a drugi u rodnoj Poljni. Zaostavštinu Rake Ljutovca čuvaju Narodni muzeji u Kruševcu i Trsteniku.
 
– Muzejska zborka u Trsteniku sadrži obimnu arhivsku građu koja se tiče Rake Ljutovca. U pitanju su brojne fotografije i rukom pisana dokumenta. U planu nam je da svu građu digitalizujemo i učinimo dostupnijom građanstvu – kaže za „Politiku” istoričar Jelena Vukčević, direktorka Narodnog muzeja u Trsteniku.
 
Vojska Srbije je 30. septembar, dan kada je Raka Ljutovac oborio neprijateljski avion iznad Kragujevca, proglasila Danom artiljerijsko-raketnih jedinica za protivvazduhoplovna dejstva.


  • Izvor
  • Portret Rake Ljutovca, foto: Narodni muzej Trstenik / Politika/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »